Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 17-10-2020

  ORD. PROF. ARİF MÜFİD MANSEL (1905-1975) & EGE VE YUNAN TARİHİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Corona dolayısıyla tüm 2020 yılını İstanbul’da geçirme durumunda kaldım. Dışarı çıkıp yeni kitaplar alamadım, ben de eski kitaplarımı yeniden gözden geçirmeye başladım. İstanbul’da 7000 adet kitabım var olduğunu söylemeliyim.
  Bu yazımda Türkiye’nin yetiştirdiği çok değerli arkeolog ve tarihçilerinden Ord. Prof. Arif Müfid Mansel (1905-1975) ve eserleri konu edilecektir. Eseri “EGE VE YUNAN TARİHİ” tam 705 sayfa çok kapsamlı ve bol kaynak bildiren bir eser. Türk Tarih Kurumu tarafından 1988 yılında 5 baskısı yapılmış (ilk baskı 1947)
  Yalnız bu kalınlıkta (kitapseverlerin ifadesi ile TUĞLA gibi) kitap içine biyografisi konulmamış, onu da internetten aldım.
  Arif Müfid Mansel 1905 yılında İstanbul’da doğdu, orta öğrenimini İstanbul’da Fransız ve Alman Liselerinde yaptıktan sonra Arkeoloji eğitimini Almanya’da tamamladı.
  Yurda dönünce önce İstanbul Arkeoloji Müzelerinde çalıştı. Trakya’da ve Antalya bölgesinde kazılarda bulundu. 1975 yılında aramızdan ayrıldı.
  Kitapta özellikle Ege bölgesi çok detaylı inceleniyor. Ayrıca çok kapsamlı yurt içi ve yurt dışı olmak üzere kaynaklar belirtilmiş.
  Yeniden okudum Devrim Gazetesi’nde yazdığım yazıları bir irdeledim. Kendi kendimi bir kontrol da ettim. Çok resim de var ama resimler renksiz.
  Özellikle Ege bölgesi kentleri ile Büyük İskender konularında ek bilgiler aldım. Onları başka bir yazıda açıklayacağım.
  Yazı insanlığın hafızası ve çok önem verdiğim bir konu, yazı konusunda birkaç resim koyacağım. Bunlar Girit adasında okunmuş B yazısı ve Fenike dilinden Grek alfabesine geçiş ile ilgili bir tablo olacaktır. Meraklısının buradan alacağı dersler vardır.
  Ege Tarihine merak edenlerin mutlaka okuması gereken bir eser olarak niteliyorum.
  (Muğla Devrim 29.09.2020 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 17-10-2020

  AKYAKA’DA KÜLTÜR DERNEĞİ “GÖKOVA AKYAKAYI SEVENLER DERNEĞİ II
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bundan önceki yazımda Akyaka’da ilk kurulan “GÖKOVA AKYAKAYI SEVENLER” Derneğinin ilk yıllarından söz etmiştim.. Bu yazımda ise Dernek Başkanlığına 1995 yılında seçilmiş Alman asıllı Türk vatandaşlığına geçmiş Heike Thol Schmitz (Bahar Suseven) (1962-2012) dönemi kısaca gözden geçirilecektir. Burada daha benim çalışmalarımla ilgili konulara değinilecektir. Şüphesiz derneğin çalışmaları bunlardan ibaret değildir.
  Heike 1962 Almanya Köln doğumludur. Lise öğreniminden sonra öğrenimine devam etmemiş, iyi bir çevreci ve çevre dostudur. Çeşitli yerlerde yaşadıktan sonra eşi Thomas ile Akyaka’ya yerleşmiş sosyal ve aktif bir kadındır.
  1995 yılında Dernek başkanlığına seçilmiş, başarılı çalışmaları olmuştur.
  İlk unutulmaz işi 1996 yılında ilk defa Akyaka Belediye başkanı İsmail Akkaya ile birlikte Akyaka’da unutulmaz bir ŞENLİK düzenlemiştir. Böyle bir etkinlik daha önce Akyaka’da hiç olmamıştır. Şenlik iki gün içinde çeşitli etkinliklerle devam etmiştir.
  Bu Şenlik kapsamında ilk defa bir “Gökova Tarihi ve Nasıl bir Turizm” isimli bir panel düzenlenmiş, 7 kişinin katıldığı bu panele ben de katılmıştım. Hatırladığım diğer katılımcılar Prof. Dr. Şadan Gökovalı ve Aydın Turunç idi.
  Ben bu tarihe kadar Gökova ve Akyaka’nın tarihi konusunda topladığım bilgileri sunmuştum. Gökova ve Akyaka ve burada önceleri kurulmuş, Karia kenti İDYMA. Bu konusunda en kapsamlı araştırma yapan kişi olduğumu düşünürüm. İlk başlangıç burada oldu ve ilk defa Akyaka’da toplum karşısına çıkmıştım.
  Daha sonra bu çalışmalar Heike tarafından Almanca ve İngilizceye çevrildi. Derneğin Web sitesinde yayınlandı. Güncellemelerle bu güne ulaştı.
  Heike yönetiminde Dernek yaz aylarında Resim Sergileri düzenliyordu. 15 günde tekrarlanan sergiler Akyaka’da yaşayan yabancı aydınların buluştuğu ve nefes aldığı bir şölen haline geliyordu. Ancak şu teşhisimi de belirtmeliyim. Akyaka yerlilerinden katılım çok az oluyordu.
  Ayrıca tarih sevgi ve merakım beni Devrim Gazetesi Sahibi ve Başyazarı Ünal Türkeş ile buluşturdu, 1996 yılında Devrim Gazetesinde ilk köşe yazılarıma başladım.
  Ben ressam değildim, bende sergi açmak istedim, topladığım tarihi belgeleri, fotoğrafları sergilemek istedim. Bu sergiler Akyaka’yı Sevenler Derneği tarafından “Nail Çakırhan & Halet Çambel” Kültür evinde düzenlendi.
  13/22.Ağustos 2004 tarihinde
  29.07/06.08.2006 tarihinde “İdyma’dan Gökova Akyaka’ya” konulu sergileri açtım.
  Sergim geniş bir katılımcılar yanında NAİL ÇAKIRHAN & HALET ÇAMBEL – OKTAY AKBAL & AYLA AKBAL –tarafından gezilmesi benim için unutulmazdı. Bu arada Akyaya’ya ilk yerleşenlere de yer verdiğimden Akyaka yerli halkından da katılımcılar olduğunu belirtmeliyim.
  Bahar Suseven (Heike) ile son kapsamlı çalışmamız 2009 olmuş, Dernek adına Avrupa Birliği fonundan aldığı bir projede olmuştur. Projenin ismi Su Mirasının Yeniden Keşfi (Rediscovering Water Heritage idi. Fransa, Yunanistan, Türkiye, Fas Cezayir Tunus olmak üzere katılımcılar yer alıyordu.
  Bunun için Proje Yürütücü Bahar Suseven ile bir anlaşma yaptık, bir ücret söz konusu değildi. Ama bazı şartlar içeriyordu. Dernek bana bir Web sitesi açacak, Su tarihi konusunda bende mevcut Almanca metinler birlikte okunacak, kapsamlı bir su tarihi arşivi oluşturacaktık. Bu gün devam eden ve bugün itibariyle 350.000 kişi tarafından izlenmiş bulunan çok dilli Web siteme kavuştum. Bu konuda bana bu imkânı ağlayan Heike ve Derneğe müteşekkirim.
  Bahar Suseven ile 2009-2011 yılları arasında bu proje kapsamında çok sıkı bir çalışma içinde olduk. Su Mirasının Yeniden Keşfi Konusunda Türkçe ve İngilizce çok geniş bir arşiv oluşturduk.
  Bunu Akyaka’da 20-29 Mayıs 2011 tarihinde Akyaka Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür evinde sergiledik. Geniş bir katılım oldu. Haziran 2011 tarihinde Fransa’nın Marsilya kentinde yapılan toplantıya davet edildik. Bu para karşılığı yapmadığım çalışmalarım için çok değerli bir ödül oldu.
  Akyaka’dan Bahar Suseven, Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Dernek Yönetim Kurulundan Mehmet Datça, Naci Kaya ve ben Mehmet Bildirici bu güzel geziye katıldık. Bahar Suseven ve ben Mehmet Bildirici konuşma yaptık. Konuşmalar simultene (hemen) tercüme ediliyordu. Konuşmalarımız çok ilgi uyandırdı.
  Bahar Suseven çok enerjik ve çalışkan bir kişi idi, yeni projelere imza atmayı hep düşündüm. Ama Bahar Hanım 2012 aniden hastalandı ve aramızdan ayrıldı.
  Dernek başkanını kaybetmiştir. 2012 Eylülünde Genel Kurul yapıldı. Yönetim Kuruluna ben de aday olmak istedim. Gerçekten üye olarak çok hizmetlerim vardı. Kabul görmedi, istenmedim, ben de üyelikten ve dernekten ayrıldım.
  Bahar Suseven’in ölümünün ardından Dernek gene başarılı çalışmalarına devam ediyor. Ben sadece dışarıdan ve uzaktan izlemekle yetiniyor, yeniden üye olmayı hiç aklımdan geçirmedim.
  Yazım ekine sergilerimden Nail Çakırhan ve Oktay Akbal’ın ziyareti ve 2006 yılı sergi açılışından resim kareleri eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 28.09.2020 yayınlandı)

