Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  DOKTORLARIN HİPOKRAT YEMİNİ
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Bu gün aradan geçen 2500 yıla rağmen Tıp Fakültelerinden mezun olan doktor adayları önce Hipokrat yeminini yaparlar.
  Modern Hipokrat yemini zaman içinde biraz değişmiştir.
  Aşağıda Hipokrat zamanındaki yemin bir örnek olarak verilecektir.

  HİPOKRAT ANDI

  Hekim Apollon Aesculapions, Hygia Panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına.
  Ant içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.
  Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim.
  Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim.
  Gücüm yettiği kadar tedavimi hiç bir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.
  Benden ağı (zehir) isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim.
  Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım.
  Bıçağımı mesanesinde taş olan acı çekenlerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim.
  Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım.
  İster hür ister köle olsun, erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla ilişkideyken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.
  Bu andımı tuttuğum sürece, hayatım ve sanatımın uygulaması bana mutluluk versin, tüm insanlar tarafından her zaman saygı göreyim, eğer yeminimden dönersem bunun zıddı bana az gelsin.

  Yazıma Hipokrates’in bir büstünün resmi konulmuştur.

  Hipokrat M.Ö. 377 tarihinde Larissa (Yunanistan) ölmüştür.

  Muğla Devrim 31.01.2018 yayınlandı

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 15-03-2018

  TIP (MEDICINE) BİLİMİNİN BABASI HİPPOKRATES (M.Ö 460-377)
  18. YÜZYILA KADAR AVRUPA’DA KİTAPLARI OKUNAN VE UYGULANAN ÜÇ HEKİM
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Ben Muğlalı (Karia) kökenli olmayan bir ailenin çocuğuyum. Tıp tahsili de yapmadım. Gökova Akyaka’ya yerleştikten sonra yakın çevremi araştırmaya koyuldum. Bölge de antik çağda beklemediğim ve asla düşünemediğim bir kültürel zenginler olduğunu görüyorum.
  Bir tıp adamı gözüyle değil, bir mühendis, matematikçi gözüyle Tıp biliminin babası HIPOCRAT (HIPPOCRATES)’i inceleyeceğim. Atatürk’ün beni Türk hekimlerine emanet ediniz sözüne karşın devlet büyüklerimiz tedavi için Avrupa’ya ve Amerika’ya gitmişlerdir. Bugün iftiharla görüyoruz ki Türkiye’de çok ileri donanımlı hastaneler, yurt dışından Türkiye’ye tedavi için gelenler var.
  Bundan 25 yüzyıl öncesine gidersek, dünyada ilk açılmış 4 tıp okulundan üçü Ege ve Karia bölgesindedir.
  BU O KADAR ÖNEMLİ BİR OLAYDIR Kİ UZUN UZUN DÜŞÜNMELİYİZ, O ZAMAN İŞİN BOYUTU ANLAŞILABİLİR
  Bu bir tesadüf değildir. M.Ö yüzyılda Batı Anadolu (İyonya) ve Atina altın çağını yaşamaktadır.
  Tıbbın babası kabul edilen HIPOCRATES M.Ö 460 yılında Cos (İstanköy) adasında doğmuştur. Babası da kendisi gibi hekim HERAKLIDES’tir. Hipokrat şanslıdır deneyimli ve donanımlı ve varlıklı bir ailenin çocuğudur. İyi eğitim görmüştür.
  Hipokrat dünyada ilk defa hastalıkların tanrılar tarafından bir cezalandırma olmayıp her hastalığın fiziksel bir sebebi olduğuna inanmış ve onu savunmuştur.
  Ölümünden sonra çalışmaları kitaplaştırılarak (Corpus Hipocrates) 18 yüzyıla kadar tüm ortaçağ boyunca okunmuştur. Dünya’nın önde gelen hekim sayısı üçtür
  HIPPOCRATES (M.Ö 460-377)
  KLADIUS GALENOS (130-210) BERGAMA DOĞUMLUDUR
  İBN-İ SİNA (AVICENA) (980-1037) TÜRK KÖKENLİ BİLGİN
  Yazıya her üçünün birlikte göründüğü temsili bir resim eklenmiştir. İbni Sina içinde ayrı bir yazı yazılacaktır.
  Hippocrats’in Anadolu’nun uzantısı İstanköy (Cos) adasında doğması tıp biliminin dünyada merkezi olmuştur.
  Knidos antik kentindeki tıp okulu Chrysippus ve onun öğrencisi Erasistratus tarafından Cos adasındaki tıp Okulu ise Pratagoras tarafından yönetilmiştir.
  Bugün İstanköy adasında tıp okulunun yeri ve kalıntıları bilindiği halde, Knidos’ta ki okulun yeri bilinmemekte veya en azın ben öğrenememiş bulunuyorum.
  Bölge aynı zamanda Akdeniz kıyısındadır. Akdeniz kıyıları dünya uygarlığının doğum yeridir. Akdeniz ismi acaba nereden geliyor.
  Batı dillerinde MEDITERRANEAN olarak bilinen Akdeniz Latince “İç deniz anlamındadır. Aynı zamanda Mare Nostrum olarak geçer, Tevrat’ta da benzer bir isimle anılır. Grekçe’de ise Mesogeiros’tur.
  Buna karşılık Araplar “Al bahr al abyat al muttawasit” yani Orta beyaz deniz” olarak isimlendirilir.
  Biz Türkler, AKDENİZ buradan aldığımızı sanıyorum.
  Bu kısa yazılarımda ben önemli olaylar üzerine bir ışık tutmaya çalışıyorum. Tarih kitaplarında ve internette çok daha derin bilgilere ulaşmak mümkündür.
  (Muğla Devrim 30.01.2018 yayınlandı)
  Muğla Devrim 08.02.2018 yayınlandı)

