Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  TARİHİ SU YAPILARI İLE İLGİLENEN ARAŞTIRMACILAR
  TÜRKİYE’DEN TEK KİŞİ MEHMET BİLDİRİCİ
  Abdullah al-Ghafri
  alıcı: צביקה צוק TSVIKA Tsuk

  cc: ".TELA KU-1 Obermeyer, Franciska" ,
  andreas angelakis ,
  "Ariel M. Bagg" ,
  Arleta Kowalewska ,
  Arnulf Kuster ,
  "Barbaro Abel Marrero (stbh@enet.cu)" ,
  Cees Passchier ,
  "Charles Ortloff (Ortloff5@aol.com)" ,
  "clayton jordan (clayton_jordan@nps.gov)" ,
  "Cole, Dr. Dennis" ,
  Daniel Master ,
  Daniel Warner ,
  "Dennis Murphy (dennis.murphy01@yahoo.com)" ,
  Dieter Vieweger ,
  "dudim@imj.org.il" ,
  Eric Meyers ,
  Ezra Shapiro ,
  "Gregory D. Stephens" ,
  Gül Surmelihindi ,
  "H. Fahlbusch" ,
  Heike Gabriel ,
  heinzelmann Michael ,
  "Ivo Goldstein (igoldste@ffzg.hr)" ,
  "James D. Tabor" ,
  James Fergusson ,
  Jodi Magness ,
  Joe Seger ,
  john hurd ,
  jordan ,
  "jparker@nobts.edu" ,
  "jpoleson@uvic.ca" ,
  "ku-10@tela.diplo.de" ,
  "Kuhnen, Dr. Hans-Peter" ,
  M L Pruitt ,
  "mail@klaus-grewe.de" ,
  Martin Peilstöcker ,

  Mehmet Bildirici ,

  michael turner ,
  Miquel Salgot ,
  "Mitchell, Eric" ,
  Moises Perez ,
  Mounir Bouchenaki ,
  "mwebber@bezeqint.net" ,
  "nadin@anadol.com" ,
  "Najjar Mohammad (m.najjar@joscapes.com)" ,
  paul kessener ,
  Sara Admoni ,
  Seigne Jacques ,
  "sg@iccrom.org" ,
  shanks hershel ,
  shimon gibson ,
  "SOrtiz@swbts.edu" ,
  Stacy w r ,
  "stefan.muenger@theol.unibe.ch" ,
  "Thi Anh Van HUYNH (huynhthianhvan@gmail.com)" ,
  "Vittoriofrancescom.Lucarelli@bancaditalia.it" ,
  Westerman Ronnie ,
  Wiel Dierx ,
  "zwickel@mail.uni-mainz.de" ,
  אדאמס מתיו ,
  איריס זמיר iris zamir ,
  אפרת ויצמן מחלקת חוץ efrat wiezman ,
  אק ורנר ,
  בינימין איזק ,
  ויפלינגר גילברט ,
  ינסן חימה ,
  לינדל ובסטר ,
  מוסטקי יוסף סגן השגריר ,
  סם וולף ,
  עוזי ברזילאי uzi barzilay ,
  פיינברג מרים ,
  פרופ' עודד בורובסקי ,
  צבי ארז ,
  רוטגרס ליאונרד ,
  שחר שילה 2. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  SINIF ARKADAŞIMIZ RAFET KARYAĞDI (1936-?)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sevgili Arkadaşlarımız
  Uzun yıllar sınıf arkadaşlarımız, hocalarımız İTÜ nün tarihçesi konusunda araştırma yaptığımı biliyorsunuz. Bir maden keşfetmiş olduğumu sanıyorum. Araştırdıkça yeni bilgilere ulaşıyor, mutlu oluyorum.
  2012 yılı Ellinci yıl öncesi bir anı dosyası hazırlamayı düşündüm, pek çok arkadaşımla temas kurdum ve Fırat’ın Tapusu olarak iki dosya halinde sizlere duyurdum, Web siteme yerleştirdim.
  www.mehmetbildirici.com Türkçe 13. Bölüm den ulaşılabilir. Ben şahsen kitap şeklinde basılma eğilimde değilim, kitap devri kapanmak üzere ve her şey digital yayına dönmek üzeredir. Digital yayından yararlanma çok daha fazladır. Web sitem bu yıl 11 yaşına girmiştir. Ziyaretçi sayısı 300.000 (Üç yüz bin) aşmıştır.

  Bu yazımda ortalarda görünmeyen İstanbul Fenerbahçe’de oturan RAFET KARYAĞDI hakkında olacaktır. Uzun zamandır araştırıyorum, telefon ve ev telefonu kapalı, Facebook ta görünüyor, ama en son görüntü 2015,
  Ayrıca üye olduğunu bildiğim PRİZRENLİLER Derneği ile görüştüm, (Tel 0 212522 4515 Eminönü) hiçbir şekilde ulaşamadım.
  Değerli arkadaşımla 2012 yılında telefonla görüşmüş ve kendisi hakkında ilginç bilgiler sunmuştu.
  Şimdi bu bilgileri sizlerle paylaşıyor. Facebook’tan iki resim ekliyorum

