Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 26-03-2019

  MUĞLA’DA ÖNCÜ İTÜ MEZUNU İNŞAAT MÜHENDİSLERİ & HİDAYET AKYALI
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Türkiye’de önceleri yabancı Mühendis ve Mimarlar önemli bina ve Su projelerini yaparlarken İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) 1945 yılında kurulması ile buradan mezun olanlar Türkiye’nin kalkınması konusunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Önceleri Mühendislik Mektebi varken 1945 yılında üniversite haline gelmiştir. Burada Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük Milli Eğitim Bakanı HASAN ALİ YÜCEL’İN unutulmaz hizmetleri bulunmaktadır.
  İTÜ den 1946 yılında mezun olan Muğlalı Ali Terzibaşoğlu (1923) Türkiye’nin önde gelen Proje yapımcılarından biridir. Çok büyük projelerde imzası vardır. Muğla Ula’dan bir başka öncü mühendis 1949 yılı mezunu Şevki Şener’dir. (1924-2016) Bu Muğlalı öncüleri önceki yazılarımda incelemiştim.
  Bu yazımda Muğla ilinden bir İTÜ’lü kadın inşaat Yüksek Mühendisi HİDAYET AKYALI (1938-2013) olacaktır. İTÜ den mezun ilk kadın İnşaat mezunu 1933 mezunu Sabiha Güreyman’dır. Türkiye’de inşaat mühendisliği mesleğinin yaygınlaşmasında Akyalı ilk öncü 20 mühendisten biridir.

  1938 yılında Fethiye'de doğdu. Kaya köyünden Durmuş ve Zehra Akyalı’nın kızıdır. İzmir Kız Lisesi’nden, 1960 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Karayollarında çalıştı. 1969 yılından emekli olduğu 1999 yılına kadar Almanya'da kontrol mühendisi olarak görev yaptı.
  Almanya’da Şubat 2013 tarihinde Almanya’da ölmüş, cenazesi Fethiye’ye getirilerek toprağa verilmiştir.
  Yazıya fotoğrafı bulunan kısa bir hayat hikâyesi eklenmiştir.
  Muğla Devrim 09.03.2019 yayınlandı

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 26-03-2019

  GELEN BAZI YORUMLAR

  Dr. Cemil Evirgen
  Mehmet Bey gönderdiğiniz Ermenek Yukarıçağlar köyü antik tünel ve su yolu ilginç geldi. Bir vesile ile oraya gidersem yeni fotoğraflarını çekmeyi umuyorum. Kendinize iyi bakın. Sağlık ve sıhhatle. Selamlar... 26.02.2019
  AYDIN TURUNÇ
  Kutlarım. AKYAKA  TÜLAY AYDIN
  Mehmet Bey, takdir duygularımızı nasıl ifade edeceğimizi bilemiyoruz. İlginize, gönlünüze sağlık. Sizdeki bu büyük heyecan, biraz da arkeologlarımızda, yetkililerimizde olsa ne iyi olurdu ülkemiz açısından! Sağ olun, var olun.
  Değerli çalışmalarınızdan her zaman haberdar olmak dileğiyle selam ve saygılar sunarız.
  Tülay ve Güngör Aydın 26.02.2019 ANKARA

  Sayın Mehmet Bildirici
  ‘’Anadolu çeşitli uygarlıklara beşik olmuş bir açık
  hava müzesidir diyerek başladığın ve Karaman-Ermenek Yukarı
  Çağlar köyünde (Sbede-İzvit) Roma döneminde yapılmış olan bir su
  tünellerinden söz ettiğin değerli makaleni zevkle okudum . Siz yazınızda
  Antik Sbede (izvit) dünya ölçüsünde anıtsal bir su sistemine sahip bir
  mühendislik harikası olduğunu vurgulayarak yetkililere ve konu üzerinde çalışması gerekenlere uyarı niteliğinde de bir yol göstermişsin’’, kutlarım sizi.
  Bilimsel çalışmalara olan sevdan seni bırakmıyor ne mutlu size Arkadaşın olarak seninle gurur duyuyorum . Senin gibi bilimsel çalışmaları bırakmayan bilim adamları oldukça ülkenin değerleri yitmez, sevgili arkadaşım
  ASİL YILMAZ ADANA 26.02.2019

  Sevgili Kardeşim Mehmet,
  O güzel yazını keyifle okudum. Benim ilgi alanım olmamakla birlikte yeni şeyler öğrenmek amacıyla okudum. Kalemine sağlık. Galiba mühendislik biraz geride kalıyor ve tarih, arkeoloji, su bilimi, vb. konular ön alıyor ama iyi oluyor. Bilinmeyeni ortaya çıkarmak, bilinene yeni şeyler eklemek ne güzel...
  Selam ve sevgilerimle
  SAİM SAKAOĞLU

  NURAN İSKİT
  Gönderdiğiniz çok ilginç ve değerli bilgiler için pek çok teşekkür ve selamlar

  ATAMAN HAKSEVER
  Mehmet Bey bu yazınızı, Atlas dergisine gönderseniz nasıl olur?
  Ayrıca İng. Çevirip yurt dışında da yayınlayabilirsiniz.
  Selam
  A.H

  GALİP BÜYÜKYILDIRIM
  Değerli dostum, Sayın Mehmet Bidirici
  Göndermiş olduğunuz Ermenek-İzvit su tünelleri konulu araştırmanız için çok teşekkür ederim. İlgiyle okudum. Bu eşsiz teknik, tarihi değerleri araştırıp gün ışığına çıkaran çabalarınızı sürdürmekte oluşunuzdan dolayı sizi kutlar, bu çabalardan ilgili kurumların da yararlanmasını, ortaya çıkan değerlerin daha da derin araştırılması, korunması, yerli ve yabancı dünyaya duyurulup tanıtılmasını dilerim.
  Bu vesileyle, sağlık, esenlik, başarı dileklerimi iletirim.
  Galip Büyükyıldırım


  Ramazan Bahar
  Değerli Ağabeyimiz Mehmet Bildirici'ye çok teşekkür ediyoruz. Yazısını bölüler halinde yayınlıyoruz. Böyle detaylı araştırıp yazarak ilgililerine ve yöremizin tarihinin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır. www.izvit.com 'u takip etmenizi bekliyoruz.