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 17-10-2020

  AKYAKA’DA İLK KÜLTÜR DERNEĞİ “GÖKOVA AKYAKAYI SEVENLER DERNEĞİ
  1991 YILINDA KURULDU. I
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Dünyanın en güzel doğal güzelliklerine sahip Gökova Körfezi ve bunun kıyısında antik İDYMA kenti kalıntıları üzerinde yeniden ortaya çıkan AKYAKA önceleri kimsenin bilmediği bir yerdi. Bunun sebepleri henüz Türkiye’de deniz tatillerinin bilinmediği, buraya gelinecek yolların bozuk olduğu ve sıtmanın bir tehdit oluşturduğudur. Cumhuriyet hükümetinin başlarda en büyük mücadelesi sıtma ile savaş olmuştur.
  1960’lı yıllardan itibaren Akyaka’nın güzelliklerinin farkına varılmış, yabancı aydınlar buraya yerleşmeye başlamıştır.
  Köyde yerli halk ile yabancı aydınlar bir araya gelerek 1991 yılında “GÖKOVA AKYAKA’YI SEVENLER DERNEĞİNİ kurmuşlardır. Burada kurulan ilk kültür derneğidir. Derneğin kurucuları 14 kişidir. Bunlardan 8 kişi köy eşrafından, 6 kişi buraya yerleşen aydınlardandır. Bunlar
  Halil Akaydın—Ula
  Aziz Albek- Arkeolog- Akyaka (1923-2019)
  Âdem Barza- Akyaka
  Saffet Bozkurt- Akyaka
  Mehmet Datça-Akyaka
  Naci Kaya- Akyaka
  Pehlane Marmara –Bankacı tek kadın kurucu
  Ahmet Menekşe – Akyaka
  Fahrettin Özatay – Emekli Asker
  Prof. Dr. Adnan Pekman- Üniversite hocası, Tarihçi, ilk başkan
  Ali Şahin- Akyaka
  Yılmaz Tankut- Emekli Albay
  Mustafa Taşkesiği- Muhasebeci
  Aydın Turunç – Maden Yüksek Mühendisi İTÜ

  Ben Derneğin varlığının 1994 yılında farkına vardım, etkinliklerine katılmaya başladım. Derneğin ilk kurucularından ve ilk başkanı olan Prof. Dr. ADNAN PEKMAN hiç tanımadım. Ölümünden sonra değerli bir üniversite hocası olduğunu ve pek çok tarihi konularda eserleri olduğunu öğrendim. Perge Tarihi, Strabo’nun Anadolu Coğrafyası gibi
  Ben üye olduğumda Dernek Başkanı Maden Yüksek Mühendisi AYDIN TURUNÇ idi, o günden bu yana eşi Solmaz Turunç ile aile dostumuz. Bu dönemde özellikle tarih ve arkeoloji konularında en bilgili ve bizleri yönlendiren kişi AZİZ ALBEK (1923-2019) idi. Akyaka tarihi konusunda kendisinden çok çok yararlandığımı burada belirtmek isterim. Aziz anısı ile saygıyla eğiliyorum. 2019 ölümü üzerine Akyaka mezarlığında eşi yazar Suzan Albek yanında toprağa verildi.
  Derneğin kurucuları arasında tek kadın üye bankacı Pehlane Marmara idi. Onu da tanımak kısmet olmadı. Ama Amerika’da olan yeğeni tarafından evinde Akyaka’da ikinci Dernek olan “Akyaka Kültür Sanat Derneği”ni iki yıl evinde misafir etmesi unutulmazdı. Pehlane Hanımı saygı ile anıyorum.
  Kurucu olarak tek kadın Pehlane Hanım olmasına karşı daha sonra Derneğin başına gelen sonradan üye olan kadın başkanlar olmuştur.
  İlk kadın Başkan Yazar, çevirmen YAŞAR GEDİKOĞLU (1936) olmuştur. Yazları Akyaka’da kışları İstanbul Moda’da yaşamımı sürdürmektedir. Başkan olduğu kısa sürede çok gayret göstermiş, maddi imkânsızlıklar işlerini güçleştirmiştir. Bir anımı burada anmak isterim.
  Sanıyorum 1995 yılıydı, Dernek kapanma durumuna gelmiş, bu durumda Yaşar Hanım geçici 6 aylığına başkanlığı kabul etmiştir. Aydın Turunç dernekten ayrılmıştır. Yaşar Hanımla henüz tanışmıyorduk. Sonra ilk tanışmamızda bana teşekkür etti, Başkan seçildiğimde beni telefonla ile kutlayan ve başarı dileyen siz oldunuz demişti. Kibar bir insansınız demişti. Asla unutamam
  Emekli Albay Yılmaz Tankut’ta çok yakından tanıdığım bir kişiydi. Yazar İlhan Selçuk’un eşi Handan Hanım teyzesi oluyordu. Yılmaz Tankut sonsuz uykusunda Akyaka Mezarlığındadır. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum
  Derneğin bu kısa dönemde (1991-1994) üç başkanı olmuştur. Adnan Pekman, Aydın Turunç ve Yaşar Gedikoğlu
  Sanıyorum 1995 yılında gene bir kadın Alman asıllı Akyaka’ya yerleşmiş çevresi HEIKE THOL SCHMITZ (BAHAR SUSEVEN) Dernek Başkanı oldu. Onu başkanlık dönemi sonraki bir yazıda incelenecektir.
  Kurucu Başkan Adnan Pekman ve Yaşar Gedikoğlu’nun fotoğrafları eklenmiştir.
  Devam edecek