  RAFET KARYAĞDI (Okul Numarası 6697)
  HAYATIM
  Sevgili ve Değerli Arkadaşım Bildirici
  Beni hatırlayıp aradığın için çok teşekkür ederim. “bbb” web siteni ziyaret ettim. Güzel ve değerli, bir çalışma. Diğer zamanlarda da, mümkün olduğunca, oralarda gezinip değerli bilgilerinden yararlanmaya çalışacağım.
  Bu arada yapmış olduğun kariyerden dolayı da tebriklerimi sunuyorum. Çok değerli yerlerde çok önemli adımlar atmışsın. Devamını içtenlikle temenni etmekteyim.
  Ben Rafet KARYAĞDI
  18.Eylül.1936 Yeni Kosova Cumhuriyetinin en güzel kenti olan PRİZREN’ de doğdum. Tabidir ki o tarihte Kosova Cumhuriyet değil Tito Yugoslavya’sının İki özerk bölgesinden biriydi. Kosova Bağımsız Cumhuriyet olarak 17 Şubat 2008 olabildi. Bu konuyu kendi bilgilerimi yazdıktan sonra detaylı iletmek isterim.
  Lise son sınıfı dahil 12 senelik öğrenimimi de aynı kentte 1957 senesinde tamamladım. Ben ilk okula başlayacağım senelerde, maalesef 2. Dünya savaşının en hararetli cereyan ettiği Balkanlarda, okula devam etme imkânını bulamadım. Ancak 1944 senesi sonunda okullar öğrenime başlayabildikten sonra bu imkânı yakaladım. Tabii ki İlkokul 1. sınıfına 9 (Dokuz yaşında ) başlayabildim.
  Lise öğrenimini 1957 senesinde tamamladıktan sonra, aynı sene 14 ağustosta, Türkiye’ye ailece göç etmek zorunda kaldık. Aynı yıl bin bir zorlukla İTÜ İnşaat Fakültesine yabancı öğrenciler kontenjanından kaydımı yaptırabildim.
  1962 yılında mezun olmam gerekirken, yakalandığım sarılık hastalığı nedeniyle diploma travayımı sunamadığım için,1963 senesi Şubatında mezun oldum.
  Üniversite 5. sınıfında iken sene sonuna kadar ENKA İnş. fFrmasında çalıştım.
  1963 senesi sonunda Askerlik görevimi yapmak için müracaat ettim ve 1965 senesine kadar Malatya İnşaat Emlak müdürlüğünde Meslek kurası çektiğim için göreve Mühendis olarak devam ettim.
  1965 senesinde terhis olduktan sonra Diyarbakırlı bir İnşaat Taahhüt Grubuna katıldım ve 1992 senesine kadar, Diyarbakır, Muş, Kulp, Bingöl, Elazığ, Malatya, Kayseri, İskenderun, İstanbul, Tekirdağ Malkara da Şantiye Mühendisi ve ortak olarak mesleğimi yaptım.
  1992 de emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleştim. Halen bu kentte ailem ile birlikte ikamet etmekteyim.
  1966 senesinde evlendim. Eşim köken olarak Kafkasyalı, ama Diyarbakır bölgesine göç edip yerleşmiş değerli bir ailenin ferdi. Babası Merhum Nazım Üner, Türkiye Cumhuriyetinin en eski Valilerinden biriydi.
  Valiliklerini Bitlis, Rize, Sakarya ve Van’da yapmıştır. Her vilayette sayılan ve sevilen bir yönetici oldu.
  Bir oğlum ve bir kızım oldu.
  Oğlum Ümit Karyağdı: 12. Ocak. 1967,
  Kızım Didem Eroğlu (Karyağdı ) 06. Şubat. 1973 doğumlu
  Oğlumdan bir torunum oldu: ANT Karyağdı: 21. Haziran. 2008
  Ben halen aktif olarak herhangi bir yere bağlı olarak çalışmamaktayım.
  Şu anda Fenerbahçe’de kendi dairemde oğlum ve gelinim ile birlikte oturmaktayız.
  Meslek hayatımın dışında Çeşitli kültür derneklerinde aktif faaliyetlerde bulundun ve halen de devam etmekteyim. Bu arada Prizrenliler Kültür ve dayanışma derneğinin 8 sene devamlı Başkanlığını yürüttüm.
  Ayrıca 2006 senesinde de Kosovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başkanlığını yüklendim. Halen Kosovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 2. başkanlık görevini devam ettirmekteyim.
  Kitap okumayı çok seviyorum. Kütüphanem de herhalde kitap sayısı 3000 adedi geçmiştir. Popüler bilim, tarih ve özellikle Balkanlar tarihi ve felsefe özel ilgi alanlarımdır.

  Birazda KARYAĞDI ailesinden bahsedeyim izin verirsen.
  Yanda Fotoğrafları ekli Güzel Prizren kentinin bugünkü nüfusu 250 000
  Karyağdı ailesi bildiğimiz en eski tarihten beri bu kentte (Prizren) kalmıştır. Karyağdı ailesinin Türkiye’ye göç eden tek birimi babam Raif Karyağdı ile beraber Annem Cemile, ben Rafet ve kardeşim İsmet oldu. Kökeni karışıksız bir Arnavut ailesidir. Büyük dedem Nureddin Perol 1878 senesinde Prizren Bağıtında aktif rol almış, Dedem Abdullah Karyağdı ise Prizren kenti ileri gelenlerinden olmuş. Babam Raif Karyağdı 1907 doğumlu, kardeşi amcam Reşat Karyağdı Dragaş Kazası’nın 1939-1941 tarihleri arasında Kaymakam’ı, diğer amcam ise İskender Karyağdı, İtalya’da Roma Tıp Fakültesini 1943 yılında bitirmiş.
  Sırp rejimine karşı verilen savaş dolayısıyla babam ve Reşat amcam 1942 senesinde itibaren Kosova-Arnavutluk- Makedonya ve Yunanistan sınır üçlüsü ve dörtlüsünde Komünist Sırp birlikleri ile çarpışmak durumunda kalmıştır. Maalesef Reşat Karyağdı orada şehit olmuş Babam Raif Karyağdı ise Prizreni çevreleyen Şar dağları eteklerinde bulunan Has ve Domian köylerinde 1947 senesine kadar kaçak olarak mücadelesine devam etmek zorunda kalmıştır. 1948 de ilan edilen genel aftan yaralanarak teslim olmuş ve 1955 senesine kadar kalacağı Sırbistan’a sürgüne gönderilmiş.
  Diğer Doktor olan amcam ise Amerika’ya göç etmiş ve 1977 ye kadar 7. Amerikan Filosunun Hastane başhekimliğini yürütmüştür.
  1955 ten sonrada aileyi rahat bırakmayan Sırp Komünist rejimi bizlere baskı yapıp göç etmek zorunda bıraktı ve 1957 senesinde Türkiye’ye geldik.