  Bu internet sitesi hakkında
  İZVİTHABER.BLOGSPOT.COM


  Merhaba Mehmet Bey,
  Bilgilendirme mesajınız ve çabalarınız için kendim ve doğduğum köy olan Yukarı İzvit sakinleri adına teşekkür ederim.
  Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış yurdumuzun, bu beldesinde de farklı topluluklar çeşitli izler bırakmışlar ve bize emanet etmişler. Anadolu kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir toprak, yeryüzünde belki başka bir yerde de yoktur.
  Maalesef bu emaneti yeterince koruyamamışız ve değeri yeterince bilinmemiştir. Nedeni bilinmez ama, devletimiz de uzak kalan bu yöremizdeki bu değerlere gerektiği önemi vermemiştir. Çok daha önemsiz anıtlar, eserler batıda el üstünde tutulup dünyaya tanıtılırken bizde adeta yağmalanmış, rant veya kısa dönemin kazancına kurban gitmiştir ve gitmektedir.
  Böyle bir ortamda dünyaya tanıtım yolundaki bu özverili çabalarınızı takdirle karşılamamak elde değil. 2014 yılında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nde de serginizi izlemiştim. Ekte bu sergiden bir anı paylaştım.
  Umarım bu çabalarınız daha fazla ses getirecek ve köyümüzde bulunan başta antik su kanalları olmak üzere tarihi arkeolojik ve kültürel değerlerimiz hak ettiği yeri bulacaktır.
  Saygılar sunar, selam ve sevgilerimizi iletirim.
  MEHMET AKTÜRK -İstanbul

 3. MARTİN SCHWARZ 26-03-2019

  MARTIN SCHWARZ TARFINDAN GOOGLE YAPILAN İNGİLİZCE ÇEVİRİ
  KARAMAN ERMENEK (Yukarıçağlar). ANCİENT SBEDE
  When I was in the process of being asked for a cover of the book, I could not tell how happy I was, I would like to see the content before writing it with pleasure I said. He sent the contents of the book to be published. On the back cover is my spelling
  All kinds of history, views about the village of Durmuş Ali Özbek gave place to his book, a photograph of each object (around 100) has spent a great deal of effort. I sincerely congratulate him.
  I studied the book. Among the photographs, especially when I saw the pipe parts used in the water facilities, used earthen pipes under pressure, my eyes opened like a stone. In addition, another newly found carved church, a rock grave was found in the arrangement of human corpses very attracted my attention. I called him that these corpses must be examined.
  Antique Sbede (izvit) is an engineering wonder with a monumental water system on a world scale.
  The ancient writers who gave information about the region are not visible in the books of Sicilius (90-30 BC) and Strabo (65 BC - 23 AD). The first western historian George Bean, who visited Sbede, was a guest in the village. Bean has come for the inscription, but has not found. As of today, there is no inscription found. Bean's work on Taseli (Ermenek area) is a very useful resource. -Journey in Rough Cilicia “
  In addition, all the aspects of my friend Halit Bardakçı with Ermenek book in hand, my friend met with my friend Halit Bardakcı in 1991 Ermenek'in fountains have made plans for the water.
  I decided that it would be useful to make an update considering all the hundreds of pictures and new developments over time.

  WHY SUCH WATER TUNNELS ARE IMPORTANT
  There are many tunnel samples in the ancient world and in Anatolia. The wells are excavated at an altitude of about 50-100 m. There are good examples in Iran, in Eastern Anatolia Van, in Urfa Germüş (Dağeteği).

  But here the tunnels have horizontal windows instead of the steep wells dug into the rock on very steep slopes, the soils are drained down from here. One example is the tunnels of the Diocaesera (Uzuncaburç), which is thought to have been built during the same period from the Silifke Lamas (Lemon) tea. I can't show another example

  Tunnels here are about 4 km. There are rare tunnels seen in this length. In addition, the purpose of the tunnel is to give way to water and to provide a person to pass through for maintenance.

  I have not seen any other tunnels as a person working on the subject for 28 years. This is an engineering wonder. I believe that the Roman Empire was the most powerful and was opened in the 2nd and the 3rd century. A German professor's claim that the region is sensitive and suitable for rebellion at any time must have a strong army,…..

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 26-03-2019

  KARAMAN ERMENEK YUKARI ÇAĞLAR’DA (SBEDE-İZVİT) KAYALAR İÇİNDE ANTİK SU TÜNELLERİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Anadolu çeşitli uygarlıklara beşik olmuş bir coğrafyadır. Bir açık hava müzesidir denilebilir. Ben bu yazımda Karaman-Ermenek Yukarı Çağlar köyünde (Sbede-İzvit) Roma döneminde yapılmış olan bir su tünellerinden yeniden söz edeceğim. Yukarı Çağlar köyüne Ermenek Taşkent yolu üzerinde bulunan Güneysınır beldesinden sapılarak 5 km bir yolla ulaşmak mümkündür. Yukarı Çağlar, suyu bol ormanlarla kaplı doğal güzellikleri olan yaşanacak bir yerdir. Benim buraya ilk gelişim şöyle olmuştur.
  DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 1994 yayınlanan “KONYA TARİHİ YAPILARI” kitabımın hazırlanması kapsamında Sayın Ermenek Belediye Başkanı Halil Akbulut’un yönlendirilmesi ile 1991 Eylül ayında Yukarı Çağlar su tünellerini görmüş ve çok farklı anıtsal su yapısı olduğunun farkına varmıştım. Buradaki su yapıları ve tünellerini DSİ tarafından yayınlanan kitabında kısaca bahsetmiştim. Bundan büyük bir kıvanç duymaktayım.
  1991 yılından bu yana Konya çevresinde başka bilinmeyenlerin de farkına vardım. Örnek olarak Konya Karaman arasında Akarköy (Zosta) su kehrizleri (tünelleri), Konya’nın hemen yanı başında ve bugün Konya ile birleşmiş Sille’nin su yapılarının planını çıkardım. Ereğli Ayrancı Pınarkaya köyünde bilinmeyen bir antik kent (Kastabala ?) olduğunun farkına vardım ve Anıtlar Kuruluna tescilini sağladım
  Ama Sbede konusunda farklı bir durum gelişti. Bu köyden Ali Aktürk, Ramazan Bahar ve Durmuş Ali Özbek ile tanıştım. Abdullah Çıkrık’ın arazi Jibi ile katılımıyla 2011 yılında 3-4 gün süren bir gezi ve araştırma yaptık. Bu arada Mehmet Aktürk uydudan tünelin planını çıkardı.
  Daha sonra çıkardığım bir özeti Ekim 2012 de Konya Liselilerin Ermenek gezisinde Güneysınır Belediye Başkanına ve geziye katılan yüksek bürokratlara sundum.
  Aynı yıl İsrail’de yapılan Uluslararası Tarihi Su Toplantında İngilizce olarak sundum, Sempozyum Bildiriler kitabında İngilizce olarak yayınlandı.
  “Cura Aquarum in Israel II sayfa 275-284” Bildiri Web 2014 Türkçe II 1.6 bölümünde 40 numara) ulaşılabilir.

