Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU. II
  ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bildirici 16.02.2020
  Gökova köyü hakkında özet bilgi;
  150 yıl kadar önce (1850’li yıllar) Antalya Teke Aşiretinden ABDÜLKADİR önderliğinde bir kısım insan kovula kovula Gökabat kadar gelmişler. Ovanın yarıdan fazlası bataklıkmış. Onun oğlu Hacı Halil, onun 11 çocuğu var. Bir kızı Havva (Şadan anneannesi) onunda üç çocuğu var Fatma, Mehmet (Şadan babası), Halil.
  (Buradan köye ilk yerleşen Abdülkadir Şadan Gökovalının anne tarafından anneannesinin dedesi)
  Abdülkerimin 2 metreden uzun mezar taşı, Yazılıtaş- Ataköy yolu üzerinde Kırıkköy Mezarlığında.Cami içinde gömülü
  Babamın babası Gereme’den (Ören-Ceramos) gelme Mehmet, çocukları MUSTAFA, Hörü, Sultan. Mustafa’nın çocukları Fatma, Mehmet Gökovalı, Sultan, bunları sana okurum, hiç yayınlamadım. Köyün eskisi Dere mahallesinde, milletvekili HALİL DERE’nin babası Üsen(Hüseyin) Murat idi, onu çok dinledim, kendisinde çok hikâye var. Şadan Gökovalı

  Sayın Şadan Gökovalı hocam 16.02.2020
  Gönderdiğiniz iki maili aldım. Sonsuz teşekkür ediyorum. Ne iyi ettiniz de yazdınız. Bunları gençler ve henüz doğmamış olanlar da öğrenmelidir.
  Kırıkköy Cami ve içindeki mezarı biliyorum. Hiç kimse göstermedi ben kendim farkına vardım. Bu cami bu çevrede ki üç camiden biri (diğerleri yenilenen İskele ve Ferek Camileri).
  Bu camii olduğu gibi restore edilmelidir. Zira Yörüklerin çevrede yaptığı en eski yapı
  Mezarın da kim olduğunu öğrendim Abdülkadir imiş
  Başkan İsmail Akkaya’nın babası Kör Mustafa’nın dedesi Mehmet de Gereme’den gelmiş, belki sizin aile ile beraber geldiler !!!!
  Çukurdan çıkan tek milletvekili Halil Dere mi?
  Akyaka’da komşum Yusuf Özgün (1929-2020), 1942 yılı Akyaka’sını biliyordu. Aksu Köy Enstitüsü mezunu, Baykuşlar köyünden idi. 2020 yılında kaybetmişiz, Allah Rahmet etsin.
  Selamlar Saygılar

  Sayın Şadan Gökovalı Hocam 22.02.2020
  Hocam mesajınızı aldım. Teşekkür ederim. Akyaka’yı ve onun anası Gökova (Kozlukuyu) çok seviyorum. Bu arada kendi ailemi dedelerimin Konya’ya göçtüğü Yatağan Köyünü de seviyorum. Uzun uzun araştırdım, belgeledim.
  Her ikimizin yaşı da seksenin üstündedir. Eskiden yaşı yetmiş işi bitmiş derlerdi. Ama biz kültür adamlarıyız, farklı görüşlerimiz olsa da eleği duvara asmadık, asmamalıyız gençlere ve henüz doğmamış olanlara görevimiz var. Kafamızın içindekilerinin öbür tarafa çok azını götürelim, olanları burada bırakalım.


  Bildirici 21.02.2020
  Bu merakına binaen, Gökova ilk yerleşimlerle ilgili özel özel notlarımdan bir bölümü göndereceğim. Biraz bekle ve şaşırmaya hazır ol
  Şadan Gökovalı

  Şadan Hocam 26.02.2020
  İmparator Aurelius ile yazım ile ilgili gönderdiğiniz mesaj için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.
  Şunu itiraf etmeliyim, dünyanın bildiği bizlerin bilmediği İzmirli Aristides ismini ilk defa sizden duyuyorum. Meğer ilk çağ Ege’de ne kadar zenginmiş
  İki anımı anlatacağım. İlki Prof Dr. Thomas Drew-Bear,(1943) İzmir Fransız Arkeoloji Enstitüsünde de çalıştı. Afyon ve Konya’da epigrafik çalışmaları var.
  Bir gün Dostum Mehmet Bey “Ben Konya’da Üniversite de ve Müzede senin kadar meraklı kimseyi görmedim. Ben Konya önceden tespit ettiğim 30-40 antik taşı okuttum, yayınladı.
  İkincisi Guy Meyer, Gökova yazıtların da etkili bir isim Akyaka’dan Selim Adham’ın yakın arkadaşı, çok mektuplaştık ama yüz yüze gelmedik. Bir mektubunda şöyle yazdı: Bir gün tesadüfen ben Thomas Drew-Bear, Rodos bölgesi Helenistik yazıtları inceleyen bir arkadaş Sourbonne Üniversitesi kafesinde kahve içiyoruz, Gökova’daki antik eserleri ve yazıtları konuşuyoruz. Thomas lafa girdi orada benim de meraklı arkadaşım var dedi, kim diye sorulduğunda Mehmet Bildirici dedi.
  Guy Meyer yarı Fransızca yarı Grekçe Gökova hakkında 7 sayfalık mektubu var çözdürebilmiş değilim.
  Selamlar saygılar

  Sayın Şadan Gökovalı 15.12.2019
  İki mailinizi aldım, İsminizin İzmir’de bir sokağa verilmesi çok sevindirici haber, Selamlar, yeni yılınızı kutluyorum.
  Mehmet Bildirici -Şişli İstanbul
  (Devam edecek)