  SONRA DA KOSOVA SAVAŞI 1999-2000
  Kosova’ya yardımda bulunmak için Parlamentomuzun her katına, Kosova konusunu halkımıza anlatabilmek için görsel medyanın her kanalına ve yazılı medyaya iki sene boyunca durmadan bilgi aktardım. Ropörtaj yapmadığım TV kanalı, Avrupa’nın ve doğunun konuşma yapmadığım Radyo kanalı kalmadı. Amma sonunda dileklerimiz yerine geldi, emeklerimiz sonuç verdi ve NATO’nun 1999 da müdahalesi ile Kosova’dan Sırp silahlı Güçleri kovuldu, bugün ise 2008 den buyana dünyanın en genç devleti, amma maalesef henüz sadece 69 devletin bağımsızlığını tanıdığı KOSOVA CUMHURİYETİ doğmuş oldu. Beklentilerimiz, ümitlerimiz, çalışmalarımız var ve devam ediyor. Dilerin en kısa zamanda BM (Birleşmiş Milletler) de Kosova’nın da yeri olur ve 192 devlet de 193. devleti tanımış olurlar.
  Mehmetciğim, şimdilik bu kadarla yetiniyorum. Balkanlar tarihi ve Kosova için İhtiyaç duyabileceğin bilgi olursa, çekinmeden bana iletebilirsin.
  Sevgilerimle
  Rafet KARYAĞDI
  İSTANBUL EYLÜL 2010


  Sevgili Arkadaşım Mehmet Kadıköy 28.12.2010
  Benimle ilgili hazırladığın metni inceledim. Ekleyeceğim bir şey yok. Her şey için teşekkürler.
  Bende ailecek yeni yılını kutluyor, mutluluklar getirmesini diliyorum.
  Rafet Karyağdı

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  GENE İZMİR KOLOFON’LU FİLOZOF VE KURAMCI KSENOFANES (M.Ö 570-480)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Önceki yazımda gene Kolophon doğumlu Anadolu karasının en eski lirik şairi Mimnermos’’u tanımaya ve tanıtmaya çalışmıştım.
  Bu yazımda da aynı kentten onun hemşerisi Ksenofanes’i tanıtmaya çalışacağım. İlki Şair ikincisi ise filozof ve özellikle din ve mitoloji konusunda çok farklı görüşleri olan bir filozoftur. Kolofon’da doğmuştur.
  Kolofon İzmir Menderes ilçesinin Değirmendere olarak bilinen yerde terkedilmiş bir antik kenttir. Kolofon tarihte önemli bir kentti.
  Ksenofanes genç yaşta iken bütün İyonya kentleri ve tabii Kolofon, Persler (İran) tarafından M.Ö 545 tarihinde zapt edilir. Filozof bunu kabullenemez ve ülkesini ter eder. Uzun yıllar İtalya’da dolaşır, inandığı görüşleri anlatır ve sonunda gene Kolofon gibi terk edilmiş Elea kentinde hayatını kaybeder.
  Ksenofanes ilk çağda geçerli tek tanrı görüşüne en yaklaşan görüşleri savunur.
  Özellikle Homeros ve Hesiodes tarafından savunulan tüm mitolojik tanrılara karşı gelir. Bu tanrı ve tanrıçaların insan gibi giyinmelerine insanlar gibi yaşamalarına aralarında insanlar gibi kavga etmelerine şiddetle karşı gelir.
  Bilgi kaynağının deneyim ve tecrübe olduğunu savunur.
  Örnek olarak Göl kenarında yaşayan denizi hiç görmemiş bir insan rüyasında denizi görmez. Deniz kenarına gittiğinde denizi göl olarak algılar bunun farklı bir obje olduğunu görünce bilgisine ekler.
  Her şeyi ancak tanrı bilebilir. İnsan her şeyi bilemez….
  Sonuç olarak Ksenofanes ilk çağ filozofları arasında TEK TANRI düşüncesine en yakın kişidir. Ama bu konuda eserleri elimizde olmadığından daha fazla bir şey söylemek şimdilik olası değildir.
  (Muğla Devrim yayınlandı)