  Bu defa 2019 yılında yeni bir gelişme oldu. İzvitli DURMUŞ ALİ ÖZBEK memleketi İzvit (Yukarıçağlar) hakkında ikinci kitabını yayınladı. İLK KALE
  Basılma aşamasında iken benden kitap kapağı için bir yazı istedi, nasıl mutlu olduğumu anlatamam ben bunu zevkle yazmadan önce içeriğini görsem iyi olur dedim. Yayınlanacak kitabının içeriğini gönderdi. Arka kapağında benim yazım yer almaktadır
  Durmuş Ali Özbek köyü hakkında her çeşit tarihi, görüşe yer vermiş, kitabına her objenin fotoğrafını (100 civarında) koymuş çok büyük bir emek harcamış. Kendisini candan kutluyorum.
  Kitabı inceledim. Fotoğraflar arasında özellikle su tesislerinde kullanılmış kurşun boru parçası, basınç altında kullanılmış künk boru resimlerini görünce gözlerim fal taşı gibi açıldı. Ayrıca yeni bulunmuş başka bir oyma kilise, kaya mezar düzenlenmesinde bulunmuş insan cesetleri çok çok dikkatimi çekti. Eline sağlık dostum Durmuş Ali Özbek diyorum.
  Antik Sbede (izvit) dünya ölçüsünde anıtsal bir su sistemine sahip bir mühendislik harikası olmasına karşı, dağlık bir coğrafyada olduğundan ismi duyulmamıştır.
  Bölge hakkında bilgiler veren antik yazarlar Sicilius (M.Ö 90-30) ve Strabo (.Ö 65- MS 23) kitaplarında görünmez. Sbede’yi ziyaret eden ilk batılı tarihçi George Bean 1903-1977) köyde misafir edilmiştir. Bean antik yazı (inscription) için gelmiş, ama bulamamıştır. Bugün itibariyle de bulunmuş yazıt yoktur. Bean’ın Taşeli hakkındaki çalışmaları çok yararlı bir kaynaktır. “-Journey in Rough Cilicia”
  Ayrıca arkadaşım Halit Bardakçı’nın Bütün Yönleri ile Ermenek kitabı da elimin altında, arkadaşım dostum Halit Bardakçı ile 1991 yılında tanışmış Ermenek’in çeşmelere su veren avgınların planını çıkarmıştık.
  Ben bütün yayın yüzlerce resimleri ve zamanla yeni gelişmeleri göz önüne alarak bir güncelleme yapmanın yararlı olacağına karar verdim.
  SBEDE SU TÜNELLERİ NEDEN ÖNEMLİ
  Antik dünyada ve Anadolu’da pek çok tünel örneği vardır. Yaklaşık 50-100 m ara ile kuyular kazılır, bunlar tabandan birleştirilir. İran’da, Doğu Anadolu Van’da, Urfa Germüş (Dağ Eteği) güzel örnekler vardır.
  Ama burada tüneller çok dik yamaçlarda kaya içine kazılmış dik kuyular yerine yatay pencereler vardır, topraklar buradan aşağı boşaltılmıştır. Bir örneği Silifke Lamas (Limonlu) çayından aynı dönemlerde yapıldığı düşünülen Diocaesera (Uzuncaburç) su getiren tünellerdir. Başkaca da bir örnek gösteremiyorum
  Buradaki tüneller yaklaşık 4 km dir. Bu uzunlukta görülen nadir tüneller vardır. Ayrıca tünelin gayesi içinde suya yol vermek ve bakım onarım için içinden bir insanın geçmesini sağlamaktır.
  Ben 28 yıl konu üzerinde çalışan bir kişi olarak bu güzellikte başka tünele rastlamadım. Bu bir mühendislik harikasıdır. Roma imparatorluğunun en güçlü olduğu 2 ve en geç 3 yüzyılda açtırıldığı kanısındayım. Bir Alman profesörün iddiası bölge hassas ve her an isyana müsaittir. Güçlü bir ordu bulundurmak zorundadır, bunlara ağır görevler yüklendiği (tünel kazımı verildiği) şeklindedir.
  Su Tünelleri kentin yaklaşık 40-50 m yukarısındadır. Suyun enerjinin kırılması gerekmektedir. Bu tünel sonunda kayaya oyma bir kuyuya verilmiştir. Altında ve civarda içi dolu pek çok sarnıca su verilmektedir. Bu enerji kırma yöntemine başka hiçbir sistemde rastlamamış bulunuyorum.
  Enerjin kırılmasına rağmen koruma duvarları içindeki antik yerleşim daha aşağıdadır. Burada kurşun boru kullanılması gerekir. Bu defa burada boru şeklinde değil eritilmiş kurşun bulunmuştur.
  Anadolu’da kurşun borunun (lead pipe) Bergama, Efes’te kullandığı bilinir. Burada antik kent yerleşim alanında kazı yapıldığında kurşun borular bulunacağına inanıyorum.
  Sümer ve Hititler dönemlerinden bu yana pişmiş toprak boruların (künk) kullanıldıkları bilinir, su yer çekimi (cazibe) ile akar. Helenistik ve Roma döneminde boru basınç altında kullanıldıklarında künklerin kalınlıkları artırılır. Sbede bu tip künklere de rastlanılmıştır. Kullanılan yer tünele girişten öncedir, kazıldığında yeni örnekler bulunacaktır.
  Ayrıca bu sistemin deşarjı tam ortaya çıkmamıştır. Bacalar içinden girilerek suyun başka bir tünele (Değirmen gözü) buradan çaya verildiği kanısındayım. Bu bile sistemin başka bir harika tarafıdır.
  Antik kentin yukarısında ova bulunmaktadır. Buraya sarp yamaçlardan çıkılmakta ve çok düzgün sadece yaya ve hayvan çıkabilecek taş döşeme harika yollar yapılmıştır. Yörede bu yollar keben olarak isimlendiriliyor.