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  MEHMET BİLDİRİCİ
  İNŞAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ- ARAŞTIRMACI YAZAR

  Mehmet Bildirici 1939 yılında Konya’da doğdu. Babası Mustafa Nazım, annesi NESİBE’dir. Bildirici 1957 yılında Konya Lisesi’nden 1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. İNŞAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ unvanını aldı.
  Otuz yıl (1965-1995) arasında Konya’da mühendis olarak çalıştı. Konya Devlet Mühendislik Akademisi’nde öğretim görevlisi idi. 1995 yılında emekli oldu, 1996 yılında İstanbul’a yerleşti.
  1991 yılından bu yana Anadolu antik kentleri tarihi suyollarını araştırmakta bu konuda pek çok yayınları vardır.
  1985 yılında Muğla Ula Akyaka mahallesinde yazlarını geçirmekte olduğu evini aldı ve Akyaka’nın geçmişi hakkında araştırma ve yayınları bulunmaktadır. Bu çalışmalarından ötürü evinin arka sokağına Mehmet Bildirici Sokağı ismi verilmiştir.
  1963 yılında Konya’da Lise Coğrafya öğretmeni Düzay Bildirici Özdemir) ile evlendim.
  Bir oğlum ve iki kızım vardır. Oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici (1965) halen Konya’da görev yapmaktadır.
  Kızım Eczacı Sibel Bildirici (1966) halen İstanbul’da Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışmaktadır. Küçük kızım Özlem Bildirici (1973-2011) yakalandığı hastalığa yenik düşerek bizi acılar içinde bizi terk etti. Aile içindeki bu en büyük deprem sonucu eşim kızım ile yaşamayı seçmiş ben ise yalnız yaşamak zorunda kaldım.
  Üç torunum vardır, SELİN (Sibel’in kızı) DENİZ ve DEMİR (oğlumun kızı ve oğlu)
  Önceleri haftada bir gelen yardımcılarla ev işlerimi hallederken 2020 yılında corona yüzünden dışarı çıkamamaktan devamlı yardımcıya ihtiyaç duydum. Türkmenistan uyruklu AYNA GURBANOVA ile Ağustos 2020 beri birlikteyiz. Baba kız gibi anlaşıyoruz. Beni parka çıkarıyor, her türlü temizlik ve bakımımı sağlıyor, huzurluyum
  İstanbul Şişli: 11.09.2020

  Telefonum: 90 542 241 0302
  Sibel Bildirici: 90 533 311 7943
  Öztuğ Bildirici: 90 533 467 1074
  e-mail: mehmetbildirici34@gmail.com
  Web sitem: www.mehmetbildirici.com
  Adres: Fulya Mahallesi Belen Sokak 10/6 Şişli İstanbul-Turkey
  Adres: Mehmet Bildirici Sokak No 2 Akyaka Mahallesi- Ula-Muğla-Turkey

  Bu yazı Aygül Gulluyeva Tarafından Türkmence’ye çevrilmiştir.  MEHMET BİLDİRİCİ ÖZGEÇMİŞ (TÜRKMENCE)
  GURLUŞYK YOKARY İNERENER GÖZEGÇI YAZARY
  Mehmet Bildiriji 1939-njy yylda Konya’da dünyä indi. Kakasy Mustafa Nazim, ejesi Nesibe Bildiriji 1957- nji yylda Stambul Tehniki Uniwersitetinin gurlusyk fakulteti gutardy. Gurluşyk inereneri derejesini aldy
  Otuz yyl (1965-1995) Konya’da inerener bolup işledi.Konya döwlet in Engineering enerçilik akademiyasynyn mugallymydy.1995-nji yylda pensiya çykdy,Stambulda 1996-njy yylda yerleşdi
  1991-nji yyldan bäri Anadoly gadymy şäherlerni we taryhy suw yollaryny öwrenmekde bu ugurda köp neşirleri bar
  1985-nji yylda tomus aylaryny Mugla Ula Akyaka geçiryän öyüni satyn aldy we Akyaka taryhy barada gözlegler we neşirler bar.
  Bu eserler sebäpli öyünin arka köcesinde Mehmet Bildiriji köçesi diyilyardi.
  1963-nji yylda Konya’da orta Mekdebin Geografiya mugallymy Düzay Bildiriji Özdemir) bilen durmyş gurdym.
  Meniñ bir oglum we iki gyzym bar.
  Oglum Prof.Dr.Öztug Bildiriji (1965-njy yylda) henizem Konya’da işleyär.
  Sibel Bildirici: Gyzym dermanhanaçy Sibel Bildiriji (1966-njy yylda ) henizem İstanbuldaky Sosial Üpjünçilik Edarasynda işleyär.
  Körpe gyzym Özlem Bildiriji (1973-2011-nji ýyllardaky) keselçilik sebäpli ejir çekdi we bizi agyrda galdyrdy aradan çykdy.
  Maşgaladaky bu in uly betbagtçylyk netijesinden soñ ayalym gyzym bilen ayra yaşamagy saylady, men bolsa yeke özüm yaşamaly boldym.
  İki agtygym bar, Selin (Sibeliñ gyzy) Deñiz we Demir (oglumyñ gyzy we ogly)
  Öý işimi hepdede bir gezek gelyän kömekçiler bilen alyp barýarkam, 2020-nji ýylda, korona sebäpli çykyp bilmeyändigim üçin hemişe kömekçi gerekdi.
  2020-nji ýylyn awgust aýyndan bari Türkmenistanyñ rayaty Aýna Gurbanowany yanyma kömekçi aldym. Kaka we gyz ýaly düşüniş yaris, meni seyilgähe äkidýär, maña her dürli arassaçylyk we öy işlerinde uly kömekçi men asuda .
  Meniñ telefonum:90 542 241 03 02
  Sibel Bildiriji:90 533.311.7943
  Öztuğ Bildiriji:90 533 467 1074
  e-poçta: mehmetbildirici34@gmail.com
  Wep sahypam: www.mehmetbildirici.com
  Adres: Fulýa Mahallesi Belen Sokak 10/6 Şişli İstanbul- Turkey
  Mehmet Bildirici Sokak No2 Akýaka-Ula Muğla- Türkey
  Bu makala Aýgül Gullyýewa tarapyndan Türkmen diline terjime edildi.
  15.09.2020

