Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MURAT GÜLTEKİN 30-12-2017

  Merhaba Hocam,
  Nasılsınız?
  Öncelikle çalışmalarınız için sizi kutlamak, teşekkür etmek isterim. Sizin ile benzer bir çabanın içinde olduğumdan yazdığınız her satırın nasıl meşakkatli bir çalışmanın ürünü olduğunu biliyorum.
  Sizi Konya Lisesi Öğretmenleri başlıklı çalışmanız ile tanıdım. Manisa Lisesi Tarihçe çalışması kapsamında müzik öğretmeni Osman Bey'i araştırırken Konya Lisesi müzik öğretmeni Osman Şener'i okudum sizin kaleminizden.
  Osman Şener, Manisa Lisesi'nde soyadı kanunundan önce çalışan Osman Bey profiline çok uyuyor. Teyit için bilginize başvurmak istedim. Osman Bey'in fotoğrafı var ise bendeki ile karşılaştırmak isterim.
  Teşekkürlerimle,
  Çalışmalarınızda kolaylık ve başarı dileyerek,
  Murat Gültekin

 2. ADEM ESEN 30-12-2017

  Değerli hemşerim Mehmet Bildirici Bey,
  Tarihi su yapıları konusundaki çalışmalarınızı okudu teşekkür ederim. Konya Çayırbağılı olarak Osmanlı arşivindeki su ile ilgili belgeler üzerinde çalışıyorum. Selamlar saygılar

  Prof. Dr. Adem Esen
  İstanbul ün. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi
  Selçuklu Belediyesi eski başkanı
  İSKİ yönetim kurulu üyesi

 3. MARTIN SCHWARZ 30-12-2017

  Dear Mehmet.
  We haven't heard and read anything from each other for a long time. Months ago I wrote you about my pains. My life was greatly reduced. The doctors didn't find anything. After my search on the Internet I suspected that a lack of vitamin D could be the cause. A blood test confirmed that. And with frequent sitting in the sun I feel much better now. I'm much more active again. I was able to prepare the garden for the winter after I had to grow weeds because of the handicap. On the other side we feel: I get older and older.
  A friend has sent me the address of a better internet translator(much better than google)www.deepl.com/translator.
  So I could write in German and transfer in English.
  A lot has happened in Politics during this year. No comment.
  I hope you had a good time in Akyaka, where you could again help in the community.
  Did you find new information about colliviaria?
  The next few nights, frost is predicted here. I will have to carry some flowers into the greenhouse to protect them from the winter.
  Last summer I was in Germany for Maria's birthday. Driving's not over yet. But how long?
  Sometimes I do something else in the workshop, like the new potato fork.(Picture) This year I could harvest potatoes in the garden again. Now peeling the potatoes is child's play. While Maria's not here, I have to do it myself. It is not only the potato fork that keeps your hands dry and the peeler with the movable blade. Potato breeding has ensured that the potatoes are all very smooth and easy to peel. So not all that's new is bad
  In this time of year there are always opportunities to photograph here the west view with a coloured evening sky. (good as background in computer,
  wallpaper)
  I hope you're all right.
  Greet you warmly
  Martin Schwarz-Mörüken

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 3089 30-12-2017

  MENTEŞE DERGİSİ
  Muğla’nın Merkez İlçesi MENTEŞE Kültür Dergisi’nin 2017 yılı 7 sayısında kültür yazıları arasında 38 sayfada Mehmet Bildirici’nin “SZA SZA GABOR (1917-2016) BİR TÜRK GELİNİ” yazısına yer verilmiştir. Paylaşmak istedim.

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 30-12-2017

  ÇAĞRI DERGİSİ
  Konya ve Türkiye’nin büyük Şairi FEYZİ HALICI’YI (1924-2017) kaybettik.
  Feyzi Halıcı’nın 1957 yılında kurduğu ÇAĞRI Dergisinin 61 yıl sayı 696 ile çıkan Kasım 2017 sayısı kurucusu Feyzi Halıcı’nın ölümü üzerine özel olarak çıkmıştır.
  Sayfa 21 MEHMET BİLDİRİCİ’NİN “Konya ve Türkiye Büyük Şairini kaybetti yazısı yer almaktadır.
  Paylaşmak istedim.