 3. ŞADAN GÖKOVALI 13-03-2018

  Amman Mehmet
  Ağzından imbat alsın “Festina Lente”
  Sen Nail Ağabeyin okuduğu Konya Lisesi 1957 çıkışlısın değil mi? Daha gezeceğin çok yer var yazacağın hayli yazı var. Daha Ak Direklerin akıbetini düşünmen, Aigai, Thedidosiopolis, Silion, Selge, Bargasa su sitamlarını incelemen lazım. Senden başka bu işleri kim yapacak.
  Şadan Gökovalı- İzmir

  08.03.2018
  Bildirici
  Sana önereceğim daha çok kent var. Wolgang Radt’ın Halbinsel von Halicarnassus’u mükemmel bir ektir. Bulamazsan ödünç veririm okuyup geri vermek kaydıyla.
  Myndos ile ilgili bir anektot, kent o kadar küçük, kapısı o kadar büyükmüş ki bir bilge “Aman kenti iyi bağlayın kapıdan çıkıp gitmesin” demiş.
  Şadan Gökovalı- İzmir

 4. SELÇUK KOÇUM 13-03-2018

  Mehmet Bey merhaba,
  Babam 1938 Kargı doğumlu. Sezar Bey’ in ilkokul arkadaşı.
  Babam ‘ bir araştır bakalım. ‘ deyince geçen aylarda ( 2017 Eylül, Ekim ) internetten Sezar Bey’ e ulaşmaya çalıştım ancak neredeyse hiç bilgi yoktu. Bugün Sümer Bey’ i araştırayım diye internetin başına oturunca sizin yazınızı ve haberi gördüm.
  Babama da söyleyemedim doğrusu... Ben İstanbul’ da yaşıyorum. Babamlar Ankara’ dalar.
  Yolunuz Ankara’ ya düşerse belki tanışmak istersiniz. Ben şimdilik haberi vermeyim dedim...
  İyi günler dilerim...
  A.Selcuk Kocum

 5. FACE-BOOK-MUSTAFA İNAN-MB 13-03-2018

  Mustafa İnan’ın İnşaat Mühendisliği Öğrencilerine Seslenişi
  Posted on 19 Ağustos 2017
  “Bilim uzun ve çetin bir yoldur çocuklar. Bilimi yarı yolda bırakmayın, olur mu çocuklar? Oppenheimer gibi hissediyorsanız, bırakın yüksek binaları başkası yapsın, büyük barajlarda başkası çalışsın. Bazılarına çok uzaklardan bile görünen yüksek yapılar kurmak çekici gelecektir. Bırakınız bu işleri öyleleri yapsın. Bazıları da insanları çalıştırmak, büyük teşebbüsleri idare etmek ihtirası ile yanarak kuvvetli olmak isteyeceklerdir. Bırakınız parayla da onlar uğraşsın. Sizin kuvvetli olmak gibi bir derdiniz yoksa, siz de Leonardo Da Vinci gibi ‘Kuvvet nedir?’ diye merak ediyorsanız buyrun sizleri Mekanik kürsüsüne beklerim. Çünkü bazılarına göre ‘Kuvvet’ para ile organizasyonun çarpımına eşittir; bize göre de kuvvet ivme ve kütleyi ilgilendiren bir büyüklüktür. Bu iki formülü birbiriyle karıştırmayın olur mu çocuklar? Kürsü ile ticarethaneyi birbirine karıştırmayın olur mu çocuklar? “Prof. Dr. MUSTAFA İNAN (1911 – 5 Ağustos 1967)