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  SEVGİLİ KONYA LİSESİ MEZUNU ARKADAŞ VE AĞABEYLERİM 13.09.2020
  MEHMET BİDİRİCİ
  Sizlere son olarak bayram dolayısıyla 28.07.2020 tarihinde yazmıştım. Korona dolayısıyla biz yaşlılar hep evde oturuyoruz. Ama teknoloji bize haberleşme imkânları sağlıyor. Ben de bundan yararlanıyor, arkadaşlarımla telefon konuşmaları yapıyorum.
  İşte son iki aylık haberler; bu defa önce kendimden başlayacağım.
  Korona dolayısıyla çok sevdiğim Akyaka’ya gidemedim hep İstanbul’dayım. Geçen ay enfeksiyon kapmışım, sağ olsun kızım ve oğlum beni tedavi ettirdi, şimdilik iyiyim. Geçen ay bana bir yardımcı bakıcı buldular. Türkmenistanlı bana çok iyi bakıyor, evin önündeki parka her gün çıkarıyor, ayaklarım da açılmaya başladı. Hayatımdan memnunum. Bu arada yeni bir de dil öğreniyorum Türkmence, Türkçeye çok yakın. Yeni bastırdığım kartımı da ekliyorum. Akyaka adresine dikkat ederseniz sevinirim.
  Konya Lisesi arkadaşlarıma ilgim çok eski, son yıllarda çok azalmaya başladık., bunun yanında bizden önceki mezunlar da çok azalmaya başladı. Bundan sonra onlara da yer vermeye çalışacağım. Biz 1957 mezunuyuz. En eski mezunlarda 1950 yılına iniyor. Daha eskisi yok. Gerçekten bizden önceki mezun abilerimiz bürokraside çok üst noktalara gelmişlerdir. Onlarla övünmeliyiz
  Önce sınıf arkadaşlarım.
  Önce şunu belirtmek isterim. En aktif olanlarımız, Mehmet Asil Yılmaz, Tayyar Çimen ve Sadrettin Gülsaçan Rıza Durakbaşı hep Facebook ta mesajları var.
  İleri yaşına rağmen Azzem Aydınöz, Ayhan Tan akademik hayatını sürdürüyor. İsmail Uğurlu ve Ali Akkaya ticari yaşama devam ediyor. Kendilerini kutluyorum.
  Şimdi de önce gelen mesajları sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Ankara’dan emekli Hâkim Cihanbeylili Hüseyin Karahaliloğulları aradı. Uzun sohbet ettik meslektaşı Avukat Birsen Acarer’in telefonuna ulaşamamış, benden telefon numarasını aldı.
  Birsen Acarer’i bende aradım, telefonu kapalıydı. Bu defa ulaşamadım.
  Ankara’dan Ayhan Tan telefon etti. Kaş’ta tatilden dönmüş, Atılım Üniversitesinde görevine devam ediyor.
  Ömer Alptekin İzmir Çeşme’de tatilde, Ekimde dönecek
  Atalay Tarhan aradı uzun konuştuk, ara sıra bizi bilgilendiriyorsun teşekkür ederim dedi.
  Fehmi Ersoy ile 11.09.2020 telefonlaştık, Göz tedavisi için İstanbul’a geliyor. Bir ay kalacakmış, herhalde görüşürüz.
  İsmail Uğurlu 12.09.2020 de görüştük, İstanbul’da kontrollü işine gidip geliyor, sağlığı iyi
  Orhan Arda Datça’da tatilde epey daha kalacak Benim eski ortağım, sık görüşürüz.
  Azzem Aydınöz’ün bir önceki mesajı
  Mehmet kardeşim senin ve tüm yakınlarının bayramı kutlu olsun nice bayramlara sayende tüm arkadaşlardan bilgi oluyoruz teşekkürler
  Azzem Aydınöz
  Mehmet Asil Yılmazın mesajı
  Sevgili Mehmet Hocam, Sizler gerek kişiliğinizle, gerekse sosyal yaşantınızla ve gerekse de bilimsel çalışmalarınızla Konya Lisesi’nin övünç kaynağı, öğrenci arkadaşlarımızdansınız: İyi bayramlar diliyorum
  Rıza Durakbaşı yazıyor
  Ne çok ortak tanıdık varmış. Hatta akrabalar..
  Örneğin Kamil Abi (Civelek) Mehmet Civelek, genç yaşta kanserden ölen Eşi Atiye Teyze, Kızı Makbule abla. Eşi İbrahim Abi (Aşçıgil) hep müşterek tanıdık.

  Bu bölümde de daha önceki dönemlerden abilerden söz edeceğim. Güngör Aydın Siyasal Bilgiler mezunu eski valilerden Konya Lisesi 1955 mezunu, eşi Tülay Hanım 1958 mezunu, tanışırız sık görüşürüz. Gene uzun uzun sohbet ettik, genel kültür ve Konya Lisesi ağırlık, Ankara’ya dönmüşler sağlıkları iyi…memnun oldum.

  Prof. Dr. Tahsin Yazıcı Konya Lisesi 1956 mezunu, Ermenekli, halen Üniversite de öğretim üyesi olarak görevine devam ediyor. Telefonla görüştüm, Ermenek Yukarı Çağlar köyündeki (İzvit-antik Sbede) Roma dönemi Su Tünelleri konusundaki çalışmalarımı biliyor, onları istedi, Web sitemdeki yerlerini yazdım.

  MURTAZA ÇELİKEL (1931-2020)
  Geçen ay politikada çok önemli bir kişi işadamı Konya Lisesi 1950 (Fahri Dinekli sınıf arkadaşı) mezunu Murtaza Çelikel’in ölümünü öğrendim. Konya Ereğlili, Çağdaş yaşam Derneği Başkanı Aysel Çelikel’in işi, Konya Lise mezunu olduğunu öğrendim gurur duydum.

  RÜŞTÜ SÖNMEZ (1937-2020)
  ANAYASA MAHKEMESİ ÜYESİ
  1937 yılında Ermenek’te doğdu, 1955 yılında Konya Lisesi’nden 1961 yılında İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1983 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. 1998-2002 yılları arasında ANAYASA MAHKEMESİ üyesi oldu. Buradan emekli oldu. Ankara’da öldü. Tanrıdan rahmet diliyorum.
  Hepinize sağlıklı günler diler, saygılar sunarım.
  Yazıma benim yeni kartımı Rüştü Sönmez’in ve bakıcım Ayna’nın kızım Sibel ile resmini ekliyorum.

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  GÖKOVA FEREK (GÖKÇE) NE ZAMANDAN GELİYOR. III
  ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu yazımda da Prof. Dr. Şadan Gökovalı ile yazışmalarımıza yer verildi.

  Şadan Hocam İstanbul: 07.02.2020
  Ferek ile ilgili yazıma gönderdiğiniz desteğe sonsuz teşekkürler. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.
  Eskiden bildiğim ve bu yazı dolayısıyla yeniden farkına vardığım Ferek’te (Gökçe) bulunmuş İdimalı Kadın ANAKSİTRATEA mezar taşı bende çok büyük bir merak uyandırdı. İdima dışında bir İdimalı’nın ismi geçiyor. Ferek İdima’nın bir parçası mı idi?
  Daha sonraki yazım Albayın Koyu Muğla Hizmet Vakfının dikkatini çekmiş oraya bir plâket koyacaklar !!!!!! Bana da bildirdiler
  Hocam ben daldan eğme sen Anadan Doğma Gökovalısın. Sonbaharı yaşıyoruz, bildiklerimizi burada teslim edip gidelim. Onların yeri burası
  Sıhhatli günler saygılar

  Mehmet 08.02.2020
  Ferek İdyma’ya bağlı değildi, ama Psykos’a (Marmaris) giden stratejik öneme sahip yol üzerindeydi. Ferek’te bulunan İdimalı kadın mezar taşı çok önemli, Değerli Hizmet yapıyorsun, emeğine ve parmağına sahip..
  Asma çubuğu yanına dikilen kuru çubuğa herek denir. Ferek ile ilgili olmalı !!!!
  Tüm Gökova’da ilk portakallık Ferek’te kuruldu. Ben mandalinayı Haşim Bahçe’de tattım. Avakado ile kez şimdi adı Çanakçı olan Şirinköy de yetişti.
  Ben küçükken un öğütmeye Ferek’e eşekle giderdim. Ferek’in değirmenleri çok ünlüydü.
  Şadan Gökovalı