  Bildirici;
  Devrim’i okudum, sağ ol! Bütün havzaya “Gökova” denirken bizim mahalleye “Kozlukuyu” denirdi. Şimdi bu ismi, bırak kullanmayı, hatırlayan bile az. (Mustafa Yasakçı, Salih Erden son zamanların muhtarları. Şu an muhtar Ulaş Bavut. Babamın bıraktığı belgeleri bilen muhtar, Yasakçı. O belgeler sayesinde, okaliptüsleri Kara yollarının kesmesi önlenmiş. Mustafa Yasakçı tel: 532 296 83 27. Selam

  Muğla Devrim Yayınlandı 17.09.2020 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 23-09-2020

  GÖKOVA HALK DEYİŞİYLE KOZLU KUYU NE ZAMAN KURULDU. I
  ŞADAN GÖKOVALI İLE MESAJLAŞMALAR
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bundan önce Devrim Gazetesinde Gökova Köyünün kuruluşu hakkına edindiğim bilgileri 22.11.2029 tarihinde yayınlamıştım. Bu bilgileri tanış olduğum yazar ve Gökova köyünde uzun yıllar yaşamış Şükrü Abbak kızı Özgül Abbak’tan almıştım.
  Bu defa değerli yazar Şair Şadan Gökokalı’dan yeni yorumlar geldi. Kendisi ve ailesinin köyü burası idi. Kendisinden rica ettim. Köyü hakkında bildiklerini bana yazmaya karar verdi. Gökova köyü için çok yararlı bilgilerin yer aldığı bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  ŞADAN GÖKOVALI 3345 06.12.2019
  Merhaba Bildirici
  21 Kasım 2019 günü Devrim Gazetesinde yazdığın Kozlukuyu hakkında yazın önemli. Bende şunları ekleyeceğim. SİT alanında evleri olan komşularımız;
  Hâkim Bey sıfatlı Salih’in soyadı GÖZGÜ, Osman’nın sıfatı köylü deyişiyle Garlangozcu, Gara Yaşarın soyadı Arslan. Mustantik’in oğlu eski Muhtar-Mustafa Yasakçı. Onların zeytinliği Delik Köprüden Süleyman’ın kahvesine kadar gider Mustantik orada gömülü. Şükrü Abbak Köyün (Mustantik’in) damadı. Gökova Tarihini en iyi bilen ablam Durdu Gökova (1931) 88 yaşında.
  Marmaris yolunda Okaliptüs ağaçlarının dikimi ile tüm evraklar Gökova muhtarlığında. Eski Muhtar Mustafa Yasakçı hepsini bilir. Gökova’daki ikinci kuyu cami sokağında değil, Avukat Yaşar’ın evinin yerinde idi. Kozlukuyu (Ceviz ağacı yanında kuyu) adının kaynağı o idi.
  Önce kuyudan kova ile ardından tulumba ile ardından dinamo ile su çekilirdi. Sonra şebeke suyu geldi, Gökova suyu Balan dağından geliyor.

  Değerli Yazar Prof. Dr. Şadan Gökovalı 07.12.2019
  06.12 2019 tarihli 3 mailini aldım, Devrim Gazetesinde 21.11.2019 tarihinde yazdığım Gökova isimli yazıya çok değerli eklemeler ve ilave bilgiler eklemişsiniz. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.
  Ben kendimi Akyaka’lı sayıyorum, Biz Türklerin Orta Asya’dan geldiği kabulü (tabii tümü değil) gibi bende Akyaka’nın Kozlukuyu’nun bir mahallesi olduğunu esas alıyorum. Bizim ana köyümüz de Kozlukuyu diyorum
  Yazıyı yenileyeceğim, ama bazı aklıma takılanları yazıyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.
  Esas Mustafa Yasakçı kim? Evinde yazıt bulunan kişi mi? Muhtar mı? Hangi tarihlerde muhtar oldu? Torunu Mustafa Yasakçı kim. Onunla tanışmıştım.
  Babanız Muhtar Mehmet köyde önemli bir kişi ne zaman muhtar oldu? Sizin aile kökeni nereden gelme Yasakçılardan önce mi?
  Ablanızın bu konuda görüşü ne?
  Yasakçıların zeytinliği Delik köprüden Süleyman kahvesine kadar diyorsunuz buralar Nereler oluyor.
  Okalips dikimi ile tüm belgeler yok olmadan ortaya çıkarılmalı diye düşünürüm.
  Kozlukuyu yerinin (Avukat Yaşar evi) tam olarak neresi. Mesela buraya bir plaka dikilmeli diye düşünürüm
  Gökova şebeke suyu ne zaman geldi nereden? Elektrik hangi tarihlerde geldi. Anladığım kadarı ile köyün su ihtiyacı bu iki kuyudan karşılandı
  Takma adı Hâkim olan Salih çok ilginç biri olmalı niçin Hâkim deniyor. Bu evi bende ziyaret ettim. Köyün en üstünde Kanadalı Meryem oturuyor.
  Avukat Yaşar kim?
  Diğer ailelerden soyadını bildiklerini yazar mısınız?
  Kozlukuyu’dan yükseköğrenim görenler kimler? Siz ilk misiniz?
  Ula’nın eski yerleşim Ola’dan geldiği konusunda Zekai Eroğlu başta pek çok bilgiler gelmekte, Ola Atina önderliğinde Delos Birliğinde üye olduğu yazılı sizin görüşünüz Ola’nın bir kent olamayacağı. İdima bu birliği M.Ö 5 yüzyılda üye bölge bu birlikte görülüyor. Ama ben Delos Birliğine Anadolu’dan katılan kentlerin listesine ulaşamadım. Belki İdima belki sadece kent olarak değil çevre köyleri de kapsamış olabilir. Ama en azından Ula ismi eski bir dilden OLA’dan geldiği akla çok yakın görülüyor.
  Selamlar saygılar
  İstanbul’a döndüm bahçeme cephe Mehmet Bildirici Sokak No 2 deki parselimi kültür sitesi yapmak istedim. Bir oğlum bir kızım var onları ikna edemedim. Çok üzgünüm, 7-8 bin kitabımı sağlığımda yerleştirmek isterdim.