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  KOLOFON (İZMİR ) DOĞUMLU EN ESKİ LİRİK ŞAİR MİMNERMUS (M.Ö. 630-600)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ben edebiyatçı ve şair değilim. Mühendisim tarihi suyollarını araştırmış ve tarihi seven bir kişiyim. Akyaka’da yaşamaya başlayınca buranın tarihine buralardan ilk çağda fışkıran ve özellikle batı uygarlığına hayat vermiş olanları uzun zamandır yazıyorum, Bazıları altmış yıldan bu yana yakından tanımaya çalıştığım dehalar. Bazılarını ise inanın bu araştırmalar sonucu keşfettiklerim. Bir ay önce böyle bir ismi inanın duymamıştım.
  Bu yazımda da İzmir çevresinin çocuğu ve Anadolu’nun ilk lirik (elegiad) şairi Mimnermus ve onun bir şiirini ve ardından Nano adlı bir flütçü kız için yazdığı şiirin Grekçe orijinalini, İngilizce ve Türkçesi’ne internette rastladım onu sizinle paylaşacağım.
  Mimnermus Kolofon doğumludur. Bu kent 12 devletten oluşan İyonya (Ionia) Birliğinin bir kentidir. Bugün İzmir Menderes ilçesinin Değirmendere olarak bilinen yerde terkedilmiş bir antik kenttir. Kolofon tarihte önemli bir kentti.
  Mimnermus aynı bölgede kendisinden önce yaşamış Homeros ve Hesiodes çok etkisi altında kalmış kendisi de. İonya lehçesini kullanmıştır.
  Aşağıdaki şiirinden başka eserleri bugüne gelememiştir. Fikirleri ve hayatı hakkında bilgiler diğer yazarlar tarafından gelmektedir. Bu kitaplarda bölge tarihi Kolofon’nun kuruluşu ve efsaneleri hakkında bilgiler de yer almakta imiş..

  NANO ŞİİRİ
  Hayat nedir, zevk nedir, altın Aphrodite'siz?
  Ölmek, ,iyi yaşamadığımdan günden iyidir
  Gizli sevişmeleri, tatlı armağanları, vuslatı
  Yalnız gençliğin çiçeklendiği çağ güzeldir
  Hem erkekler hem kadınlar için.
  İnsanı çirkin, kötü eden ihtiyarlık,
  Acı kaygılar kemirir durur insanın yüreğini.
  Gün ışığına bakmakla sevinmez artık,
  Çocuklarda bulunan nefret, kadınlarca bulunan saygısızlık
  İşte böyle dertli kılmış tanrılar ihtiyarlığı.

  İNGİLİZCESİ
  What is life, what is sweet, if it is missing golden Aphrodite?
  Death would be better by far than to live with no time for
  Amorous assignations and the gift of tenderness and bedrooms,
  All of those things that give youth all of its covetted bloom,
  Both for men and for women but when there arrives the vexatiousness
  Of old age, even good looks alter to unsightliness
  And the heart wears away under the endlessness of its anxieties:
  There is no joy anymore then in the light of the sun;
  In children there is found hate and in women there is found no respect.
  So difficult has old age been made for us all by Gods

  2680 yıllık şiirin belge niteliğinde olan orijinali
  τίς δὲ βίος, τί δὲ τερπνὸν ἄτερ χρυσῆς Ἀφροδίτης;
  τεθναίην, ὅτε μοι μηκέτι ταῦτα μέλοι,
  κρυπταδίη φιλότης καὶ μείλιχα δῶρα καὶ εὐνή·
  οἷ’ ἥβης ἄνθεα γίγνεται ἁρπαλέα
  ἀνδράσιν ἠδὲ γυναιξίν· ἐπεὶ δ’ ὀδυνηρὸν ἐπέλθῃ
  γῆρας, ὅ τ’ αἰσχρὸν ὁμῶς καὶ καλὸν ἄνδρα τιθεῖ,
  αἰεί μιν φρένας ἀμφὶ κακαὶ τείρουσι μέριμναι,
  οὐδ’ αὐγὰς προσορῶν τέρπεται ἠελίου,
  ἀλλ’ ἐχθρὸς μὲν παισίν, ἀτίμαστος δὲ γυναιξίν·
  οὕτως ἀργαλέον γῆρας ἔθηκε θεός.

  Bu da başka bir şiiri İHTİYARLIK
  Çiçekli ilkbahar nasıl yeşertirse yaprakları,
  Güneş ışığıyla birden büyürler hani,
  Bizde gençliğin tadını kısacık bir süre çıkarıyoruz,
  Tanrılardan yana ne iyiyi ne kötüyü bilmeden.
  Karalıklar yanı başımızda:
  Birinin elinde yaşlılık, öbüründe ölüm
  Gençliğin çiçeği çabuk solar,
  Ömrü güneşin yeryüzünde parladığı kadar
  Ama bu mevsim geçti m
  Ölmek yaşamaktan daha iyi
  İnsanın gönlü kararıyor çünkü:
  Kiminin ocağı söner, acı yoksulluğa düşer;
  Kiminin çocuğu yoktur,
  Çocuk özlemiyle gider yeraltına, Hades'e;
  Kimi de ölümcül hastalıklara yakalanır.
  Zeus'un yığınla dert vermediği
  Bir insanoğlu yoktur.
  (Devrim Ocak 2020)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  İONYA (EGE) NİN İLK DOĞA FİLOZOFLARINDAN ANAXIMENES (M.Ö.585-525)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Anaximenes bugün Aydın ili içinde yer alan Milet (Miletos) kentinde doğmuş, hayatı burada geçmiştir. Milet kenti ünlü Efes kenti ile birlikte İYONYA’yı (IONIAN LEAGUE) oluşturan 12 kent devletinden biridir. İonya daha sonra Bergama Krallığı ile dünyada ve Anadolu’da ilk çağda kurulan uygarlıklar arasında ön sıralardadır. Uygarlıkta pek çok ilkler buradan dünyaya yayılmıştır.
  M.Ö 6 yüzyılda dünyada ilk defa Milet kentinde Milet Felsefe okulunu görüyoruz. Bu sıradan bir okul değildir. Zira doğa olayları akılcı bir yaklaşımla Anadolu’nun bu köşesinde ilk defa ele alınmıştır. Bu ise çok önemli bir başlangıçtır. Batı düşünce ve uygarlığının buradan başladığı kabul edilmektedir.
  Bu okulda üç tane doğa filozofuna rastlanmaktadır. Thales (M.Ö.620-546), Anaksimander (610-546) ve Anaximenes (M.Ö. 585-525) bu kette yaşamışlardır.
  M.Ö. 545 yıllarında tüm İyonya ve Karia kentleri İran’dan gelen Perslerin egemenliği altına girdiği düşünülürse, ilk iki filozofun öldüğü ve Anaximenes’in 20 yıl bu yönetimde yaşadığı görülmektedir.
  Bu üç doğa filozofunun önemi dünyada ilk defa doğa ve fiziki olaylar mitoloji ve tanrılar dışında akılcı bir yaklaşımla çözülmeye çalışılmıştır. Gerçekten bu dünyada bir ilktir. Konuşma ve yazı dilleri Grekçe’nin İyonya lehçesidir. Depremler, rüzgârlar fiziki olaylardır, sebepleri de tanrılar arasındaki kavgalardan değildir.
  Ön yargılı bazı Türk yazarları bunları Greklerle bir ilgisi yoktur, onlar doğa filozoflarıdır der. Ben de onlara şunu soruyorum doğaca diye bir dil mi var. Gerçekçi olursak tarih bize yol gösterir diye düşünüyorum.
  Bilindiği gibi Thales ana madde (Arkhe) olarak suyu esas alır. Anaxsimenes buna karşın ana havayı esas alır. Fiziki olayları bunlarla açıklamaya çalışır. Daha önceki yazılarımda Thales ve Anaksimander incelenmişti, bu yazımda Anaximenes incelenecektir.
  Anaximenes insanda ruh (psyche) olduğunun farkına varır.
  Hocası Anaxsimander dünyayı yuvarlak bir silindir gibi düşünür Anaximenes ise bir tepsi gibi yuvarlak olduğunu kabul eder.
  Ayın ışığının güneşten aldığının farkına varır.