  Şadan Hocam 26.02.2020
  İmparator Aurelius ile yazım ile ilgili gönderdiğiniz mesaj için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.
  Şunu itiraf etmeliyim, dünyanın bildiği bizlerin bilmediği İzmirli Aristides ismini ilk defa sizden duyuyorum. Meğer ilk çağ Ege ne kadar zenginmiş

  Bildirici 27.02.2020 İzmir
  Aristides aslen Balıkesirli. İzmirliler ona İzmirli sıfatını verdiler. Böyle bir şeref de 09 Eylül 1922 İzmir’e ilk giren Yüzbaşı Şerafettin Beye verildi. Özgün İzmir kitabını yazarı Av Cengiz İlhan ,Attila İlhan’ın kardeşi
  O Epigrafın (George Bean) Gökova çalışmasına tanık oldum, İngilizce bildiğim için Mustantik Dayı ile konuşmasında tercümanlık yaptım.
  Şadan Gökovalı

  Şadan Hocam İstanbul 27.02.2020
  Hocam mailine teşekkürler. Emin olun eline elma şekeri verilmiş bir çocuk gibi seviniyorum. Sizden mesaj alınca
  Mustantık Dayı ile konuşmasını yaptığınız kişi kimdi? Guy Meyer Fransız ben tanımadan önce Gökova’ya çok gelmiş, Bana tüm yazıtları gönderen o. 2001 yılında yaz tatili Paris’teydim 2002 de Prostat ameliyatından Gökova’ya gelemedim, yazıştık ama görüşemedik. Eylül 2014 de İzmir Fransız Konsolosluğunda bir tarihi sergi vardı. Gel orada görüşelim dedi, davetiye göndermedi, ben de orada olacağım dedi, atladım gittim beni içeri almadılar, Guy yoktu, Ertesi gün gittim araştırdım, Guy gene yoktu ölmüş olabileceğini söylediler. Guy Meyer sergiye eser veren bir kişi idi.
  Selamlar saygılar
  Mehmet Bildirici

  Bildirici 28.02.2020
  Teke Aşireti reisi Abdülkadir Bey Mezarı 13 ayak, birkaç yerden kovularak yaklaşık 150 yıl önce çok yeri bataklık olan Gökabat’a gelip yerleşmiş. Babamın dedesi İsmet Gereme’den gelmiş, burada Gülsüm ile evlenmiş. ilk sakinlerden oluyor. O zaman sinek dolayısıyla sıtma salgını var. Yabancılar eşeklerin başına file takıyor, ot yemesinler diye nereden nereye
  Bu işleri iyi bilen babam ile Milletvekili Hali Dere’nin babası Murat Dayı.
  Bugün Yücelen Otelinin bulunduğu Orman Kampı yanındaki arazi Akyaka’dan Sarıoğlu’nun, Sarıoğlu mıhsıçtı (pinti) bir adam bu sulak alanı kardeşim Şadi ile birlikte ondan satın aldık. Sonra Yücelen Şirketine sattık.

  Şadan Gökovalı ile internet ortamında yaptığımı bu görüşmelerden bir bölümünü buraya aktardım. Çok yararlı henüz doğmamış olanların da duyacağı cinsten.
  Sayın Şadan Gökovalı’ya çok çok teşekkür ediyorum.

  (Muğla Devrim 21.09.2020 yayınlandı)


 7. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU. II
  ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bildirici 16.02.2020
  Gökova köyü hakkında özet bilgi;
  150 yıl kadar önce (1850’li yıllar) Antalya Teke Aşiretinden ABDÜLKADİR önderliğinde bir kısım insan kovula kovula Gökabat kadar gelmişler. Ovanın yarıdan fazlası bataklıkmış. Onun oğlu Hacı Halil, onun 11 çocuğu var. Bir kızı Havva (Şadan anneannesi) onunda üç çocuğu var Fatma, Mehmet (Şadan babası), Halil.
  (Buradan köye ilk yerleşen Abdülkadir Şadan Gökovalının anne tarafından anneannesinin dedesi)
  Abdülkerimin 2 metreden uzun mezar taşı, Yazılıtaş- Ataköy yolu üzerinde Kırıkköy Mezarlığında.Cami içinde gömülü
  Babamın babası Gereme’den (Ören-Ceramos) gelme Mehmet, çocukları MUSTAFA, Hörü, Sultan. Mustafa’nın çocukları Fatma, Mehmet Gökovalı, Sultan, bunları sana okurum, hiç yayınlamadım. Köyün eskisi Dere mahallesinde, milletvekili HALİL DERE’nin babası Üsen(Hüseyin) Murat idi, onu çok dinledim, kendisinde çok hikâye var. Şadan Gökovalı

  Sayın Şadan Gökovalı hocam 16.02.2020
  Gönderdiğiniz iki maili aldım. Sonsuz teşekkür ediyorum. Ne iyi ettiniz de yazdınız. Bunları gençler ve henüz doğmamış olanlar da öğrenmelidir.
  Kırıkköy Cami ve içindeki mezarı biliyorum. Hiç kimse göstermedi ben kendim farkına vardım. Bu cami bu çevrede ki üç camiden biri (diğerleri yenilenen İskele ve Ferek Camileri).
  Bu camii olduğu gibi restore edilmelidir. Zira Yörüklerin çevrede yaptığı en eski yapı
  Mezarın da kim olduğunu öğrendim Abdülkadir imiş
  Başkan İsmail Akkaya’nın babası Kör Mustafa’nın dedesi Mehmet de Gereme’den gelmiş, belki sizin aile ile beraber geldiler !!!!
  Çukurdan çıkan tek milletvekili Halil Dere mi?
  Akyaka’da komşum Yusuf Özgün (1929-2020), 1942 yılı Akyaka’sını biliyordu. Aksu Köy Enstitüsü mezunu, Baykuşlar köyünden idi. 2020 yılında kaybetmişiz, Allah Rahmet etsin.
  Selamlar Saygılar

  Sayın Şadan Gökovalı Hocam 22.02.2020
  Hocam mesajınızı aldım. Teşekkür ederim. Akyaka’yı ve onun anası Gökova (Kozlukuyu) çok seviyorum. Bu arada kendi ailemi dedelerimin Konya’ya göçtüğü Yatağan Köyünü de seviyorum. Uzun uzun araştırdım, belgeledim.
  Her ikimizin yaşı da seksenin üstündedir. Eskiden yaşı yetmiş işi bitmiş derlerdi. Ama biz kültür adamlarıyız, farklı görüşlerimiz olsa da eleği duvara asmadık, asmamalıyız gençlere ve henüz doğmamış olanlara görevimiz var. Kafamızın içindekilerinin öbür tarafa çok azını götürelim, olanları burada bırakalım.