  Bildirici 07.12.2019
  Mustantik eski Muhtar Mustafa Yasakçı’nın babası, o ve kızı Gülsiye sarışın ve renkli gözlü, (Özgül Abbak’ın annesi)
  Su önceki Muhtar Salih Erden zamanında geldi. Babam 1939-1950 yılları arası muhtar idi.
  Okaliptus dikimi Vali Recai Gürel zamanında yapılmış, tohumları Halikarnas Balıkçısı tarafından Avustralya’dan getirilmiş. Kayıt ve belgelerini eski Muhtar Mustafa Yasakçı biliyor.
  Avukat Yaşar’ın evi Akyaka’dan gelişte, köprüye inen rampanın sağında, çaya doğru, Kozlukuyu’ya ilk yerleşen Teke yarımadasından Abdülkerim Ağa, Bende çok öyküsü var. 1930’larda doğmuşuz, dört kardeşiz, Biz de Yörük’üz. Durdu ablam sağ 1931 doğumlu.
  (Devam edecek)
  (Muğla Devrim 15.09.2020 yayınlandı

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞ ULULARI 565 YILINA KADAR DEVRİM GAZETESİNDE
  MEHMET BİLDİRİCİ
  2016-2020 YILLARINDA

  İsim Doğum Yeri Kişiliği
  AZİZ PAULUS (3- M.S 66) Tarsus Dini önder Dev.05.02.2019
  CLADIUS (10-54) - İmparator Dev. 17.03.2020
  AYA THEKLA 1.yüzyıl Konya ilk Azize Dev.27.08.2019
  LUKA 1 yüzyıl Antakya İncil Yazarı Dev.24.01.2019
  GERMANIUS (14-41) -- Komutan Web. 16.05.2020
  TIMOTY (17-97) Lystra Aziz Dev.03.94.2020
  APOLLONIUS (M.S 15-100) Tyana-Niğde Filozof Dev.21.07.2018
  EPISTETOS (50 - Filozof Dev. 29.07.2020
  THEON (70-135) İzmir Filozof, Matematik Dev. Ağ.2019
  11.FRONTINUS (40-103) -- Su Tarihçi Dev. 04.08.2020
  MEMNON(1. Yüzyıl) Kar. Ereğli Tarihçi Dev.06.07.2020
  TRAJANUS (53-117) - Selinus öldü Dev.19.02.2020
  HADRIYANUS (76-138) - İmparator Dev.10.03.2016
  ARRIANOS (92-175) Nikomedya-İzmit Tarih Dev.14.08.2018
  PLANCIA MAGNA II. yüzyıl Perge Belediye Dev 20.07.2018
  PAUSINIAS (115-180) Lydia Coğrafya Dev. 24.01.2019)
  Marcus AURELIUS (121-180) - İmparator Dev.18.02.2020
  FAUSTİNA (125-175) - İmparatoriçe Dev.18.02.2020
  Aurelius ARISTIDES (117-181) İzmir Hatip Dev. 06.03.2020
  LUCIANOS (120-180) Samasota Satirik Süryani Dev Ağ.2019
  21GALENUS (130-210) Pergamon Tıp Dev.23.02.2018
  DIOGENES (2 Yüzyıl) Oionanda Filozof Dev.21.06.2017
  DIOGENES LEARTES 180-240 Laerte, Cilicia Tarih Dev.30.01.2019
  SANTA BARBARA (214-235) Nicomedya Azize Dev.14.08.2018
  Gregor LUSAROVİÇ (257-331) Erivan-Kayseri Ermeni Aziz Dev.11.05.2020
  AYA ELENA -Bythia) Azize Dev. Ağ. 2020
  KONSTANTİN (272-337) -- İmparator Dev. Ağ. 2020
  Aya NIKALAOS (280-?) Patara Din Adamı Dev.09.01.2018
  Aziz VLAS (280-316) Sivas Din Adamı Dev.07.05.2018
  AYA MAMA 3 yüzyıl Aksaray Din adamı Nisan 2018
  AYA YORGİ (Ölüm 303) Kapadokya Din Ulusu Dev.13.09.2020
  31AMPHILIOCHIUS (339-394) Kayseri-Konya Din Adamı Nisan 2020
  BASILIOUS (329-379) Kayseri Dinadamı Dev. 19.09.2019
  MAKRİNA (327-380) Kayseri Din-kadın Dev.02.10.2019
  GREGORY of Nazianzos (339-390) Aksaray Din adamı Dev.25.09.2019
  HYPATIA (370-415) --- Kadın Matematik Dev. 16.06.2016
  MESROP MAŞTOTZ (362-440) Muş Alfabe Dev 06.06.2020
  MOVSEP HORENATZİ (410-490) Muş Tarihçi ev 07.06.2020
  NESTROUS (380-451) Maraş Din adamı Dev.24.09.2019
  ATTİLA (395-453) -- Hun Dev.25.03.2019
  ZENO (425-491) Ermenek Bizans İmparatoru Dev.08.05.2018
  41ISIDOROS (442-537) Miletos-Milet Mimar Dev. 08.09.2020
  ANTHEMIUS (474-534) Tralles-Aydın Mimar Dev. 29.08.2020
  THEDORA (500-548) - İmparatoriçe Dev.09.09.2020
  JÜSTİNYEN (482-565) -- İmparator Dev.09.03.2016

  BİLGE KAĞAN (683-734) -- Göktürk Kağan Dev.20.07.2020

  Bu liste 6 yüzyıla kadar (İmparator Justinien) olan ikinci listedir. İlk Çağda Olağanüstü bir uygarlığın yaşandığını göstermektedir

  (Muğla Devrim 16.06.2017)
  Mehmet Bildirici 08.09.2020. Bu liste tamamlandı

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞ ULULARI M.Ö DEVRİM GAZETESİNDE MEHMET BİLDİRİCİ
  2016-2020 YILLARINDA