  Son olarak bir doğal olaydan söz edeceğim. SU UÇTU. Bazı yıllar aşırı yağışlarda yukarıdan gelen sular şelale oluşturamıyor, havada yere uçarak iniyor. Su uçuyor
  Mühendis arkadaşlarımı, doğaseverleri, kulağı duymayan resmi kurumları bu hidrolik güzelliğe bu mühendis harikasına sahip çıkmaya davet ediyorum.
  Yazıma Sbede ile üç resim eklenmiştir.
  Tünel kesiti // Tünellerin toprağının atıldığı pencereler // Enerji kıran kuyu (M.B-DSİ 1994)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  ECDAT KÖYÜM YATAĞAM VE TARİHİ TÜRBE VE MÜZE
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Baba tarafımdan atalarım yıllarca önce Konya Beyşehir arasında Yatağan (Meram ilçesi) köyünden Konya’ya göçmüşlerdir. Bu konuda Web sitemde geniş açıklamalar ve basılmamış fotokopi ile çoğaltılmış kitapçığım yer almaktadır. Müze konusunda eski bir gazetede şu satırlar bulunmaktadır.
  YATAĞAN KÖYÜ MÜZESİ & YATAĞAN MÜRSEL TÜRBESİ
  Konya Meram ilçesi Yatağan köyünde vatandaşların elinde bulunan tarihi eserlerin bağışlanmasıyla kurulan Müze çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yatağan köyü halkı yıllardır evlerinde sakladıkları tarihi özelliği olan eserleri bir araya getirerek müzeye kazandırmıştır. 1930'lu yıllarda köy mektebi olarak kullanılan üç katlı binayı restore ettiren Yatağan Köyü sakinleri köyün kurucusu Şeyh Ahmedi Mürsel'in adını verdikleri müzede 500'ün üzerinde eser bulunuyor. Aralarında 600 yıllık savaş mızraklarından, alp erenlerin kullandıkları savaş lobutlarına, 250 yıllık Kuran-ı kerimden, ilkel tarım aletlerine, 150 yıllık düğün aynalarından, gaz lambalarına ve ilk telefona kadar yüzlerce eser yer alıyor. Müzenin kurulmasında önemli rol oynayan köy sakinlerinden emekli eğitimci SÜLEYMAN DOĞDU, yöre halkından yıllar boyu topladıkları eserleri gelecek nesillere aktarmak için müzeyi kurduklarını ifade etti. Aralarında Harf devriminden sonra ilk okuma yazma öğrenen öğrencilerin hatıralarının bulunduğu defterlerin olduğu bilgisini veren Doğdu, Müzeyi duyan aralarında Kaymakam ve valilerin müzeyi ziyarete geldiklerini ifade etti. Müzeyi Konya'ya taşımak teklif edildi, biz kabul etmedik, önemli olan bunların yerinde köyümüzde sergilenmesidir. Köyde açılan ilk köy mektebinde okuyan 78 yaşındaki Veysel Şanlı ise okulda oturduğu sıranın müzede saklanmasından o günün öğrencilerinin defterlerinin saklanmasından memnuniyetini dile getirdi. Sık sık ziyaret ediyorum diyor. Köy Muhtarı OSMAN BAĞRIAÇIK müzenin 2000 yılında hizmete girdiğini, bugüne kadar onlarca kişi tarafından ziyaret edildiğini belirtti. Müzedeki eserlerin sahiplerinin isimleri üzerlerinde yazılı olduğunu, Müzenin hırsızların iştahını kabarttığını bunun için güvenlik önlemleri alacaklarını ifade etti.
  Bende 2009 yılında oğlum Selçuk Üniversitesi'nde Doç Dr. Öztuğ Bildirici ile ziyaret ettik. Tarihi bir köyde müze açılması gerçekten başka köylere örnek olacak bir davranış. Bu arada Yatağan Mürsel ile çalışmalarımı cilt yapıp oraya konulmak üzere Muhtar Osman Bağrıaçık'a teslim ettim. Eğitimci SÜLEYMAN DOĞDU çok büyük hizmet vermiştir. Çıkardığı kitabında ben de bahsediyordu, Kendisi köyde olsa tanışmak ve kutlamak isterdim.
  Tanışmaya fırsat olmadan vefat ettiğini öğrendim. Bu değerli köylümüm aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.
  Yazıma 1400’lü yıllarda buraya yerleşmiş ve Anadolu Erenleri arasında yer alan, atamız AHMET MÜRSEL’İN türbesi de hemen Müze’nin yanındaydı. Oğlum ile birlikte o mezarları da ziyaret ettik. Benim yayınımda önceki halinin resmi bulanan toprak damlı türbe 2005 yılında Vakıflar tarafından yeniden pırıl pırıl yeniden yaptırılmıştır.
  Yatağan Köyü Müzesi’nin ve Yatağan Mürsel yeni yapılan Türbesinin bir resmi eklenmiştir. Bu yazımın yeni ziyaretlere vesile olmasını diliyorum.
  Yeni meram 25.02.2019 yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  KARAMAN YOLU ÜZERİNDE BULUNAN BAĞ EVİMİZ VE KOMŞULARIMIZ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İnsan yaşlanmaya yüz tutunca gençliğine çocukluğuna dönüyor. Anneannem Emine yaşlandığında "Rüyamda çocukluğumun geçtiği bağ evinde pelit ağaçları üzerinde dolaşıyorum, beni yoruyorlar" demişti.
  Ben de bu yazımda çocukluğumun geçtiği Konya merkezde Karaman Caddesi üzerindeki bağ evindeki yaşantımdan söz edeceğim. Bağ evimiz Konya merkezden yaklaşık 3 km güneydeydi. Karaman yönünde bizim bağa gelmeden ALTIYOL denilen noktaya bugün büyük bir köprülü kavşak yapılmış durumda. Bu kavşağı geçince yola cephe camiin hemen güneyi bizim bağdı. Halen burada NURANİYE KURAN KURSU yer almakta.