  Bildirici 21.02.2020
  Bu merakına binaen, Gökova ilk yerleşimlerle ilgili özel özel notlarımdan bir bölümü göndereceğim. Biraz bekle ve şaşırmaya hazır ol
  Şadan Gökovalı

  Şadan Hocam 26.02.2020
  İmparator Aurelius ile yazım ile ilgili gönderdiğiniz mesaj için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.
  Şunu itiraf etmeliyim, dünyanın bildiği bizlerin bilmediği İzmirli Aristides ismini ilk defa sizden duyuyorum. Meğer ilk çağ Ege’de ne kadar zenginmiş
  İki anımı anlatacağım. İlki Prof Dr. Thomas Drew-Bear,(1943) İzmir Fransız Arkeoloji Enstitüsünde de çalıştı. Afyon ve Konya’da epigrafik çalışmaları var.
  Bir gün Dostum Mehmet Bey “Ben Konya’da Üniversite de ve Müzede senin kadar meraklı kimseyi görmedim. Ben Konya önceden tespit ettiğim 30-40 antik taşı okuttum, yayınladı.
  İkincisi Guy Meyer, Gökova yazıtların da etkili bir isim Akyaka’dan Selim Adham’ın yakın arkadaşı, çok mektuplaştık ama yüz yüze gelmedik. Bir mektubunda şöyle yazdı: Bir gün tesadüfen ben Thomas Drew-Bear, Rodos bölgesi Helenistik yazıtları inceleyen bir arkadaş Sourbonne Üniversitesi kafesinde kahve içiyoruz, Gökova’daki antik eserleri ve yazıtları konuşuyoruz. Thomas lafa girdi orada benim de meraklı arkadaşım var dedi, kim diye sorulduğunda Mehmet Bildirici dedi.
  Guy Meyer yarı Fransızca yarı Grekçe Gökova hakkında 7 sayfalık mektubu var çözdürebilmiş değilim.
  Selamlar saygılar

  Sayın Şadan Gökovalı 15.12.2019
  İki mailinizi aldım, İsminizin İzmir’de bir sokağa verilmesi çok sevindirici haber, Selamlar, yeni yılınızı kutluyorum.
  Mehmet Bildirici -Şişli İstanbul
  (Devam edecek)

  Bildirici;
  Devrim’i okudum, sağ ol! Bütün havzaya “Gökova” denirken bizim mahalleye “Kozlukuyu” denirdi. Şimdi bu ismi, bırak kullanmayı, hatırlayan bile az. (Mustafa Yasakçı, Salih Erden son zamanların muhtarları. Şu an muhtar Ulaş Bavut. Babamın bıraktığı belgeleri bilen muhtar, Yasakçı. O belgeler sayesinde, okaliptüsleri Kara yollarının kesmesi önlenmiş. Mustafa Yasakçı tel: 532 296 83 27. Selam

  Muğla Devrim Yayınlandı 17.09.2020 yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU. I
  ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bundan önce Devrim Gazetesinde Gökova Köyünün kuruluşu hakkına edindiğim bilgileri 22.11.2029 tarihinde yayınlamıştım. Bu bilgileri tanış olduğum yazar ve Gökova köyünde uzun yıllar yaşamış Şükrü Abbak kızı Özgül Abbak’tan almıştım.
  Bu defa değerli yazar Şair Şadan Gökokalı’dan yeni yorumlar geldi. Kendisi ve ailesinin köyü burası idi. Kendisinden rica ettim. Köyü hakkında bildiklerini bana yazmaya karar verdi. Gökova köyü için çok yararlı bilgilerin yer aldığı bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  ŞADAN GÖKOVALI 3345 06.12.2019
  Merhaba Bildirici
  21 Kasım 2019 günü Devrim Gazetesinde yazdığın Kozlukuyu hakkında yazın önemli. Bende şunları ekleyeceğim. SİT alanında evleri olan komşularımız;
  Hâkim Bey sıfatlı Salih’in soyadı GÖZGÜ, Osman’nın sıfatı köylü deyişiyle Garlangozcu, Gara Yaşarın soyadı Arslan. Mustantik’in oğlu eski Muhtar-Mustafa Yasakçı. Onların zeytinliği Delik Köprüden Süleyman’ın kahvesine kadar gider Mustantik orada gömülü. Şükrü Abbak Köyün (Mustantik’in) damadı. Gökova Tarihini en iyi bilen ablam Durdu Gökova (1931) 88 yaşında.
  Marmaris yolunda Okaliptüs ağaçlarının dikimi ile tüm evraklar Gökova muhtarlığında. Eski Muhtar Mustafa Yasakçı hepsini bilir. Gökova’daki ikinci kuyu cami sokağında değil, Avukat Yaşar’ın evinin yerinde idi. Kozlukuyu (Ceviz ağacı yanında kuyu) adının kaynağı o idi.
  Önce kuyudan kova ile ardından tulumba ile ardından dinamo ile su çekilirdi. Sonra şebeke suyu geldi, Gökova suyu Balan dağından geliyor.

  Değerli Yazar Prof. Dr. Şadan Gökovalı 07.12.2019
  06.12 2019 tarihli 3 mailini aldım, Devrim Gazetesinde 21.11.2019 tarihinde yazdığım Gökova isimli yazıya çok değerli eklemeler ve ilave bilgiler eklemişsiniz. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.
  Ben kendimi Akyaka’lı sayıyorum, Biz Türklerin Orta Asya’dan geldiği kabulü (tabii tümü değil) gibi bende Akyaka’nın Kozlukuyu’nun bir mahallesi olduğunu esas alıyorum. Bizim ana köyümüz de Kozlukuyu diyorum
  Yazıyı yenileyeceğim, ama bazı aklıma takılanları yazıyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.
  Esas Mustafa Yasakçı kim? Evinde yazıt bulunan kişi mi? Muhtar mı? Hangi tarihlerde muhtar oldu? Torunu Mustafa Yasakçı kim. Onunla tanışmıştım.
  Babanız Muhtar Mehmet köyde önemli bir kişi ne zaman muhtar oldu? Sizin aile kökeni nereden gelme Yasakçılardan önce mi?
  Ablanızın bu konuda görüşü ne?
  Yasakçıların zeytinliği Delik köprüden Süleyman kahvesine kadar diyorsunuz buralar Nereler oluyor.
  Okalips dikimi ile tüm belgeler yok olmadan ortaya çıkarılmalı diye düşünürüm.
  Kozlukuyu yerinin (Avukat Yaşar evi) tam olarak neresi. Mesela buraya bir plaka dikilmeli diye düşünürüm
  Gökova şebeke suyu ne zaman geldi nereden? Elektrik hangi tarihlerde geldi. Anladığım kadarı ile köyün su ihtiyacı bu iki kuyudan karşılandı
  Takma adı Hâkim olan Salih çok ilginç biri olmalı niçin Hâkim deniyor. Bu evi bende ziyaret ettim. Köyün en üstünde Kanadalı Meryem oturuyor.
  Avukat Yaşar kim?
  Diğer ailelerden soyadını bildiklerini yazar mısınız?
  Kozlukuyu’dan yükseköğrenim görenler kimler? Siz ilk misiniz?
  Ula’nın eski yerleşim Ola’dan geldiği konusunda Zekai Eroğlu başta pek çok bilgiler gelmekte, Ola Atina önderliğinde Delos Birliğinde üye olduğu yazılı sizin görüşünüz Ola’nın bir kent olamayacağı. İdima bu birliği M.Ö 5 yüzyılda üye bölge bu birlikte görülüyor. Ama ben Delos Birliğine Anadolu’dan katılan kentlerin listesine ulaşamadım. Belki İdima belki sadece kent olarak değil çevre köyleri de kapsamış olabilir. Ama en azından Ula ismi eski bir dilden OLA’dan geldiği akla çok yakın görülüyor.
  Selamlar saygılar
  İstanbul’a döndüm bahçeme cephe Mehmet Bildirici Sokak No 2 deki parselimi kültür sitesi yapmak istedim. Bir oğlum bir kızım var onları ikna edemedim. Çok üzgünüm, 7-8 bin kitabımı sağlığımda yerleştirmek isterdim.