  İsim Doğum Yeri Kişiliği
  III. HATTUŞİLİ (M.Ö. 13 yüzyıl) Hattusas- Çorum Kral Dev. 22.06.2020
  PUDU HEPA (M.Ö. 13 yüzyıl) Hattusas-Çorum Kraliçe Dev.04.04.2016
  Maathorneferure (MÖ 13 yüzyıl) Hattusas Ramses ile evlendi Dev.13.03.2020
  IV. TUTHALIA M.Ö 13 yüzyıl Hattusas-Çorum Kral Dev.22.02.2016
  WARPALAVA M.Ö 8 Tyana –Ereğli Kral Dev.27.07.2018

  MENUA (M.Ö 8 yüzyıl) Van Kral Dev. Şubat 2016
  TARIRIA (M.Ö 8 yüzyıl) Van Urartu kadın Dev. Nisan 2020
  RUSA (MÖ 680-639 Kral) Van Kral Dev. Nisan2020

  HOMEROS (M.Ö. 9 yüzyıl) Symnra-İzmir Şair Dev. 14.01.2020
  HESİDOS (M.Ö 8 yüzyıl) Kyme-İzmir Şair Dev. 24.01.2020
  11.MİDAS (M.Ö.738-696) Gordion Frikya Kralı Dev. 28.03.2020
  MIMNERMOS ( M.Ö. 7 yüzyıl) Colophon Şair Dev. 30.01.2020
  SAPPHO (630-577) Lesbos-Midilli Kadın Şair Dev. Nisan 2016
  THALES (620-546) Miletos-Milet Filozof Dev. 08.11.2016
  İlk Çağda Yedi Bilge - - Dev. 20.12.2017
  ANAXIMANDER (610-546) Miletos- Milet Filozof Dev.15.08.2017
  CRESUS (MÖ 595-?) Sardes-Manisa Lidya Kralı Dev.20.06.2020
  ANAXIMENES (M.Ö 585-528) Miletos-Milet Filozof Dev.23.01.2020
  PYTHAGORAS (570-496) Samos-Sisam Filozof Dev.30.09.2017
  THEANO (MÖ 6 yüzyıl) - Kadın Filozof Dev.30.09.2017
  ANAKREON MÖ 6 yüzyıl Teos Şair Dev 11.04.2018
  21.KSENOFANES(MÖ 570-480) Colopfon Filozof Dev.03.02.2020
  BIAS (MÖ 570 -?) Priene Filozof Dev.20.12.2017
  HIPPONAX (M.Ö. 541-487 Efes Hicivci Dev. 10.07.2020
  ARTEMISIA Ölümü 460 Halikarnas Denizci Dev 15.06.2020
  Dev.25.04.2016
  EUPALINUS (M.Ö 530 önce) Samos-Sisam Mimar Dev. 07.09.2017
  POLICRATES (M.Ö 6 yüzyıl Samos Kral Dev.07.09.2017
  HERACLETIOS (MÖ 535-475) Ephesus Filozof Dev. 16.06.2020
  ANAXAGORAS (MÖ 510-428) Klozemani-İzmir Filozof Dev.28.01.2019
  ARCHELOUS (M.Ö 5 yüzyıl) Milet Filozof Dev.10.07.2020
  HIPPODAMOS (MÖ498-408) Miletos-Milet Şehir Plancı Dev.15.03.2018
  31.ARTEMISIA (M.Ö 480 önce) Karia Denizci kadın Dev. 25.04.2016
  HEREDOTUS (MÖ 484-425) Halicarnassus –Bodrum Tarihçi Dev. 08.06.2020
  ASPASIA (MÖ 470-400) Miletos-Milet Pericles eşi Dev.16.05.2016
  Menteşe 01.2017
  HİPPOCRATES (MÖ 450-370) Kos-İstanköy Doktor Dev.30.01.2018
  Dev.08.02.2018
  BILITIS (MÖ 450 -?) Antalya Kadın Şair DevNisan2016
  DIOGENES (MÖ 404-323) Diyojen Sinope-Sinop Filozof Dev.17.06.2017
  MOUSOLOS (M.Ö 397?- 353) Halikarnas-Bodrum Satrap Dev.20.12.2014
  EUDOXUS (M.Ö. 395-342) Knidos Matematikçi Dev.20.01.2018
  HERACLITES PONTICUS (M.Ö 390-310) Kar.Erğli Filozof Dev. 06.07.2020
  ARTEMISIA (M.Ö 392?-353) Halikarnas-Bodrum Satrap Dev.20.05.2016
  41.ADA (M.Ö 387?- 326) Halikarnas-Bodrum Dev.09.09.2015
  BÜYÜK İSKENDER (M.Ö 356-323) -- Kral Dev.14.03.2016
  Dev. 20.02.2018
  Dev. 22.03.2018
  Dev.27.03.2018
  28.03.2018
  SELEFKOS NİKATOR (M.Ö 358-281) Kral Dev.07.07.2020
  Selefkos Kentleri Dev.07.07.2020
  Selefkos Kentleri 28.07.2020
  AUTOLYCUS (M.Ö.360-290) Pitane, Çandarlı Matematik Dev.19.08.2019
  EUCLID (MÖ (MÖ 330-275 - Geometri Dev.16.01.2019
  EPICUROS (MÖ 341-270) Samos-Sisam Filozof Dev. 07.07.2017
  STRATONICE (MÖ 317 -- -- Dev. 15.07.2016
  AMASTRİS (306-284) - Kraliçe Dev. 06.07.2020
  ARCESİLAOS (M.Ö 315-241 Pitane –Çandarlı Matematik Dev 20.08.2019
  NICOMEDES (MÖ 278-255 Kral) Kral Dev.14.08.2018
  51ERATOSTENES (MÖ 276-194 - Matematik Dev. 15.01.2019
  APOLLONIUS (M.Ö 262-190) Perge Matematikçi Dev.19.07.2018
  ATTALOS I (KralMÖ241-197) Bergama Kral Dev.19.12.2017
  Dev.04.03.2016
  EUMENES II (M.Ö 197-159) Bergama Kral Dev 04.03.2016
  DIONYSODORUS (MÖ 250-190) Caunos Matematikçi Dev.03.07.2019
  HANNIBAL (M.Ö. 247-182) Ölümü Gebze Devlet Adamı Dev.Haz.2020
  PRUSIAS I (228-182) Bitinya Kral Dev.25.02.2020
  HERMOGENES (M.Ö..200’ler) Alabanda ? Mimar Dev.18.04.2018
  METE HAN ( MÖ 210) - Türk Han Dev. 23.07.2020
  THEDOSIUS (M.Ö 160-100) Bithnia Matematik Dev.14.08.2018
  61MITRIDATES (M.Ö.132-63 Sinope Pontus Kralı Dev.24.04.2018
  DIODOROS (MÖ 90-30) -- Tarihçi Dev. 14.07.2020
  VITRIVIUS (MÖ 84-15) --- Hidrolik Dev.23.01.2018
  ANTIOCHIUS (M.Ö. 69-31) Adıyaman Din kurucusu Dev.07.09.2019
  CLEOPATRA (MÖ 69-30) --- Kraliçe Dev. 25.05.2016
  Dev.28.05.2016
  STRABO (M.Ö. 65-M.S 23) Amasya-Nysaa Coğrafyacı Dev.25.04.2018
  AVGUSTUS (M.Ö 63- MS 14) - İmparator Web 16.05.2020
  LIVIA (MÖ 58- MS 29) -- İmparatoriçe Dev.16.03.2020
  OVIDIUS (MÖ 43-MS 17) -- Şair Dev.03.04.2019
  MERYEM ANA -
  70.JESUS CHRIST (ISA)