  (Muğla Devrim 23.01.2020 yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  SINIF ARKADAŞIMIZ ADİL AKŞAMOĞLU (1939-2019) KAYBETTİK
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Sevgili Sınıf arkadaşlarım 19.01.2020
  Yaşım dolayısıyla toplantılara ve gezilere katılamıyorum, ama masa başı çalışmalarımı sürdürüyorum. İTÜ, hocalarım, sınıf arkadaşlarım hep aklımda
  2019 yılını Ata Erol Enacar’ın kaybı ile kapattığımızla avunurken aynı yıl 6572 numaralı arkadaşımız Adil Akşamoğlu’nda 29.07.2019 tarihinde sessiz sedasız Gaziantep’te aramızdan ayrıldığını internetten öğrenmiş bulunuyorum.
  Adil Akşamoğlu sessiz ve bizlere göre muhafazakar görüş sahibi bir arkadaşımızdı. Toplantı ve etkinlerimize katılmazdı. Bazı arkadaşlarımız zor hatırlayabilir.
  ADİL AKŞAMOĞLU TATBİKİ MEKANİK KOLUNDA BİRLİKTEYDİK.
  Aşağıda İnternet sitesinden 2014 yılında yapılmış röportajdan bazı bölümleri size sunacağım. Daha sonraki yıllarda iki defa telefon ettim, hasta idi, eşi ile konuşmuştum. Adil’e tanrıdan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dilerim.
  Röportaj en çok Camii inşaatı yapan ve bunlardan para almayan mühendis olarak belirtiyordu.
  Kendini şöyle anlatıyor, 1939 da Gaziantep’te doğdum, Gaziantep Lisesi’ni bitirdim.
  O dönem en yüksek puanla talebe alan okul İTÜ idi. Çevremdeki herkes “Senin yerin İTÜ, daha ne düşünüyorsun ki?” diye telkinde bulundu. Bende İTÜ’yü seçtim ve 1957 yılında İTÜ’nün İnşaat Fakültesi’ni 22. sırada kazandım. 1963 yılında mezun oldum ve aynı yıl mesleğe de adım attım.
  Okuldan mezun olduğum yıl, İstanbul’da mesleğini çok iyi bilen, çok karakterli, ağabeyim diyebileceğim Asım Kıryaman adındaki İnşaat mühendisinin yanında staj yapmaya ve çalışmaya başladım. Diyarbakır DSİ’de Fırat Planlama Amirliği diye bir Amirlik vardı. Orada görev aldığımda, Bölge Müdürü Recai Kutan, Kısım Amirimiz de Fehim Adak beydi. O esnada Gaziantep’ten geçen, Fırat’a akan akarsuların incelenmesi bizim çalışma sahamızın içine giriyordu.
  Karakaya, Keban Barajı gibi projelere daha öncelik tanındığı için Gaziantep kimsenin aklına gelmiyordu. Ben Gaziantepli olduğum için “Şehrimi ilgilendiren projeleri ben üstleneyim. En azından şehrime bir katkın olsun” diyerek, çalışmalar yaptım. Hancağız, Kapcağız, Seve, Karkamış, Kemrin gibi barajların planlaması bana aittir. Halende bunun Gaziantep DSİ’nde kayıtları vardır. Bu projeler 1962’de kâğıtlara döküldü ama yapılması ancak 20-30 yıl sonra mümkün oldu. Dosyaya girmeseydi belki de yapılmayacaktı veya çok daha sonralara kalacaktı tabi bilemem. DSİ’den ayrıldıktan sonra askere gittim. Okul devresi Mamak’ta Muharebe bölümünde geçti. Dağıtımda da İstanbul 1. Ordu İnşaat Taburu’nda görevlendirildim. Askerde sabahlara kadar proje çizdiğim günler olurdu. Bir proje 15-20 gün sürerdi. Bugün bilgisayar var, bizim 15 günde yaptığımız bir proje bugün belki de 1 günde bitiyor.
  En son yaptığınız projeler hangileri?
  Cahit Nakıboğlu Camisi, Adil Konukoğlu Camisi, Eruslu Camisi, Yeşilkent Mezarlığı’ndaki Kaplan ailesinin yaptırdığı Camii var. Bunların tamamına yardımcı olmaya çalıştık. Gaziantep’te bu kadar camii yapılmasına rağmen, sayısal olarak nüfusa orantılı olarak baktığınızda ihtiyaç var. Çünkü nüfus sürekli artıyor.
  Son olarak, genç meslektaşlarına ne gibi önerileriniz olacak?
  Bilgisayarı “her şey” olarak kabul etmesinler. Bilgisayar her derde deva, her hastalığa şifa bir ilaç değildir. Evet, bilgisayar yardımcıdır. Oradan çıkan sonuçları sizin yorumlamanız gerekir. Bu hususta, tecrübeli kimselerden fikir ve görüş almada fayda var. Sormak ayıp değildir. Bizler daima “bir büyüğümüz olsa da, sorabilsek” derdik. Hatalarınızı, kusurlarınızı, eksiklerinizi öğrenme imkânınız olur. Herkes kendi yaptığının doğru olduğunu sanır ama bunun ölçüsü tecrübedir. Tecrübe pahalıdır. Bir hata yaptıktan sonra tecrübe edinmek çok pahalı bir öğrenme yöntemidir. Peşinen öğrenmek için sözüne güvenilir, işini iyi yapan ağabeylerinden istifade etsinler. Biz, bize gelenleri hiçbir zaman çevirmedik. Her türlü yardımı yapmaya çalıştık. Bundan sonra da ömrümüz olursa, arzu eden olursa yine buyursunlar. Bundan mutluluk duyarız.