  Bildirici 07.12.2019
  Mustantik eski Muhtar Mustafa Yasakçı’nın babası, o ve kızı Gülsiye sarışın ve renkli gözlü, (Özgül Abbak’ın annesi)
  Su önceki Muhtar Salih Erden zamanında geldi. Babam 1939-1950 yılları arası muhtar idi.
  Okaliptus dikimi Vali Recai Gürel zamanında yapılmış, tohumları Halikarnas Balıkçısı tarafından Avustralya’dan getirilmiş. Kayıt ve belgelerini eski Muhtar Mustafa Yasakçı biliyor.
  Avukat Yaşar’ın evi Akyaka’dan gelişte, köprüye inen rampanın sağında, çaya doğru, Kozlukuyu’ya ilk yerleşen Teke yarımadasından Abdülkerim Ağa, Bende çok öyküsü var. 1930’larda doğmuşuz, dört kardeşiz, Biz de Yörük’üz. Durdu ablam sağ 1931 doğumlu.
  (Devam edecek)
  (Muğla Devrim 15.09.2020 yayınlandı

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞ ULULARI 565 YILINA KADAR DEVRİM GAZETESİNDE
  MEHMET BİLDİRİCİ
  2016-2020 YILLARINDA

  İsim Doğum Yeri Kişiliği
  AZİZ PAULUS (3- M.S 66) Tarsus Dini önder Dev.05.02.2019
  CLADIUS (10-54) - İmparator Dev. 17.03.2020
  AYA THEKLA 1.yüzyıl Konya ilk Azize Dev.27.08.2019
  LUKA 1 yüzyıl Antakya İncil Yazarı Dev.24.01.2019
  GERMANIUS (14-41) -- Komutan Web. 16.05.2020
  TIMOTY (17-97) Lystra Aziz Dev.03.94.2020
  APOLLONIUS (M.S 15-100) Tyana-Niğde Filozof Dev.21.07.2018
  EPISTETOS (50 - Filozof Dev. 29.07.2020
  THEON (70-135) İzmir Filozof, Matematik Dev. Ağ.2019
  11.FRONTINUS (40-103) -- Su Tarihçi Dev. 04.08.2020
  MEMNON(1. Yüzyıl) Kar. Ereğli Tarihçi Dev.06.07.2020
  TRAJANUS (53-117) - Selinus öldü Dev.19.02.2020
  HADRIYANUS (76-138) - İmparator Dev.10.03.2016
  ARRIANOS (92-175) Nikomedya-İzmit Tarih Dev.14.08.2018
  PLANCIA MAGNA II. yüzyıl Perge Belediye Dev 20.07.2018
  PAUSINIAS (115-180) Lydia Coğrafya Dev. 24.01.2019)
  Marcus AURELIUS (121-180) - İmparator Dev.18.02.2020
  FAUSTİNA (125-175) - İmparatoriçe Dev.18.02.2020
  Aurelius ARISTIDES (117-181) İzmir Hatip Dev. 06.03.2020
  LUCIANOS (120-180) Samasota Satirik Süryani Dev Ağ.2019
  21GALENUS (130-210) Pergamon Tıp Dev.23.02.2018
  DIOGENES (2 Yüzyıl) Oionanda Filozof Dev.21.06.2017
  DIOGENES LEARTES 180-240 Laerte, Cilicia Tarih Dev.30.01.2019
  SANTA BARBARA (214-235) Nicomedya Azize Dev.14.08.2018
  Gregor LUSAROVİÇ (257-331) Erivan-Kayseri Ermeni Aziz Dev.11.05.2020
  AYA ELENA -Bythia) Azize Dev. Ağ. 2020
  KONSTANTİN (272-337) -- İmparator Dev. Ağ. 2020
  Aya NIKALAOS (280-?) Patara Din Adamı Dev.09.01.2018
  Aziz VLAS (280-316) Sivas Din Adamı Dev.07.05.2018
  AYA MAMA 3 yüzyıl Aksaray Din adamı Nisan 2018
  AYA YORGİ (Ölüm 303) Kapadokya Din Ulusu Dev.13.09.2020
  31AMPHILIOCHIUS (339-394) Kayseri-Konya Din Adamı Nisan 2020
  BASILIOUS (329-379) Kayseri Dinadamı Dev. 19.09.2019
  MAKRİNA (327-380) Kayseri Din-kadın Dev.02.10.2019
  GREGORY of Nazianzos (339-390) Aksaray Din adamı Dev.25.09.2019
  HYPATIA (370-415) --- Kadın Matematik Dev. 16.06.2016
  MESROP MAŞTOTZ (362-440) Muş Alfabe Dev 06.06.2020
  MOVSEP HORENATZİ (410-490) Muş Tarihçi ev 07.06.2020
  NESTROUS (380-451) Maraş Din adamı Dev.24.09.2019
  ATTİLA (395-453) -- Hun Dev.25.03.2019
  ZENO (425-491) Ermenek Bizans İmparatoru Dev.08.05.2018
  41ISIDOROS (442-537) Miletos-Milet Mimar Dev. 08.09.2020
  ANTHEMIUS (474-534) Tralles-Aydın Mimar Dev. 29.08.2020
  THEDORA (500-548) - İmparatoriçe Dev.09.09.2020
  JÜSTİNYEN (482-565) -- İmparator Dev.09.03.2016

  BİLGE KAĞAN (683-734) -- Göktürk Kağan Dev.20.07.2020

  Bu liste 6 yüzyıla kadar (İmparator Justinien) olan ikinci listedir. İlk Çağda Olağanüstü bir uygarlığın yaşandığını göstermektedir

  (Muğla Devrim 16.06.2017)
  Mehmet Bildirici 08.09.2020. Bu liste tamamlandı

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞ ULULARI M.Ö DEVRİM GAZETESİNDE MEHMET BİLDİRİCİ
  2016-2020 YILLARINDA

  İsim Doğum Yeri Kişiliği
  III. HATTUŞİLİ (M.Ö. 13 yüzyıl) Hattusas- Çorum Kral Dev. 22.06.2020
  PUDU HEPA (M.Ö. 13 yüzyıl) Hattusas-Çorum Kraliçe Dev.04.04.2016
  Maathorneferure (MÖ 13 yüzyıl) Hattusas Ramses ile evlendi Dev.13.03.2020
  IV. TUTHALIA M.Ö 13 yüzyıl Hattusas-Çorum Kral Dev.22.02.2016
  WARPALAVA M.Ö 8 Tyana –Ereğli Kral Dev.27.07.2018

  MENUA (M.Ö 8 yüzyıl) Van Kral Dev. Şubat 2016
  TARIRIA (M.Ö 8 yüzyıl) Van Urartu kadın Dev. Nisan 2020
  RUSA (MÖ 680-639 Kral) Van Kral Dev. Nisan2020