  Bu konuda ilk ön liste ön liste Devrim Gazetesinde 16.06.2017 de yayınlanmıştırş. Olağanüstü bir uygarlığın yaşandığını göstermektedir. Böyle bir çalışmada kendime de başarı dilemek istiyorum.
  (Muğla Devrim 16.06.2017)
  Filozoflar matematikçiler Şairler sanatçı ve kent kurucu Krallar öne alınmıştır.
  Anadolu doğumluların doğum yerleri belirtilmiştir.

  Mehmet Bildirici 30.08.2020

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İMPARATOR JUSTINIEN EŞİ EN BÜYÜK BİZANS İİMPATAORİÇESİ
  THEODORA (497-548)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında son bulduktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu (sonra Bizans olarak adlandırıldı) en parlak günlerini İmparator JUSTINIEN (İMP 527-565) döneminde yaşamıştır. Justinien pek çok imar işlerini gerçekleştirmiş, O güne kadar dünyanın tek kubbeli ve büyük yapısı AYA SOFYA yaptırmıştır..
  Jüstinien’in yanında yer alan kadın THEODORA’dır. Theodora’ın önceki hayatı konusunda çok çelişkili bilgiler gelmektedir. Döneminin en büyük tarihçisi Procopius’e (500-565) göre Theodora toplumun alt kesiminden bir ayı terbiyecisinin kızıdır. İstanbul’da doğduğu sanılmaktadır. Theodora sokakta yaşayan fahişelik yapan biridir. İmparatorun dikkatini ve ilgisini çekmiş 525 yılında onunla evlenmeyi başarmıştır. Daha sonra 527 yılında Jüstinien’in yanında İmparatoriçe (Augusta) olarak taç giymiş, devlet işlerinde en büyük yardımcısı olmuştur.
  532 yılında İstanbul Hipodrom’da (Sultanahmet Camii önü) İmparatora karşı çok büyük bir isyan çıkmış, imparatorun yardımcıları kaçmasını önermiştir. İmparator tam saraydan kaçacakken Theodora kaçmaması ve direnmesi için onu ikna etmiş, imparatorun ve devletin yıkılmasını önlemiştir.
  Theodora 548 yılında kanserden ölmüş ve Bugün yerinde Fatih Camii olan 12 Apostol kilisesine gömülmüştür. Buradan çıkarılan bazı lahitler Arkeoloji Müzesi’ndedir. Theodora’nın lahdi kayıptır.
  Ölümüne kadar kilisenin başında olmuş, kadın hakları konusunda çaba sarf etmiştir.
  Theodra & Justinien dönemi Bizans’ın son parlak dönemidir. İstanbul zamanında dünyada en önemli kent olmuştur.
  Ama bu parlak dönem İLK ÇAĞ’ın sonu olmuştur.
  Yazıya İmparator ve Theodora’nın ve Theodora’nın İtalya’da Ravenna kilisesinde bulunan mozaiği eklenmiştir.
  AÇIKLAMA
  Ben Devrim Gazetesi Başyazarı ve Sahibi Ünal Türkeş (1943-2017) ile tanışmış ve 1996 yılından bu yana köşe yazılarım çıkmıştır.
  İlk defa 1975 yılında Akyaka’ya gelmiş 1985 yılında halen içinde oturduğum evimi almış bulunuyorum. 1996 yılından bu yana Idima & Akyaka tarihi geçmişini araştırmış bulunuyorum. Bu çabalarım 2019 yılında Ula Belediye Meclisi kararı ile evimin arka sokağına Mehmet Bildirici Sokak olarak ismim verilmiştir.
  Akyaka’da yaşadığım bu süreçte çok önemli bir şeyin farkına vardım. Karia, Ege bölgesi ve tüm Anadolu’nun ilk çağda çok zengin bir tarihi olduğunun farkına vardım. Bunların bazıları bildiğim ünlülerdi, ismini duymadığım bazı kişilerin batı dünyasında çok iz bırakmış kişiler olduğunu gördüm.
  2016 yılında bu yana bu kişilerin hayat hikâyelerini çıkarmaya daha doğrusu özetlemeye çalıştım.
  Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan önce yaşayan 70 kişi
  Barış ve uygarlık için çaba harcayan hükümdarlar, matematikçiler, filozoflar, mimarlar, mühendisler, şairler Milattan sonra Bizans İmparatoru Jüstinen dönemine kadar yaşayan 45 kişi özetlenmiştir.
  Beş yıl süren bu çalışmamı bu yazı ile tamamlamış bulunuyorum ve bununla kültüre önemli bir katkıda bulunduğuma inanıyorum. Devrim Gazetesine genel kültür konularında yazılarımla devam edeceğim. Saygılarımla