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 30-12-2017

  SEZAR AYGEN
  Değerli Sınıf Arkadaşım Mehmet Özlü bana telefon ederek SEZAR AYGEN’İ bende çok severdim. Ankara İTÜ Evi’ndeki arkadaşları onun ölümü üzerine bir anı defteri açtılar, ben de buraya senin Sezar ile ilgili yazını koymak istedim. Uygun mu? diye sordu.
  Tabii çok mutlu olurum dedim. Ayrıca Mehmet Özlü sahibi olduğu MİDAS Oteline beni davet etti…
  Bu konuda kardeşi Sümer Aygen ile yazışmalar eklenmiştir.
  Işıklar içinde uyu SEZAR

  Sümer Aygen
  Sevgili sınıf arkadaşım.
  Ağabeyin Sezar’ın kaybını derin üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.
  Acını paylaşır, baş sağlığı dilerim.
  Mehmet Bildirici 14.10.2017

  06.11.2017
  Sevgili Arkadaşım Sümer
  Mesajını aldım teşekkür ederim. Buna ilaveten İTÜ 62 sınıf arkadaşım Mehmet Özlü Ankara’dan telefon etti, Sezar’ı çok severdim, İTÜ Evinde Sezar ile ilgili bir defter açılmış, sevenleri görüş yazıyormuş, senin yazını da eklemek istiyorum dedi, ben de memnuniyetle dedim.
  Bunu iletmek istedim
  Mehmet Bildirici
  Selamlar

 7. İLHAN YÜKSELOĞLU 30-12-2017

  BAHRİ VEDAT
  Sevgili Arkadaşım Mehmet'cim,
  Bahri Vedat ile çok değerli çalışmalarını gönülden tebrik ederim. 55-60 yıl öncesine; özlem ve derin duygular ile bir anda, sanki ışık hızında heyecanla gidip huzurla geri geldiğimi söyleyebilirim. Çok teşekkür ederim
  Sevgili arkadaşım Mehmet'cim. Sevgilerimle.
  İlhan Yükseloğlu .Edirne

 8. ÜLKER ÖNER 30-12-2017

  Sayın Mehmet Bildirici

  Mehmet Bey  Size ailem adına koca bir teşekkür borçluyuz. Bu vesile ile eski belgeleri taramak fırsatını buldum. Bazı bilgileri ekledim. Siz nasıl isterseniz öyle yazarsınız. Ama babamın bütün sülalesi profesör ve bu gelenek benim çocuklarımla devam ediyor. Size yazıyı yolluyorum. Resimleri de bulabildiğim kadarıyla 1-2 gün içinde size yollayacağım.
  Tekrar teşekkürlerimle … İyi ki sizin gibi insanlar hala Türkiye’mizde var
  Prof.Dr.Saime Ülker Öneş-İstanbul Şişli

 9. ŞUAYİP CENGİZ 3070 30-12-2017

  Mehmet Bey
  internette gezinirken Konya gazi lisesi ile ilgili dosyanızı indirdim. Gazi lisesinin tarihini aktarmışsınız. Okudum güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Bende 1985-86 yılında Konya Gazi lisesinden mezun oldum. Keşke Bu çalışmalarınıza Konya gazi lisesini en son ziyaret ettiğinizde o zamana kadar görev yapan öğretmenlere kadar. BU ÇALIŞMALARINIZDAN DOLAYI TEŞEKÜR EDERİM.SAĞLIK BİR YAŞAM SÜRMENİZİ DİLERİM.