  Bağımız yaklaşık 3400 m2 idi. Hem Karaman caddesine ve hem de arkadaki yola da cepheydi.
  1950'li yıllarda anneannem, babam, annem ve biz 2 kardeş yazları bağa göçerdik. Dedem Mehmet Bildirici 1948 yılında vefat etmişti. Biz bağa yazları göçer, kışın şehir evine dönerdik.
  Karaman caddesi sonradan oluşan Karatay ve Meram ilçeleri arasında sınır olmuştur. Evimiz ve bağımız aynı caddede bağ evimiz 2-3 km kadar güneyde idi.
  Şehir evimiz Meram ilçesinde, bağımız Karatay ilçesine dâhildir. Bağımızın yerinde bu gün Nuraniye Kursu yer almaktadır.
  Evimize sokaktan bir kapı ile bir iç avluya girilirdi. Bunun alanı yaklaşık 25-30 m2 idi. Burada yakacaklar (bağdan toplanan odun ve ince dallar) ve ÖRTME bulunur, sadece üzeri kapalı bir yer, yemekler burada pişirilirdi. Avlunun kuzeyinden bir ahıra ve ahır sekisine girilirdi. Ben çocukken ahırda hayvanlarımız yoktu. Dedemin bir eşeği ve iki tekerlekli bir arabası vardı. Ahır içinden 8-10 merdivenle bir odaya çıkılırdı. Bu oda hayvanların nefesinden ısınırdı. Avlunun hemen batısında hem avlu ve giriş kapısını gören ve hem de bahçeyi gören girişi bahçeden küçük bir oda vardı.
  Burası dedemin devamlı oturduğu odaydı. Burada sigara içer vakit geçirirdi, odada resim ve gazete bulundurmazdı, melaikeler giremez diye. Buradan bir de koca oda vardı ama pencereleri tahta ile kapalı hiç işlenmemiş bir oda. Hela bahçede idi. Dıştan oda girişi önünde bir kuyu ve önünde havuzumuz vardı. Ben küçükken kuyudan gözleri bağlı eşek döner kuyudan havuza su çekerdi. Buradan yapılan sebzeler ve ağaçlar sulanırdı. Havuzun yanında ulu bir dut ağacımız vardı. Bağımız dıştan kerpiç duvarlarla çevrili idi. Bağın hemen hemen yarısı üzüm bağı idi. Üzümler o dönemde Meram çayının kışın sel suları ile sulanırdı. Bağ 1-2 m derinliğinde kışın suyla doldurulurdu. Bu yazın üzümler için yeterli idi. Dedem meyveye meraklı idi. Kayısı, erik elma yanında çeşitli aşı armut ağaçları vardı. Şeker armudu, nar armudu, kumpanya armut ..vs. Dedem mahallenin en yaşlısı idi, bayram günleri önce bizim evde toplanılır, sonra öğleye kadar erkekler bayram gezerdi. Kısaca hatırlayabildiğim kadar komşularımdan bahsedeceğim.
  Keşke bunları önceden bir bir yazsaymışım? Hemen güneyimizde evleri bize bitişik İsa Tanrıöver vardı. Babası Hasan, dedemin iyi arkadaşıymış. Biz ona Esa derdik. Bir oğlu Ali Tellal Pazarında halı kilim satardı. En küçük kızları Şerife tam benimle yaşıttı, onunla evcilik oynadığımızı hatırlıyorum, ablaları Münire ve Safu vardı. Esa fakirdi yüklü bir para cezası ödedi kızlarını ilkokula göndermedi.!!!!!!
  Onun güneyinde Eskilli Yahya vardı. Karşımızda en yakın komşumuz Kamila eşi Zekiye Abla çok şen şakrak bir kadın idi. Oğlu Osman benden büyüktü. Görüşürdük Onların güneyinde 3 kardeş Köse Hocalar vardı. Köse Ahmet Efendi, dedemin çok yakın arkadaşı idi. İmamdı. Üç oğlu vardı Mehmet, Ömer Mustafa, Mehmet Abi Esnaf Dernekleri kâtibi idi. Bir kaç defa görüşmüştük. Benim yaşıtım Mustafa Yorgancı ve Akşehir'e yerleşmişti. Ahmet Efendinin oğullarından büyük kızları vardı. Kaç göçe (erkeklerle görüşmemeye) aşırı dikkat ederlerdi. Daha güneyde ağabeyi Ali vardı. Eşi Cemile Ablaydı, kızları vardı. Daha güneyde sokak içinde ağabeyleri Hüseyin Efendi vardı, onun oğulları hep esnaf oldu. Bu kardeşin bağları geniş alanı kaplıyordu. Sanki atadan bölünmüştü.
  Arka sokağımızda Kazancılar vardı, bu sokakta bağımızın girişi yoktu. Oğulları Cavit bizim yaşıttı. Yanında Cenazeler vardı. Aynı ada içinde yaşıtımız Tavukçu Mehmet ve Ahmet vardı. Ahmet daha sonra araba bayii oldu. İki ablası Suudi Arabistan'a baba ve oğula gelin gittiler. Ben oğlu ile Suudi Arabistan'da karşılaştım. Bakkal Mustalli (Mustafa Ali) oğlu Zekai, İbrahim, ilkokul arkadaşım Mehmet Ali Aşık....
  Şimdi dönüp bir değerlendirme yaptığımda bu insanlar uzun uzun yıllar burada yaşadığı, nereden geldikleri konusunda bir şey denilemeyeceği, görülmektedir. İşin en ilginç benim yaşıtlarımdan kaç kişi okudu, Konya Lisesi'ne ve İstanbul'da üniversiteye giden tek kişi benim!!!!!! Peki kızlardan!!!!! hiç yok. Belki bu arkadaşların çocukları okumuştur?
  O zamanlar sokaklarda in cin top oynardı. Şimdi her taraflar apartman olmuş, dükkân olmuş, o günlerden kala kala bu satırlar kaldı. Çocukluk arkadaşım Zekai Mert ile dün ve bugün çekilmiş iki resim konacaktır.
  (Yeni Meram 27.02.2019 yayınlandı)