  (Muğla Devrim 09.09.2020 yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM İTÜ 07.09.2020
  Sınıf Arkadaşımız SAMİ ÖZÇIRPICI’YI (1940-2020) Eylül ayında kaybettiğimizi derin üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet eşi Mukadder Hanım’a ve ailesine baş sağlığı dilerim.
  Ben geleneksel olarak her zaman ki gibi arşivimde bulunan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
  6685 SAMİ ÖZÇIROICI
  1940 yılında Malatya’da doğdu, 1957 yılında Malatya Lisesi’nden 1962 yılında İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1968 yılında sınıf arkadaşı Mehmet Ege Ergin ile EGESAN İnşaat Şirketini kurdu, Ege ile ortaklıkları 1980 yılına kadar sürdü, Şirket halen faal, Sami hep taahhüt işlerini yürüttü. Pek çok taahhüt işlerini gerçekleştirdi.
  Yaşamını Ankara’da sürdürüyordu. Eşi Mukadder Hanım, İki kızları bir oğulları vardı. Yelda, Ahmet, Tuğba…
  Sami son birkaç aydır rahatsızdı, mezuniyetten sonra onunla pek bir arada olmadık, ama Temmuz 2020 telefonda aradığımda hastanede yatıyordu.
  Sami Özçırpıcı arkadaşımız Muammer Özkavaf tarafından Sözcü gazetesinde çıkan acı kayıp ilanında 03.09.2020 vefat etmiş Ankara Gölbaşı’nda toprağa verilmiştir. Maalesef günün şartları icabı cenazeye katılan sınıf arkadaşımız olamamıştır.
  Ayrıca eski ortağı Datça’ya yerleşmiş Mehmet Ege Ergin ile görüşme yapılmıştır.
  Sevgili arkadaşlar çalışmalarımda arkadaşlarımın okul numaralarını hep yazagelmekteyim. Bu numaralar İTÜ’ye ne zaman girdiklerini göstermektedir.
  Sami Özçırpıcı ile 60 arkadaşımızı uğurlamış oluyoruz. Hepsinin aziz anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  KAPADOKYA’DAN DÜNYAYA YAYILAN BİR DİNİ IŞIK AYA YORGİ (SAİNT GEORGE) Ölümü 303
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu yazımda da Anadolu coğrafyasından çıkıp tüm dünyaya (Hristiyan ve Müslümanlar) ışık saçmış bir azizden söz edeceğim..
  Aya Yorgi (Grekçe), Saint George ya da Circis’in (Arapça) hayatı hakkında net bilgiler bulunmamakta daha ziyade dini geleneklere göre anlatılanlar yer almaktadır. Tek net bilginin Kapadokya’da doğduğu ve Hristiyanlığın yasaklandığı dönemde Roma İmparatoru Diocletianus tarafından şehit edildiğidir (martir).
  Grek kaynaklarına göre Hristiyan bir ana babadan gelmektedir. Batı dünyasında ise GEORGE olarak isimlendirilir.
  Arap ve İran kaynaklarına göre ismi Circus olup annesi Filistinli babası Kapadokyalı olarak kabul edilir ve Müslümanların sıkıştığında dua ettikleri kişi HIZIR’ın Aya Circis (Yorgi) olduğuna inanılır.
  Aya Yorgi ya da Saint George her iki din ve Hıristiyanlığın tüm mezheplerinde çok önemli bir kişi olduğu açıktır.
  İngiltere, İrlanda, Gürcistan (Georgia), Ethipodia’da (Habeşiştan) baş azizdir.
  Başta İngiltere, Malta, bayraklarında ondan haçlar bulunmaktadır.
  Daha önce incelediğimiz Aya Mama önemli bir azizdir. Ancak ismi daha sonra gelenlere konulmamıştır. Bunun yanında GEORGE ismine İngiliz krallarında ve Amerika Birleşik Devletleri başkanlarında bolca görülür.
  Kiliselerde Aya Yorgi’nin at üzerinde bir dragonu (canavar) mızrakla öldürdüğü ikonalarda hep vardır.
  İngiltere’de en büyük kilise Saint George adınadır. Türkiye’de adına kiliseler yapılmıştır. Bunların en önde geleni Büyükada’da Aya Yorgi kilisesidir. Bu gün Büyükada’da yaşayan Rumlar çok azdır. 24 Nisan ve 24 Eylül isim günlerinde büyük kısmı Müslüman buraya ziyarete giderler. Bir defa bende ziyaret ettim, 2 km kısım çok yokuştur. Buraya hep yazılı dilekler yazılarak çalılara iliştirilmiştir. Bir kaçını gördüm, iyi koca isteyenler, iş isteyenler çoğunluktaydı.