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  GENE EGE’DEN ÇIKMIŞ DİDAKTİF ŞAİR HESİODES (M.Ö 750)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bundan önceki yazımda dünyanın ilk ozanının Anadolu da yaşamış olan, HOMEROS olduğunu yazmıştım. Anadolu kültürü ne kadar zengin ki bu ikincisi de Anadolu doğumlu didaktif (öğretici) şair Hesiodes,. Hömeros’tan daha sonra yaşadığı kabul edilmektedir.
  Hesiodes Ege kıyısında KYME isimli bir kentte doğmuş, bu civarlarda çobanlık çiftçilik yapmış daha sonra Boetia (Yunanistan) göç etmiştir.
  O tarihlerde Efes, Milet İyonya’nın en önde gelen kentleridir. Kyme ise İzmir’in kuzeyinde Aiolis’in az tanınan bir kentidir.
  Hesiodes’in Grekçe yazılmış iki kitabı vardır.
  THEGANI: Tanrıların işleri ve Yaradılışı
  İŞLER VE GÜNLER: Burada insan emeği övülmekte değer verilmektedir.
  Hesiodes’in bunlardan başka da eserleri olduğu ve kaybolduğu sanılmaktadır.
  Çiftçilik yaparken İlham Perileri olan musaların kendisine ilham verdiklerini anlatmaktadır..
  Zeus’un kızları olan bu musalar dokuz adet olup her biri bir güzel sanata ilham vermektedir. İşte bu dokuz ilham perileri
  Kalliope: Şiir
  Kleio: Tarih
  Erato: Lirik şiir
  Euterpe: Müzik
  Melpogene: Tragedya
  Polyhmnia:Koro Şiirleri
  Tepsikhore: Dand
  Urania: Gök bilim
  Mitolojinin Güzel Sanatlara ne kadar önem verdiği görülmektedir.
  Yazıma Hesiodes’in bir portresi ile ilham perilerinin bir dans resmi eklenmiştir.