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  KARAMAN YOLU ÜZERİNDE BULUNAN BAĞ EVİMİZ VE KOMŞULARIMIZ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İnsan yaşlanmaya yüz tutunca gençliğine çocukluğuna dönüyor. Anneannem Emine yaşlandığında "Rüyamda çocukluğumun geçtiği bağ evinde pelit ağaçları üzerinde dolaşıyorum, beni yoruyorlar" demişti.
  Ben de bu yazımda çocukluğumun geçtiği Konya merkezde Karaman Caddesi üzerindeki bağ evindeki yaşantımdan söz edeceğim. Bağ evimiz Konya merkezden yaklaşık 3 km güneydeydi. Karaman yönünde bizim bağa gelmeden ALTIYOL denilen noktaya bugün büyük bir köprülü kavşak yapılmış durumda. Bu kavşağı geçince yola cephe camiin hemen güneyi bizim bağdı. Halen burada NURANİYE KURAN KURSU yer almakta.
  Bağımız yaklaşık 3400 m2 idi. Hem Karaman caddesine ve hem de arkadaki yola da cepheydi.
  1950'li yıllarda anneannem, babam, annem ve biz 2 kardeş yazları bağa göçerdik. Dedem Mehmet Bildirici 1948 yılında vefat etmişti. Biz bağa yazları göçer, kışın şehir evine dönerdik.
  Karaman caddesi sonradan oluşan Karatay ve Meram ilçeleri arasında sınır olmuştur. Evimiz ve bağımız aynı caddede bağ evimiz 2-3 km kadar güneyde idi.
  Şehir evimiz Meram ilçesinde, bağımız Karatay ilçesine dâhildir. Bağımızın yerinde bu gün Nuraniye Kursu yer almaktadır.
  Evimize sokaktan bir kapı ile bir iç avluya girilirdi. Bunun alanı yaklaşık 25-30 m2 idi. Burada yakacaklar (bağdan toplanan odun ve ince dallar) ve ÖRTME bulunur, sadece üzeri kapalı bir yer, yemekler burada pişirilirdi. Avlunun kuzeyinden bir ahıra ve ahır sekisine girilirdi. Ben çocukken ahırda hayvanlarımız yoktu. Dedemin bir eşeği ve iki tekerlekli bir arabası vardı. Ahır içinden 8-10 merdivenle bir odaya çıkılırdı. Bu oda hayvanların nefesinden ısınırdı. Avlunun hemen batısında hem avlu ve giriş kapısını gören ve hem de bahçeyi gören girişi bahçeden küçük bir oda vardı.
  Burası dedemin devamlı oturduğu odaydı. Burada sigara içer vakit geçirirdi, odada resim ve gazete bulundurmazdı, melaikeler giremez diye. Buradan bir de koca oda vardı ama pencereleri tahta ile kapalı hiç işlenmemiş bir oda. Hela bahçede idi. Dıştan oda girişi önünde bir kuyu ve önünde havuzumuz vardı. Ben küçükken kuyudan gözleri bağlı eşek döner kuyudan havuza su çekerdi. Buradan yapılan sebzeler ve ağaçlar sulanırdı. Havuzun yanında ulu bir dut ağacımız vardı. Bağımız dıştan kerpiç duvarlarla çevrili idi. Bağın hemen hemen yarısı üzüm bağı idi. Üzümler o dönemde Meram çayının kışın sel suları ile sulanırdı. Bağ 1-2 m derinliğinde kışın suyla doldurulurdu. Bu yazın üzümler için yeterli idi. Dedem meyveye meraklı idi. Kayısı, erik elma yanında çeşitli aşı armut ağaçları vardı. Şeker armudu, nar armudu, kumpanya armut ..vs. Dedem mahallenin en yaşlısı idi, bayram günleri önce bizim evde toplanılır, sonra öğleye kadar erkekler bayram gezerdi. Kısaca hatırlayabildiğim kadar komşularımdan bahsedeceğim.
  Keşke bunları önceden bir bir yazsaymışım? Hemen güneyimizde evleri bize bitişik İsa Tanrıöver vardı. Babası Hasan, dedemin iyi arkadaşıymış. Biz ona Esa derdik. Bir oğlu Ali Tellal Pazarında halı kilim satardı. En küçük kızları Şerife tam benimle yaşıttı, onunla evcilik oynadığımızı hatırlıyorum, ablaları Münire ve Safu vardı. Esa fakirdi yüklü bir para cezası ödedi kızlarını ilkokula göndermedi.!!!!!!
  Onun güneyinde Eskilli Yahya vardı. Karşımızda en yakın komşumuz Kamila eşi Zekiye Abla çok şen şakrak bir kadın idi. Oğlu Osman benden büyüktü. Görüşürdük Onların güneyinde 3 kardeş Köse Hocalar vardı. Köse Ahmet Efendi, dedemin çok yakın arkadaşı idi. İmamdı. Üç oğlu vardı Mehmet, Ömer Mustafa, Mehmet Abi Esnaf Dernekleri kâtibi idi. Bir kaç defa görüşmüştük. Benim yaşıtım Mustafa Yorgancı ve Akşehir'e yerleşmişti. Ahmet Efendinin oğullarından büyük kızları vardı. Kaç göçe (erkeklerle görüşmemeye) aşırı dikkat ederlerdi. Daha güneyde ağabeyi Ali vardı. Eşi Cemile Ablaydı, kızları vardı. Daha güneyde sokak içinde ağabeyleri Hüseyin Efendi vardı, onun oğulları hep esnaf oldu. Bu kardeşin bağları geniş alanı kaplıyordu. Sanki atadan bölünmüştü.
  Arka sokağımızda Kazancılar vardı, bu sokakta bağımızın girişi yoktu. Oğulları Cavit bizim yaşıttı. Yanında Cenazeler vardı. Aynı ada içinde yaşıtımız Tavukçu Mehmet ve Ahmet vardı. Ahmet daha sonra araba bayii oldu. İki ablası Suudi Arabistan'a baba ve oğula gelin gittiler. Ben oğlu ile Suudi Arabistan'da karşılaştım. Bakkal Mustalli (Mustafa Ali) oğlu Zekai, İbrahim, ilkokul arkadaşım Mehmet Ali Aşık....
  Şimdi dönüp bir değerlendirme yaptığımda bu insanlar uzun uzun yıllar burada yaşadığı, nereden geldikleri konusunda bir şey denilemeyeceği, görülmektedir. İşin en ilginç benim yaşıtlarımdan kaç kişi okudu, Konya Lisesi'ne ve İstanbul'da üniversiteye giden tek kişi benim!!!!!! Peki kızlardan!!!!! hiç yok. Belki bu arkadaşların çocukları okumuştur?
  O zamanlar sokaklarda in cin top oynardı. Şimdi her taraflar apartman olmuş, dükkân olmuş, o günlerden kala kala bu satırlar kaldı. Çocukluk arkadaşım Zekai Mert ile dün ve bugün çekilmiş iki resim konacaktır.
  (Yeni Meram 27.02.2019 yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  CERAMIC GULF- KERME KÖRFEZİ- GÖKOVA KÖRFEZİ ŞİİRİ IV
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bundan önceki yazılarımda eşi Türk ve yazları Akyaka’da yaşamış bulunan İngiliz Kültür adamı ve Şairi Alan Mounfort’un İngilizce olan üç şiirini yayınlamıştım. Benim İngilizcem bunu şiirleştirmeye yeterli olmadığından ayrıca bir şair olmadığımdan şiirleri orijinal dili ile yayınlamıştım. Güzellikleri dünyaca ünlü Gökova Körfezinin çok farklı bir kültür adamının gözünden nasıl görüldüğü çok ilgi uyandırdı. Yorumlar geldi.
  Bunların ilk büyük Şiar İbrahim Ergin’den ben Gökova’yı anlatan bir şairim ben bunları tercüme ettirip bir şair gözü ile Türkçeye kazandırmak isterim dedi. Kitabın aslını benden istedi.
  İkinci destek Sayın Prof. Dr. Şadan Gökovalı’dan oldu. Şairin Akyaka’da komşusu olduğunu Gökova Körfezi şiirinin eşi Aydiz Hanım tarafından özel olarak kendisi için Türkçeye çevrilmiş halini bana gönderdi, Devrim Gazetesinde yayını istedi.
  Aşağıda hiçbir harfine dokunmadan bu şiirin Türkçesine yer verilmiştir. Bu vesile ile Devrim gazetesinde yazılarımı okuyan görüş ve uyarıların bildiren Sayın Mitolog, Prof. Dr. Şadan Gökavı’ya şükranlarımı sunuyorum.
  Ayrıca Şairin eşi, hemşerim Konyalı Aydiz Hanıma da teşekkürü borç bilirim. Kendisinden diğer şiirlerin de Türkçeye kazandırmasını talep ederim. Birkaç yıl önce aramızdan ayrılan rahmetli Alan Mounfort’u saygı ve rahmetle anıyor, onun büyük bir kültür adamı olduğuna inanıyorum.
  CERAMIC GULF- KERME KÖRFEZİ- GÖKOVA KÖRFEZİ
  Kuzeyi hırçın dağlar
  Acımasız, ataerkil !!
  Tırmanılmaz uçurumlar
  Salt yırtıcı kuşlar yuva kurabilir
  Yabanıl, vahşi kuşlar
  Yaşama uygun koşullar yok burada
  Taa yukarılarda köycükler olduğu söylense de
  Mahrumiyet egemendir buralara
  Sert, mozaik yüzeylerde
  Ve birbirine sarılmış dikenler arasında
  Var mı yok mu belirsiz patika
  Ancak kusursuz keçilerin tırmanabildiği
  Kıvrılarak yükselir bulutlara doğru
  Ayakları tırmalayan çalılıklar arasından
  Kocaman bir kaya ki orada
  Yerine getirir kırbaçlamayı
  Rüzgâr güneş ve yağmur ayinlerini
  Izdırap temizlemenin