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 29-12-2017

  KONYA LİSESİ’NDE 1950’Lİ YILLARDA İNGİLİZCE ÖĞRETMENİMİZ MUKBİL ERTUNÇ(1925-2015) İLE EŞİ PSİKOLOJİ ÖĞRETMENİMİZ SEMAHAT ERTUNÇ’U (1925-2015) KAYBETTİK
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Aramızda Yeni Meram Gazetesinin sahibi sevgili arkadaşımız Mustafa Bahçıvan’ın bulunduğu bizler Konya Lisesi 1957 yılı mezunuyuz. Mezuniyetimizden bu yana 60 yıl geçmiş. 1940’lı yıllardan bu yana Konya Lisesi en parlak günlerini yaşıyordu. Sınıf arkadaşlarımızın hemen hemen tümü yükseköğrenimini tamamlamış ve ülkemize büyük hizmet vermişlerdir..
  Biz 1957 mezunları ben Mehmet Bildirici ve sevgili arkadaşımız İsmail Uğurlu sayesinde 60 yıl birbirimizden hiç kopmadık.
  Öğretmenlerimizin bizleri iyi yetiştirdiği inancı ile öğretmenlerimizle de teması kesmedik.
  Önce öğretmenlerimizin kısa biyografilerini vereceğim.

  MUKBİL ERTUNÇ (1925-2015)
  İngilizce Öğretmeni (1948-1962)
  Denizli’de doğdu. Denizli Lisesi’nden ve 1948 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nden mezun oldu. Konya Lisesi’nin ilk kadrolu İngilizce öğretmenidir. Felsefe öğretmeni Semahat Hanım ile evlendi.
  1962 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi’ne atandı ve Devlet tarafından Amerika’da Georgetown Üniversitesi’ne öğrenim için gönderildi. 1965 yılında buradan mezun oldu ve yurda döndü. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’ne öğretim elemanı olarak atandı, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nde çalıştı. Daha sonra Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim dalında görev yaptı ve buradan 1983 yılında emekli oldu. Marmara Üniversitesi’nde öğretim elemanı olduğu dönemde, Eğitim enstitülerinde ve üniversitelerde okunmuş “İngilizce” dilbilim kitabını çıkardı.

  İNGİLİZCE GÜNÜ
  Konya Lisesi’nde ağırlıklı yabancı dil Fransızca iken, hatta İngilizce dersi yok iken; İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerin iyileşmesi ve NATO’ya katılmamız dolayısıyla yabancı dil dersleri hızla İngilizce’ye kaydı ve bu dile karşı büyük bir ilgi oluştu. 1930’lu yıllarda Konya Lisesi’nde Fransızca’dan gayri Almanca dersi varken, İngilizce dersleri yoktu.
  İngilizce öğretmenimiz Mukbil Ertunç’un yönetiminde 1955 yılı Nisan ayında kitaplık salonunda, İngilizce günü yapıldı. Ben Lise 1. sınıfta idim. Bu gecede yazları Amerikalılara tercümanlık yapan üst sınıflarda okuyan Ertuğrul diye bir arkadaşında büyük katkısı oldu.
  Ben Mehmet Bildirici, Ömer Alptekin, Attila Taçoy, yüksek sınıflardan Sezar Aygen, Hasan Erişkon, bu törenlere katıldık, Ömer ile ben “Drunken Sailors” adlı bir parodide yer aldık, o tarihlerde içki nedir bilmeden “Sarhoş Denizcileri” oynadık, söylediklerimizi de kısmen anlıyorduk. Keyifle rolümüzü oynadık.
  Mukbil Bey ve eşi ile daha sonra telefon ve mektupla görüşmelerimiz oldu; Yaşat Manav’ın Korukent toplantılarında birlikte olduk.
  25-27 Mayıs 2007 günlerinde Yaşat Manav başkanlığında (ben Mehmet Bildirici onun yardımcısıydım) 1951956-1957 mezunları 25-27 2007 tarihinde Konya’da Rixsos Otelinde büyük bir buluşma gerçekleştirdik. Bu büyük buluşmada 5 öğretmenimiz katılmıştı. Bunlardan biri de Mukbil Ertunç idi. Eşi o tarihte rahatsız olduğu için tek başınaydı.
  Daha sonra ölene kadar her bayram, her öğretmenler günü aradım, uzun uzun telefon görüşmesi yaptık, Sağlığı yerinde idi, Ankara’da oturuyorlardı. Eşi Alzheimer hastası rahatsızdı ona yabancı bir kadın bakıyordu. 2007 Konya buluşmasını hiç unutmuş değildi.
  Daha sonra bir arkadaştan öğrendim, 2015 yılında hasta eşini arkada bırakarak aramızdan ayrılmış……