  (Muğla Devrim 24.01.2020 tarihinde yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  İNSANLIK TARİHİNİN İLK OZANI ANADOLU’DAN, EGE’DEN HOMEROS (M.Ö. 8 yüzyıl)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İlk insanın ne zaman ortaya çıktığı konusunda araştırmalar sona ermemiştir. İlk defa yazıyı bulması insanlık tarihinde en önemli aşamadır. Zamanımızdan yaklaşık 5.500 yıl önce gerçekleşen bu keşifle dünyanın hafızası oluşmaya başlamıştır. Ticaret ve yönetimlerle ilgili kararlar kayıt altına alınmaya başlamıştır. Bu olaylar Akdeniz çevresinde Sümer, Mısır ve Fenike ülkelerinde başlamıştır denilebilir. Ancak bu büyük uygarlıklarda yazıya rağmen GILGAMEŞ destanı dışında bir edebiyat harikası ortaya konulamamıştır. Bunun için yazının İyonya’ya gelmesi ile ilk defa soldan sağa yazılmasının ardından, Anadolu’da, Ege’de İYONYA uygarlığının ortaya çıkmaya başlamasına kadar beklenmiştir.
  Mısır, Sümer ve Fenike uygarlıklarında yazılı metinler ilk edebiyat örnekleri olmasına rağmen ilk eserler (destanlar) İzmir Ege civarlarında yaşayan veya yaşadığına inanılan HOMEROS tarafından gerçekleştirilmiştir. Homeros’un hayatı hakkında çok net bilgiler bulunmamaktadır. Yaşayıp yaşamadığı ve bir ozan mı olduğu tartışılabilir. Ama gene de İzmir (Symrna), ya da Colophon ve Sakız (Chios) adasında doğduğu, kör olduğu, buralarda yaşadığı kabul edilmektedir. Netice olarak Anadolu’da yaşamış iki eserini Grekçe’nin İYONYA lehçesi ile kaleme almıştır. Yunanistan’da ölmüştür.
  Dünyanın ilk iki destanını yazan Homeros’un Dünya Edebiyatı, Eski Yunan Edebiyatı için ne kadar önemli olduğu açıktır.
  Çok sonra bu topraklara gelen ve Anadolu’yu ebedi yurt tutan bizler için topraklarımızda böyle önemli bir adamın yaşaması bize de gurur vericidir. Yani uygarlığın ortaya çıktığı ve kalıntılarının bulunduğu zeminlerde yaşamak
  Homeros’un iki ölümsüz eseri vardır. İliada ve Odyseus. Bu isimlerde destanlar Greklerle Truva (Troy) arasında yapılan Truva savaşları anlatılmaktadır.
  Truva Savaşları M.Ö 1200’lerde, Yunanlılar ve Truvalılar arasında yapıldığına inanılır. Truva Kralı Priam’ın oğlu Paris (diğer adı Aleksander) Sparta Kralı Menelaos’un karısı HELEN’İ Truva’ya kaçırır, bu büyük bir olay olur. Menelaos ve kardeşi Agamemnon Yunanistan’dan on binin üzerinde gemi ile Truva’yı denizden kuşatır. Savaşın 10 yıl sürdüğüne inanılır.
  Anlatılanlara göre bir tahta at yapıp içine askerler bindirilir ve kale dışına bırakılır ve ordu çekilir, tahta at kale içine alınır. Askerler içinden fırlar Truva’yı ele geçirir ve kenti yakar yıkarlar.
  Peki tarihte Truva kenti var mıdır? Uzun yüzyıllar boyu kent ortadan kaybolmuştur. Yüzyıllar sonra bu destanları okuyan Alman Arkeolog Schilemann uzun araştırmalar sonu Truva kentini 1870’li yıllarda ortaya çıkarmıştır. Kat kat kaleler içindeki kent kalıntıları ve dışına sonradan yapılmış sembolik at heykeli Çanakkale’de mutlaka gezilmelidir.
  Bir diğer önemli olan o çağlarda Yunanistan’da çok tanrılı dinlerin oluşudur. İnsanların kaderlerini tanrılar tayin eder. Bu Yunan tanrıları biraz da insancıldır. Kalpleri vardır, severler, güzel kadınlara âşık olurlar, bazen onları biz insanlar gibi kaçırırlar insanlara bunları da öğretirler.
  Kaçırılması sonucu binlerce kişinin ölümüne sebep olan Güzel HELEN benim burada bir kusurum yok, TANRIÇA AFRODİT buna karar verdi, sen Menelaos’un değil Truvalı Paris’in karısı olmalısın der. Yani aslında hatalı olan diğer tanrılar karşısında insanları savaşa sürükleyen Tanrıça AFRODİT oluyor.
  İkinci merak edilen husus, Truvalılar Anadolu kökenli olup Grek değiller mi? Grekçe konuşmuyorlar mı?
  Bu konuda da şunlar söylenebilir. Efes, Milet gibi İyonya Birliğini kuran 12 kent karşı Yunanistan karasından M.Ö. 1000 civarlarında göç ettikleri bilinir. Truva’nın bir yerden göç ettiklerine dair ve farklı bir etnik grup olduklarına dair de bilgiler gelmemektedir.
  Truva savaşlarında Karia, Likya, Frigya ve diğer Anadolu kavimlerinin Truva tarafını tuttuğunu biliyoruz. ŞUNU DA İYİ BİLİYORUZ TRUVA SAVAŞLARI ÇAĞINDA KARŞI YUNANİSTAN KARASINDAN HENÜZ GÖÇLERİN BAŞLAMADIĞINI DA BİLİYORUZ.
  Truva Savaşında Mitolojideki Yunan Tanrılarının çoğu onların yanındadır. AMA TRUVALILARIN YANINDA OLAN TANRI VE TANRIÇALAR DA VARDIR.
  Truva kentinden çıkan yazıtlarda dil GREKÇE olduğu görülmektedir. Ayrıca Orta Anadolu’da HİTİT uygarlığı Truva Kültürüne oldukça uzak olduğu kanısındayım. Benzerlikler yok gibi
  Sonuç olarak bildiklerimiz bilinmediklerimizin çok azını oluşturmaktadır.
  Kültür ve Edebiyata meraklı arkadaşlarıma sesleniyorum. Batı Edebiyatını ve Anadolu’yu iyi anlamak için mutlaka İliada ve Odiseus okunmalıdır. Ben 1960’lı yıllarda okumuştum. Benimde sizinle tekrar okumamın uygun olacağını düşünüyorum.
  Yazıya Büyük Ozan Homeros’un bir büstü eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 14.01.2020)