  Güneydeki görünüm daha kadınsı
  Tepelere kendini sunar
  Ilık kaderine razı bakışlarını birbirine
  Sadece âşıkların yapabileceği gibi
  Yukarıda rüzgârla yıkanmış kaya
  Gururla yükselir
  Burada bir göğüş kucaklaşırken
  Mersin sandal ağacı ve meşelerle
  Kertenkeleler kıpır kıpır
  Çekirgeler vızır vızır

  Aşağılarda perçemleri karışık yamaçlar
  Bataklıkmış gibi çağırır huzuruna
  Yaşamı besleyen yerleri
  Duygularınızı okşayan sözlerle
  Konuksevermiş gibi

  Kim aklından geçirebilirdi Böyle kusursuz planı?
  Türlü mizaç ve mizaç ve güzellemelerin
  Sanat eserini andırır doğanın
  Bilinen karmaşık ustalık
  Ve rastlantı karışımının
  Tüm uzlaştırıcılığıyla?
  İpeksi, dalgalı deniz
  Onun sevecen, duru bakışı
  Katıksız seramik mavisidir
  İznik çinisi

  İnsan çaresiz kabullenmelidir
  Toprakana’yı simge alarak
  Onun ayrışmış, soylanmış
  Gizem ve söylencelerle zengin
  Yabancı ama dostça, zamandan gizlenir
  Yine de onun tarafından yıpratılır
  Ve sürekli sorar ve bitimsiz soruyu
  -Bizim yerimiz neresi ?
  (Muğla Devrim 27.02.2019 yayınlandı