  2013 yılında bir Avrupa gezisine katıldım. Prag kentini rehber gezdiriyor. Elinde zıpkınla dragon öldüren Aya Yorgi karşıma çıktı. Ben müdahale ettim, ben bu azizi tanıyorum, Kapadokyalı Aya Yogi dedim.
  Sonuç olarak Filistin’de olan Circus ya da Hızır ile Aya Yorgi’nin farklı kişi olabileceğine inanıyorum. Daha iler araştırmaların bu konuyu aydınlatacağına inanıyorum.
  Araştırınca inançların ve dinlerin birbirini nasıl etkilediği görülecektir.
  Yazımın sonuna Aya Yorgi’in dragonu öldüren ikonosu ve Büyükada Aya Yorgi Dilek kilisesi ve Prag’daki heykeli eklenmiştir.
  (Muğla Devrim 13.09.2020 yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  TÜRKMENİSTAN VE BÜYÜK ŞAİRİ MAHTUMKULU (1773-1838)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kültürel ağırlıklı gezileri seven bir kişiyim. Yurt içi ve yurt dışı gezilerine imkânlarım ölçüsünde katılmaya çalıştım. Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan’ı gezdim. Ortadoğu’da ise Suudi Arabistan, İsrail, Ürdün’ü gördüm.
  Orta Asya’da Türk Cumhuriyetlerine gitmek kısmet olmadı. Dolayısıyla Türkmenistan görmediğim ülkeler arasında. Bu Türkmenistan’da nereden çıktı diyeceksiniz. O benim ayağıma geldi. İşte hikâyesi
  Sevgili kızım Özlem Bildirici’yi (1973-2011) kaybettikten beri yaşamımı yalnız sürdürüyorum. Yer yer ev işlerimi kendim yaptım, yer yer de bana yardım eden yardımcılarım oldu. Bunların başında Akyaka’da bana haftada bir iki defa gelen Yörük kökenli Çaydereli Emine oldu. Bana 2019 yılı sonuna kadar hizmet etti. Ondan Yörükler ve yemekleri hakkında bilgiler edindim. Yörük kültürünü tanıdım.
  Ama 2020 yılında Corona Virüs sebebiyle çok sevdiğim Akyaka’ya gelemedim. İstanbul’daki evimde kalmam daha güvenli oldu. İstanbul’da bulunan kızım Eczacı Sibel Bildirici ve Konya’da görevli oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici sağlık sorunlarımda hep yanımda oldular. İstanbul’da ev işlerinde Sivaslı Ayşe Ekinci her hafta gelerek, ev işlerimde yardımcı oldu. Yirmi yıldan bu yana, Hepsine teşekkür borçluyum.
  Ama 2020 yılında koronadan dolayı yürüyememekten ve yaşım icabı kendime bakamaz ve tek başına yaşayamaz duruma geldim. Kızım bu durumda yakın bir arkadaşı kanalı ile bana bakıcı buldu. Türkmenistan uyruklu AYNA ondan yardım alıyorum. İkinci bir kızım oldu, baba kız bir süredir, birlikteyiz.
  Türkçe öğrenmiş, ben de ondan Türkmence öğreniyorum, onun Türkmence konuşmalarını anlıyorum. Bana sürekli Türkmence konuşuyor.
  Ayna 38 yaşında iki çocuğu var Türkmenistan’da onlara kocası ve kaynanası bakıyorlar. Ayna’da İstanbul’da çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Ağabeyi, eşi Aygül hafta içinde çalıştıkları evlerde izinli oldukları bir gün birlikte oluyorlar.
  Bu şekilde Türkmenistan neresi, nüfusu kaç, tanınmış yazarları kim araştırmaya koyuldum. Türkmenistan Orta Asya’da küçük bir ülke nüfusu yaklaşık 5 milyon. Başkentleri Aşkabat bu konuda internet ortamında çok daha doyurucu bilgiler var.
  Türkmenistan’da Türkmence yazan en büyük yazar MAHTUMKULU (1773-1838) olarak biliniyor. Bu yazımda kısaca onu tanıtmaya çalışacağım.
  Mahtumkulu 1733 yılında İran’da doğdu. Türkmen GÖKLEN boyu Gerkez ırkındandı. Çeşitli medreselerde eğitim gördü.
  Mahtumkulu’nun yaşadığı çağda Türkmenistan’da birlik yoktu, çeşitli boylar arasında savaşlar vardı. Mahtumkulu bunları birlik yaratmaya gayret etti ve Türkmenistan’da ilk Türkmence yazan şair olup, Türkmen edebiyatının kurucularından sayılmaktadır.
  Mahtumkulu İran’da öldü, öldüğü yerde ona anıt mezar yapıldı. Yazımda Mahtumkulu’nun şiirlerinden bazı örnekler verilmiştir. Önce Türkmence orijinalleri arakasından günümüz Türkçesi iledir.