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  TÜRKİYE’DE SAYISIZ SANAYİ TESİSİ, HASTANE, OKUL GİBİ BİNALARI PROJELENDİRMİŞ İNŞ. YÜKSEK İNŞAATI YILDIRIM ALTAV (1931-2017)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Alt yapı projeleri çok çok önemlidir. Ama kimin yaptığı az bilinir. Örneğin çok güzel mimari özelliği olan bir yapının bazen insanlar mimarının kim olduğunu sorarlar ama bunun taşıyıcı sisteminin kimin tarafından gerçekleştiği ile pek ilgilenmez.
  Alt yapı yani taşıyıcı sistem hesabı çok çok önemlidir. Yapıyı güvenli hale getiren odur. Bu konuda çok önde gelen inşaat mühendisleri vardır. Örnek olarak bir Muğla çocuğu Ali Terzibaşoğlu, bana göre bir diğeri de burada inceleyeceğimiz Yıldırım Altav’dır.
  Yıldırım altav 1931 yılında İstanbul’da doğmuş, 1948 yılında İstanbul Kabataş Lisesi’nden, 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olmuştur.
  Mezuniyetinin üçüncü yılında 1957 de İstanbul Karaköy’de “ERALKO MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK MÜŞAVİRLİK ŞİRKETİ”Nİ kurmuş, ileri yaşlarına kadar bu şirkette çalışmalarını sürdürmüştür.
  Bu süre zarfında İstanbul, Ankara ve Türkiye’nin çeşitli illerinde 2000 civarında yapının alt yapı projelerini gerçekleştirmiştir. Bunlar arasında yarışma kazanmış konkur projeleri olmak üzere hastaneler, bakanlık binaları, hava alanı spor yapıları yer almaktadır. Projeler dışında müşavir olarak da bizzat hizmet etmiştir. Tüm ömrü hesap içinde geçmiş bir mühendis.
  Üyesi bulunduğu Türk Müşavir Mühendisler Mimarlar tarafından şeref üyeliği verilmiştir.
  Tüm Türkiye ömür boyu hizmet eden bir mühendis, teknokrattır. 26. Eylül 2017 kaybettiğimizi çok geç öğrendim. İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilmiş. Yazıya İTÜ yayını bir kitaptan resmi konulmuştur.
  (Devrim gazetesinde 17.01.2020 yayınlandı)

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 01-02-2020

  KAHRAMANIN YOLCULUĞU- YENİ NESİL SİYASETİN ZAFERİ- EKREM İMAMOĞLU
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Aralık başında İstanbul’a dönünce ilk işim kitapçımı (Remzi Kitabevi-Nişantaşı) ziyaret oldu. Yukarıda ismi olan kitabı aldım ve okudum. Çok akıcı yazılmış. Media-Cat yayını, yazarı Necati Özkan. Tamamı 330 sayfa, ulaşabilenlerin almaları ve okumalı dileğiyle.
  Kitapta Beylikdüzü Belediye Başkanı İstanbullunun tanımadığı genç bir Belediye başkanının İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına tırmanışının nefes kesici hikâyesi. Yeni nesi siyasetçi Ekrem İmamoğlu, 2014 yılında Beylikdüzü Belediye Başkanlığına % 50 üzerinde oy alarak seçiliyor. Beş yıl çok başarılı bir hizmetler sergiliyor. Niyeti 2019 seçimlerinde gene Beylikdüzü Belediye başkanı olmak.
  Başarılı çalışmaları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatini çekiyor, İmamoğlu’nu devamlı izliyor, Beylikdüzü’ne ziyaretler yapıyor. İmamoğlu’nu fark eden İstanbul’un başına getirmek isteyen partinin Genel başkanı Kılıçdaroğlu oluyor.
  Yola çıkışta İmamoğlu İstanbul genelinde ancak % 14 kişi tarafından tanınıyor (ben de bu gruptanım) önünde çok çetin bir yol var. Karşısında güçlü bir tek adam yönetim var medya karşısında bütün şartlar aleyhinde
  Ama İmamoğlu risk almaya hazır biri, dürüst, çalışkan, herkesi kucaklayan hiç kimseyi başkalaştırmayan engin bir hoşgörüye sahip, kendini her şartlarda kontrol edebilen bir kişi. Sonuçta yedi ay süren uzun bir maratondan başarı ile çıkıyor ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi koltuğuna oturuyor.
  Bunları kitabı tanıtmak için yazıyorum. Olaylar yedi sekiz ay boyunda milletin gözü önünde cereyan etmiş neredeyse her vatandaş ezbere biliyor.
  Ben şahsen politikacı değilim, sadece politikayı tepeden takip ederim, ilk seçim olan 31.Mart 2019 seçim öncesi onun farklı biri olduğunun farkına varamadım, 10 Mart 2019 sabahı seçimden önce Akyaka’ya döndüm. Doğrusu İstanbul seçimini alacağına hiç ihtimal vermiyordum. İkinci defa 23.06.2019 ikinci seçimde İstanbul’a seyahat güçlüğünden ötürü gidemedim. Üzülerek ben ona oy veremedim, fark olan 806.000 bir fazla olmalıydı.
  Bu kitabı okuduktan sonra iyice anladım ki Ekrem İmamoğlu güçlü kuvvetli, demokrasiye inanan, insan haklarını en öne alan, herkesi kucaklayan kızmayan kendini kaybetmeyen bir kişi, Şimdiye kadar ki adaylardan gerçekten farklı bir kişi. Türkiye’nin ihtiyacı olan liderlerden biri olmaya aday.
  Tabii kitapta anlatılan 7-8 aylık bir mücadele, bunu başka başarıları devam etmeli ve edeceğine inanıyorum.. Ama Ekrem İmamoğlu Türkiye’ye bir ümit olmuştur. Bu başarılarda her seviyede kendisine yardımcı olan tüm kişileri ve politikacıları kutluyorum. İlk defa politika ile ilgili bir yazım oluyor, güzel insanları, güzel sözleri söyleyen insanları savunmayı politika sayılmamasını umuyorum.
  (Muğla Devrim (08.01.2020 tarihinde yayınlandı)

Toplam 541 yorum bulundu. 1-10 arası listeniyor.