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  İSTANBUL FATİH'TE FATİH CAMİ CİVARINDA BİR GEZİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bilindiği gibi İstanbul Fatih Camii ve cami yanında Fatih Sultan Mehmet'in Türbesi çok tarihi mekândır. Bu yazımda Ocak 2011 yılında yaptığım bir gezide aldığım notları sizlerle paylaşacağım.
  Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nin içinde devamlı dua okuyanlar başörtülü kadınlar vardı. Ama Cami yakın dönemde yeniden yapılmış. Türbe’nin batısındaki bulunan mezarlıkta Türk tarihinin önemli kişileri son uykusunda bulunmaktadır. Fatih'in eşi Gülbahar Hatun, son dönemlerden Gazi Osman Paşa, yakın dönemden Pertev Demirhan Paşa ...vs Huzur içinde uyuyorlar. Ben camiin tarihine girmeyeceğim.
  Tümü bunlar mı? Sihirli bir gözlük takıp bir de toprak altında daha önce buraya gömülenlere bakmak istedim.
  İmparator Konstantin, 330 yılında Byzantion kentini başkente yakışan binalarla süslüyor ve kent Konstantinapolis, ikinci Roma başkenti oluyor. Konstantin bir şey daha yapıyor, ölmeden Hıristiyanlığı kabul ediyor, buraya bir kilise yaptırıyor. On iki Apostel (havari) Kilisesi. Kilise yeri o günkü surların dışında, özel dini bir sebebi olmalı.. Ölümünden sonra kilise tamamlanıyor ve Konstantin burada bir Mozole'ye gömülüyor. Muhtemelen İstanbul'un ve dünyanın ilk kilisesi....
  Kilise Jüstinien döneminde yetersiz görülüyor, ya da tahrip oluyor, Jüstinien yeniden yaptırıyor ve kendisi ve İmparatoriçe Thedora için Mozelum (anıt Mezar) yaptırıyor ve buraya gömülüyor....
  1204 yılında Latinler tarafından yağma ediliyor....
  Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u alınca oldukça tahrip olduğu anlaşılan kilise temellerine kadar yıktırılıp cami yapılıyor....
  Şimdi sihirli gözlüğü çıkarıp toprak üzerine çıkalım.
  Bazı yazarlara ve bazı belgelere göre Fatih kendisini Roma İmparatoru gibi görür. İlk Roma İmparatorunun gömüldüğü yere gömülmek istemesi çok anlamlı...
  BEN BU GEZİMDE BÜYÜK İMPARATORLAR
  KONSTANTİN
  JÜSTİNİEN
  FATİH SULTAN MEHMET İÇİN HUŞU İLE SAYGI DURUŞUNDA BULUNDUM.
  HEMDE FATİH'İN TÜRBESİNİN İÇİNDE
  FATİHA DUA EDEN İNSANLAR ARASINDA..
  Düşündüm düşündüm düşündüm....
  Diğerleri içinde bir köşede birer plâket konsa, hatta küçük bir yer olsa ona inanan Hıristiyanlar da onlar için dua etse, hatta bir mum yaksa...
  Ne kaybederiz...
  Bir şey kaybetmez, ÇOK ŞEY KAZANIRIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM
  Avucumuzun içine dünyada eşi olmayan İSTANBUL'U koyan
  üç imparator huzur içinde son uyusunlar diyorum.
  Bu arada aynı gün Fatih semtinde bir anıtı geziyorum
  FATİH'TE KIZTAŞI ANITI
  İMPARATOR MARCIANUS SUTUNU
  Anıt İmparator Marcianus adına 455 yılında dikilmiş, bu güne gelebilmiştir.
  Kaidesinde Zafer tanrıçası NİKE kabartması olduğundan, biz Türkler, KIZTAŞI olarak adlandırmışız.
  Latince kitabesi şöyledir Birinci Yurttaş (İmparator) Marcianus anıtıdır. Tatianus tarafından yaptırılmıştır.
  Fatih Camiini gezdiğim gün burayı da gördüm. Mahalleye tarihi derinlik kazandırmış, Kıztaşı Market, Kıztaşı Berber...vs ne kadar güzel


 10. MEHMET BİLDİRİCİ 05-03-2019

  ÇOCUKLUĞUMDA TANIDIĞIM İLK ŞAİR ÖNAL VASIF ÖZTAŞ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Çocukluğum Konya'nın Uluırmak Burhandede Mahallesi’nde geçti. Şimdi Karatay ilçesi Sarı Yakup oldu. İlkokul öncesi ben, Mehmet Bildirici, Avni Öztaş, Türkmenlerin Nail üçümüz arkadaştık. Yıl 1944, 1945. Hep üçümüz oynardık. Ama ben bahsettiğim iki arkadaşımı çok erken yaşlarda kaybettim. Saygıyla anıyorum. Her ikisi de matbaa mesleğini seçmişlerdi.
  Avni’nin ağabeyi Önal Öztaş benden 4 yaş büyüktü. Hâkimiyeti Milliye İlkokulu sonrası amcası Ahmet Öztaş'ın Attar dükkânında çırak olarak işe başlamıştı, 1953 yılında ben Lise Orta son sınıfta iken, dışarıdan Ortaokul bitirme sınavlarına başvurdu, birlikte sınavlara girmiştik, ilk yıl derslerin çoğunu geçmişti, burada bir miktar katkım ve yardımım olduğunu sanıyorum. Ertesi yıl kalan dersleri vermiş, 1958 Konya Lisesi mezunu olduktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girmişti. Kaymakam oldu.
  Önal Abi şairdi. Güzel şiirleri vardı. Benim hayatta ilk karşılaştığım şair o idi. Çok kibar ve ince biri idi. Çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Varlığından haberdar olmadığım kızı Reyhan Taşkale ile internet ortamında tanıştık, bana bu güzel çocukluk anılarımı hatırlattı.
  Bugün Karaman Caddesi Meram ve Karatay ilçeleri arasında sınır, bizim ev Çaybaşı sokağının dönüşün kuzeyindeki ikinci ev idi. Şimdi Mesnevi konutları ortak alanı içinde. Taşçılar olarak bilinen Önalların evi Karatay ilçesinde Camiin karşısındaki iki katlı geniş bir evdi. Babamın anlattığına göre burası eskiden Sübyan mektebi imiş.
  Kızına şöyle yazmıştım. Baban ve amcan benim arkadaşım, ayrıca babalarımız ve dedelerimizde arkadaştı.
  Yazıma kızı Reyhan Taşkale’nin 2010 yılında gönderdiği bir şiirine yer vereceğim. Doğuda Türkiye’nin sınırlarını beklerken, kalbi hep geridedir. Değerli arkadaşımı daha çok hizmet beklerken genç yaşta kaybettik.

  SESLENİŞ
  Doğuya gidiyorum güzelim
  Doğuya,
  Aldırmıyorum aşkın varken fırtınaya soğuğa,
  Alev alevsin içimde
  Rüzgârda saçlarının kokusu
  Her halini teneffüs ediyorum.
  Yine de içimde bir boşluk
  Sen yoksun resmin yok
  Olsa ne çıkar
  Konuşamazsın gülemezsin
  Güzelim diyemezsin.
  Burcumuz ne diyor?
  Yine mi can sıkıntısı
  Bak AĞRI da dumanlı başım gibi
  Bu dağlar mı bizi ayıran
  Biz ayrı değil güzelim
  Ben hudut bekçiliğinde
  Senin için buradayım
  Yerimiz ayrı olsun,
  Kalbimiz bir değil mi?
  Benim gibi kaç Mehmedim var.
  Onlar da vuslatın özleminde
  Onlarda bekliyorlar
  Ayşeleri, Fatmaları var benim gibi
  Duyuyor musun? beni
  Yirmi dört sularında
  Sen de uyanık mısın?
  Sende yalnız mısın?
  Sigaram parmaklarımı yaktı
  Seni düşünürken
  Unutamam, unutamazsın burcumuzu
  Elinin sıcaklığı parmaklarımda
  Öpüyorum onları
  Bende kalan son hatıran
  Öpüyorum onları

  (Yeni meram 18.02.2019 yayınlandı)

Toplam 208 yorum bulundu. 181-190 arası listeniyor.