  HOMEROS (M.Ö. 9 yüzyıl) Symnra-İzmir Şair Dev. 14.01.2020
  HESİDOS (M.Ö 8 yüzyıl) Kyme-İzmir Şair Dev. 24.01.2020
  11.MİDAS (M.Ö.738-696) Gordion Frikya Kralı Dev. 28.03.2020
  MIMNERMOS ( M.Ö. 7 yüzyıl) Colophon Şair Dev. 30.01.2020
  SAPPHO (630-577) Lesbos-Midilli Kadın Şair Dev. Nisan 2016
  THALES (620-546) Miletos-Milet Filozof Dev. 08.11.2016
  İlk Çağda Yedi Bilge - - Dev. 20.12.2017
  ANAXIMANDER (610-546) Miletos- Milet Filozof Dev.15.08.2017
  CRESUS (MÖ 595-?) Sardes-Manisa Lidya Kralı Dev.20.06.2020
  ANAXIMENES (M.Ö 585-528) Miletos-Milet Filozof Dev.23.01.2020
  PYTHAGORAS (570-496) Samos-Sisam Filozof Dev.30.09.2017
  THEANO (MÖ 6 yüzyıl) - Kadın Filozof Dev.30.09.2017
  ANAKREON MÖ 6 yüzyıl Teos Şair Dev 11.04.2018
  21.KSENOFANES(MÖ 570-480) Colopfon Filozof Dev.03.02.2020
  BIAS (MÖ 570 -?) Priene Filozof Dev.20.12.2017
  HIPPONAX (M.Ö. 541-487 Efes Hicivci Dev. 10.07.2020
  ARTEMISIA Ölümü 460 Halikarnas Denizci Dev 15.06.2020
  Dev.25.04.2016
  EUPALINUS (M.Ö 530 önce) Samos-Sisam Mimar Dev. 07.09.2017
  POLICRATES (M.Ö 6 yüzyıl Samos Kral Dev.07.09.2017
  HERACLETIOS (MÖ 535-475) Ephesus Filozof Dev. 16.06.2020
  ANAXAGORAS (MÖ 510-428) Klozemani-İzmir Filozof Dev.28.01.2019
  ARCHELOUS (M.Ö 5 yüzyıl) Milet Filozof Dev.10.07.2020
  HIPPODAMOS (MÖ498-408) Miletos-Milet Şehir Plancı Dev.15.03.2018
  31.ARTEMISIA (M.Ö 480 önce) Karia Denizci kadın Dev. 25.04.2016
  HEREDOTUS (MÖ 484-425) Halicarnassus –Bodrum Tarihçi Dev. 08.06.2020
  ASPASIA (MÖ 470-400) Miletos-Milet Pericles eşi Dev.16.05.2016
  Menteşe 01.2017
  HİPPOCRATES (MÖ 450-370) Kos-İstanköy Doktor Dev.30.01.2018
  Dev.08.02.2018
  BILITIS (MÖ 450 -?) Antalya Kadın Şair DevNisan2016
  DIOGENES (MÖ 404-323) Diyojen Sinope-Sinop Filozof Dev.17.06.2017
  MOUSOLOS (M.Ö 397?- 353) Halikarnas-Bodrum Satrap Dev.20.12.2014
  EUDOXUS (M.Ö. 395-342) Knidos Matematikçi Dev.20.01.2018
  HERACLITES PONTICUS (M.Ö 390-310) Kar.Erğli Filozof Dev. 06.07.2020
  ARTEMISIA (M.Ö 392?-353) Halikarnas-Bodrum Satrap Dev.20.05.2016
  41.ADA (M.Ö 387?- 326) Halikarnas-Bodrum Dev.09.09.2015
  BÜYÜK İSKENDER (M.Ö 356-323) -- Kral Dev.14.03.2016
  Dev. 20.02.2018
  Dev. 22.03.2018
  Dev.27.03.2018
  28.03.2018
  SELEFKOS NİKATOR (M.Ö 358-281) Kral Dev.07.07.2020
  Selefkos Kentleri Dev.07.07.2020
  Selefkos Kentleri 28.07.2020
  AUTOLYCUS (M.Ö.360-290) Pitane, Çandarlı Matematik Dev.19.08.2019
  EUCLID (MÖ (MÖ 330-275 - Geometri Dev.16.01.2019
  EPICUROS (MÖ 341-270) Samos-Sisam Filozof Dev. 07.07.2017
  STRATONICE (MÖ 317 -- -- Dev. 15.07.2016
  AMASTRİS (306-284) - Kraliçe Dev. 06.07.2020
  ARCESİLAOS (M.Ö 315-241 Pitane –Çandarlı Matematik Dev 20.08.2019
  NICOMEDES (MÖ 278-255 Kral) Kral Dev.14.08.2018
  51ERATOSTENES (MÖ 276-194 - Matematik Dev. 15.01.2019
  APOLLONIUS (M.Ö 262-190) Perge Matematikçi Dev.19.07.2018
  ATTALOS I (KralMÖ241-197) Bergama Kral Dev.19.12.2017
  Dev.04.03.2016
  EUMENES II (M.Ö 197-159) Bergama Kral Dev 04.03.2016
  DIONYSODORUS (MÖ 250-190) Caunos Matematikçi Dev.03.07.2019
  HANNIBAL (M.Ö. 247-182) Ölümü Gebze Devlet Adamı Dev.Haz.2020
  PRUSIAS I (228-182) Bitinya Kral Dev.25.02.2020
  HERMOGENES (M.Ö..200’ler) Alabanda ? Mimar Dev.18.04.2018
  METE HAN ( MÖ 210) - Türk Han Dev. 23.07.2020
  THEDOSIUS (M.Ö 160-100) Bithnia Matematik Dev.14.08.2018
  61MITRIDATES (M.Ö.132-63 Sinope Pontus Kralı Dev.24.04.2018
  DIODOROS (MÖ 90-30) -- Tarihçi Dev. 14.07.2020
  VITRIVIUS (MÖ 84-15) --- Hidrolik Dev.23.01.2018
  ANTIOCHIUS (M.Ö. 69-31) Adıyaman Din kurucusu Dev.07.09.2019
  CLEOPATRA (MÖ 69-30) --- Kraliçe Dev. 25.05.2016
  Dev.28.05.2016
  STRABO (M.Ö. 65-M.S 23) Amasya-Nysaa Coğrafyacı Dev.25.04.2018
  AVGUSTUS (M.Ö 63- MS 14) - İmparator Web 16.05.2020
  LIVIA (MÖ 58- MS 29) -- İmparatoriçe Dev.16.03.2020
  OVIDIUS (MÖ 43-MS 17) -- Şair Dev.03.04.2019
  MERYEM ANA -
  70.JESUS CHRIST (ISA)


  Bu konuda ilk ön liste ön liste Devrim Gazetesinde 16.06.2017 de yayınlanmıştırş. Olağanüstü bir uygarlığın yaşandığını göstermektedir. Böyle bir çalışmada kendime de başarı dilemek istiyorum.
  (Muğla Devrim 16.06.2017)
  Filozoflar matematikçiler Şairler sanatçı ve kent kurucu Krallar öne alınmıştır.
  Anadolu doğumluların doğum yerleri belirtilmiştir.

  Mehmet Bildirici 30.08.2020

Toplam 221 yorum bulundu. 11-20 arası listeniyor.