  Şimdi de eşi Semahat Ertunç
  SEMAHAT ERTUNÇ (1925-2015)
  Felsefe ve Psikoloji, Sosyoloji öğretmeni (1954-1961)
  Bolu’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünün de öğrenim gördü. İlk olarak Afyon Lisesi’nde görev aldı, buradan Konya Lisesi’ne atandı. İngilizce öğretmeni Mukbil Ertunç ile evlendi. 1961 yılında Ankara’ya nakledildi. Eşi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde bulundu, burada rehberlik çalışmalarına katıldı.
  Yurda dönünce, 1978 yılında İstanbul’a yerleştiler. İstanbul Fenerbahçe Lisesi’nde görevlendirildi ve 1983 emekli oldu. İstanbul Erenköy’de emeklilik yaşamını sürdürürken rahatsızlığı dolayısıyla Ankara’ya taşındı. 1955-1956 ders yılında Lise 2. sınıftayken Psikoloji derslerine gelmiştir. Edebiyat kolu arkadaşlarımızın da Felsefe öğretmeniydi.
  Bu güze hocanım bu güzel insan yaklaşık ömrünün son 10 yılında hafıza kaybının olduğu Alzheimer hastalığına yakalanmış. Eşi Mukbil Bey ve kızı tarafından Ankara’da bakılmıştır. Ölümü maalesef eşinin ardındandır. 2015 yılında öldüğü eşinin yeğeni emekli emniyet Müdürü Tuna Ertunç’dan öğrenilmiştir.
  Aşağıda 1955 yılında Konya Lisesinde yapılan İngilizce gününden bir fotoğraf eklenmiştir.
  Hocaların önünde solda Attila Taçoy (sakallı), yanında Ömer Alptekin diğer tarafta Hasan Erişkon, Hocaları hemen arkasında Mehmet Bildirici (papyonlu), üstte Sezar Aygen, Mehmet Bildirici sağında Erdoğan Alptekin, Selçuk Acar, en solda Aydın Dikmen görülmektedir.

  (Yeni Meram 27.12.2017 günü yayınlandı)
  Yeni Meram
  Ali Yetiş—Saim Sakaoğlu—Ömer Alptekin—Şadi Onur—Günseli Aysun—Azzem Aydınöz—Osman Bıyıkoğlu—Tamer Hızal—Ahmet Atacan—Üzeyir Kırca—Orhan Kuntay—İsmail Uğurlu—Orhan Tosun—Asil Yılmaz—Cengiz Özkara—Özcan Yalıner—Tülay Aydın—Yılmaz Dağdeviren’e maille gönderildi.


  Mehmet Bey merhabalar.
  Öncelikle, eşim Güngör AYDIN ile birlikte sizin ve ailenizin yeni yılını kutlar; sağlık, mutluluk, başarı ve huzur dolu nice yıllar dileriz.
  Konya Lisesinden hocalarımız ve arkadaşlarımızdan bizi sık sık bilgilendirdiğiniz için size minnettarız. Son mesajınızda bahsettiğiniz 1955 tarihli "İngilizce Günü" nü ben de izlemiştim. Çok ilgimi çekmişti. Hatta lise son sınıftan sarışın bir ablanın okuduğu "Anabel Lee" adlı şiir çok ilgimizi çekmişti.
  Konu Konya Lisesinden ve İngilizce derslerinden açılmışken, benim de epeydir merak ettiğim bir başka İngilizce hocamız "Perihan KABAKÇI" yı sormak isterim. O tarihlerde genç ve çok kibar bir hanımdı. Kendisi hakkında herhangi bir bilgiye ulaşırsanız, eminim bize de iletirsiniz.
  İyi günler diler, selam ve saygılar sunarım.
  E. Tülay AYDIN

Toplam 270 yorum bulundu. 41-50 arası listeniyor.