  Badı-saba, geler boldum--------Bâd-ı sabah gelir oldun
  Her jayda bir galar boldun------Her bir yerde kalır oldun
  Pana nazar salar boldun--------Hükümdarlara bakar oldun
  Adalatli soltan barmy?-----------Adaletli Sultan var mı?

  Gömüldü deryalar, yıkıldı dağlar---------Gömüldü deryalar, yıkıldı dağlar
  Yetimler gözyaşını döke başladı----------Yetimler gözyaşlarını dökmeye başladı
  Orramsıdan bolan haramhor begler-----Ahlaksız olan haramzade beyler
  Yurdu bir yanından yıka başladı----------Yurdu bir yandan yıkmaya başladı

  Yazıma Sovyetler Birliğinde 1959 yılında çıkarılmış ona ait posta pulu, bir resmi Türkmenistan’ı bana tanıtan bakıcı kızımın (solda) kızım Sibel ile ile bir resmi eklenmiştir.

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞDAN GELME DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR YAPI OLAN AYA SOFYA’NIN MİMARI ANTHEMIUS (474-534) & ISIDOROS (442-537)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Antik Çağ Platon’un Felsefe okullarının kapatılması ile son bulduğu kabul edilir. Bu trajik olay 529 yılında Büyük Doğu Roma imparatoru JUSTİNIANUS (İmp 527-565) zamanında gerçekleşmiştir. Ancak bunun yanında Doğu Roma İmparatorluğu Justianus zamanında en parlak günlerini yaşamıştır. Tüm imparatorluk sınırları içinde çok büyük imar hareketleri, su yapıları ve kiliseler yapılmıştır. Ama Jüstinianus’un en büyük eseri Aya Sofya’nın inşasıdır.
  Bu antik çağdan bugüne Roma’da olan Kolesiyum ile birlikte en önde gelen anıtsal yapılardır.
  Aya Sofya’nın iki Mimari olduğu bilinir. Tralles (Aydın) kentinden Anthemius ( 442-537) ve Milet kentinden ISIDOROS ( 442-537). Özetle ikisi de Eğeli, Karialı, Anadolu’lu
  Bir noktaya açıklık getirmek isterim, ilk çağın sonlarına doğru İyonya ve Anadolu kentleri yavaş yavaş sönmektedir. Ama başkent olarak kurulan İstanbul (Constantinopolis) bin yıl daha tüm dünyada parlaklığını koruyacak ve dünyanın en önde gelen kenti olacaktır.
  Yazıya Isıdoros’un elinde Ayasofya maketi olan bir resmi eklenmiştir. Burada dikkat çekici olan şudur. Böyle büyük anıtsal yapıların nasıl planladığı tam açıklık kazanmamıştır. Ben yapının önce maketinin yaptırıldığı kanısındayım  ÖNEMLİ AÇIKLAMA
  Corona dolayısıyla bu yaz çok sevdiğim Akyaka’daki evime gelemedim. İstanbul’dan yazılarıma devam ettim. Bu aralarda bazı rahatsızlığım olmaktadır.
  Ama yazılarıma devam edeceğim
  (Muğla Devrim 08.09.2020 yayınlandı)

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 16-09-2020

  İLK ÇAĞDAN GELME DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİ BİR YAPI OLAN AYA SOFYA’NIN MİMARI ANTHEMIUS (474-534) & ISIDOROS (442-537)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Antik Çağ Platon’un Felsefe okullarının kapatılması ile son bulduğu kabul edilir. Bu trajik olay 529 yılında Büyük Doğu Roma imparatoru JUSTİNIANUS (İmp 527-565) zamanında gerçekleşmiştir. Ancak bunun yanında Doğu Roma İmparatorluğu Justianus zamanında en parlak günlerini yaşamıştır. Tüm imparatorluk sınırları içinde çok büyük imar hareketleri, su yapıları ve kiliseler yapılmıştır. Ama Jüstinianus’un en büyük eseri Aya Sofya’nın inşasıdır.
  Bu antik çağdan bugüne Roma’da olan Kolesiyum ile birlikte en önde gelen anıtsal yapıdır.
  Bu konuda Web sitemde bulunan Tarihi sulamalar, Barajlar ve Taşkın Koruma tesisleri isimli kitabımdan bir bölüm buraya alınmıştır.
  Hagia Sophia, Megales Ekklesias, Saint Sophia, Divine Wisdom
  Ayasofya Camii Şerifi,
  Ayasofya Müzesi, Saint Sophia Museum
  Büyük olasılıkla bir pagan tapınak üzerine, 325 yılında İstanbul’u başkent olarak kuran İmparator Konstantin tarafından bir kilise yapılmıştır. Yok olan bu yapı Hıristiyanlığın ilk kilisesi olmalıdır. Bu kilisenin yanması ile yerine İmparator Theodosius tarafından ikinci bir kilise yapılmıştır. Bu kilise de Jüstünien döneminde yanmış bunun yerine Jüstinien (İmp 527-565) tarafından bugüne gelen anıtsal yapı gerçekleşmiştir..
  Aya Sofya’nın iki Mimari olduğu bilinir. Tralles (Aydın) kentinden Anthemius ( 442-537) ve Milet kentinden Isıdoros ( 442-537). Özetle ikisi de Eğeli, Karialı
  Bir noktaya açıklık getirmek isterim, ilk çağın sonlarına doğru İyonya ve Anadolu kentleri yavaş yavaş sönmektedir. Ama başkent olarak kurulan İstanbul (Constantinopolis) bin yıl daha tüm dünyada parlaklığını koruyacak ve dünyanın en önde gelen kenti olacaktır.
  Anthemius Tralles kentindendir (Aydın). Çok eğitimli bir aileye mensuptur. Babası Stephanos döneminin en ileri gelen fizikçilerindedir. Anthemius’un dört kardeşi daha vardır. Hepsi baba mesleğini korumuşlardır. Anthemius ise İstanbul’da geometri profesörüdür.
  İmparator Jüstinianus tarafından 532 yılında yanan kilise yerine anıtsal bir kilise yapılması (AYA SOFYA) için iki mimar olarak görevlendirir. İmparator Jüstinianus mevcut dünyanın en büyük kubbeli kilisesini yapmalarını ister.
  Gerçi Anadolu’da bundan öncede yarı kubbe denemeleri vardır. Bu çapta değildir. Aslında mimar olmayan bilim adamı (fizikçi ) adamının gayreti sayesinde bu eşsiz eser ortaya çıkar.
  Aşağıda hakkında anlatılanlar onun bir bilim adamı olduğunu gösterir.
  Anthemius'un komşusu Zeno'yu iki şekilde kızdırdığı söyleniyordu: Birincisi, arkadaşlarını eğlendirirken Zeno'nun oturma odasının kirişleri ve döşemeleri arasına sabitlediği deri borulardan buhar göndererek minyatür bir deprem tasarlayarak ve ikincisi, gök gürültüsünü simüle ederek ve hafif oyuk bir aynadan Zeno'nun gözlerine şimşek ve parıldayan dayanılmaz ışık gönderir.
  İmparator Jüstinianus’un Anadolu’da Tarsus, Urfa, Dara mühendislik yapıları gerçekleştirdiği bilinir.
  Bunlardan Mardin Dara 6 yüzyılda Doğu Roma ve İran arasında sınır kentidir. Burada büyük savaşlar olmuştur. Burada kenti selden koruyan mühendislik harikası bir yapının Anthemius tarafından planlandığı bilinmektedir.
  Bu konuda geniş bilgi Web sitemde yer almaktadır.
  (Muğla Devrim 29.08.2020 yayınlandı)

Toplam 245 yorum bulundu. 41-50 arası listeniyor.