 6. INTERNET-MB 13-03-2018

  THE ORIGINAL SEVEN WONDERS OF THE WORLD
  1. The Colossus of Rhodes: A statue of the Greek sun god Helios. Built in the city of Rhodes in 280 BC, the nearly 100-foot-high statue was destroyed in an earthquake in 226 B.C.
  2. The Great Pyramid of Giza: With construction that ended around 2560 B.C., the pyramid is the oldest of the original seven wonders. The massive structure still stands in Egypt.
  3. The Hanging Gardens of Babylon: With little historical documentation, not much is known of the Hanging Gardens of Babylon. They may be mythical, they may have been built by king Nebuchadnezzar II around 600 B.C., or they may have been located in the Assyrian city of Nineveh by king Sennacherib around 700 B.C.
  4. The Lighthouse of Alexandria: Built around 280 B.C., the Lighthouse of Alexandria stood around 400 feet tall and was the tallest building in the world for centuries. It was damaged by several earthquakes, and in 1480, its ruins were used to construct the Citadel of Qaitbay, a fortress that still stands on Pharos Island.
  5 The Mausoleum at Halicarnassus: Located in today's Bodrum, Turkey, the Mausoleum at Halicarnassus was built as the tomb of Mausolus around 350 B.C. The structure was destroyed by a series of earthquakes between the 12th and 15th centuries.
  6 The Statue of Zeus at Olympia: Built sometime around 435 B.C. by the Greek sculptor Phidias, the statue stood over 40 feet tall and represented Zeus on a cedar throne. The work was ornamented with gold and ivory. The statue was lost or destroyed sometime in the 5th century, although the exact nature of the work's loss remain unknown.
  7 The Temple of Artemis at Ephesus: Located in western Turkey, the Temple of Artemis's age is unknown, for it was rebuilt several times. The third temple, and the one referenced by the Greeks as a wonder of the world, was constructed beginning in 323 B.C. The structure was destroyed by the Goths in 268 A.D.
  MEHMET BİLDİRİCİ 3138

 7. EDDIE OWENS & MB 13-03-2018

  Dear Eddy and Linda Owens
  For a long time, I have not get news about you. How are you, I hope you are fine.
  I live at Gökova Akyaka in summer. Have you duty in Turkey may be at Aydın.
  Hope to hear both of you.
  With my best wishes
  Mehmet bildirici

  OWENS E.J.
  Dear Mehmet
  It is great to hear from you and I apologise for not keeping in touch. I have not been to Aydin recently. and I must get in touch with Rafet Dinc again. I have retired from the university now and so have time to pursue a range of interests.
  I hope the you are keeping well.
  Best wishes
  Eddy Owens –U.K

 8. NATALI LEONIDOU 13-03-2018

  Sayın, (Bildirici)
  Mağusa’da (Kuzey Kıbrıs’ta) bulduğunuz fotoğraflarla ilgili olarak size
  yazıyorum. Benim adım Natalie Leonidou ve Kıbrıslı Rum'um. Ailem Magusa’dan
  geliyor . Bu fotoğrafları, internette görduğum zaman çok şaşırdım. Bır sürü
  soru aklıma geliyor. Nereden bulunmuş?

  Ailemin 1975 yılından kalan iki fotoğrafı var. Birinci fotoğrafta dedem ve
  büyükannem evliler ve ikinci fotoğrafta teyzem görünüyor. Bu fotoğraflar
  çok değerli benim için. Ailemin 1974 yılından hic fotografı olmadığı için bu
  mektubu yazıyorum.

  Fotoğrafın arkasında büyükbabamların fotoğrafını görmek daha da dokunaklı.
  Güney Kıbrıs’ta yaşıyorum ve bu Cumartesi günü londra’ya taşınıyorum.
  Türkiye’yi ziyaret ediyorum çünkü arkadaşım var.
  Fotoğrafları koruduğunuz için teşekkür ederim, sizinle tanışmak benim için
  bir onur.
  Saygılarımızla,
  Natalie Leonidou
  Sayın Mehmet Bildirici,
  Maalesef sizin cevap emaili dün tesadüfen gördüm. Sizin emailinizi
  uzun zamandır bekliyordum ama neyse ki buldum. Nasıl bulduğumu
  anlatabilirim. İsmini Google’da araştırdım ve yanıt emaılinizi
  sonunda buldum.

  Bu Şubat Türkiye’ye gideceğim ve sizinle buluşmak istiyorum. Umarım
  yakın gelecekte tanıyacağız. Eminim, çok ilginç hikayelere sahipsiniz.
  Bu fotoğrafta büyük baba ve anneannem var. 1955 yıllı bu fotoğraf
  İngiltereden kıbrısa nişan için gönderildi büyük baba tarafında.
  Türkçe yazıp pratik yapmak istiyorum.
  Telefonda görüşmek için ne zaman müsait olursunuz.
  Yazınızı bekliyorum,
  En iyi dileklerimle
  Natalie Leonıdou.

 9. TALİN SUCİAN & MB 13-03-2018

  Sayın Talin Suciyan
  02.02.2018 tarihli Agos gazetesinde AKŞEHİR hakkında yazdığınız yazıyı dikkatle okudum. Çok beğendim, sizi kutluyor ve teşekkür ediyorum.
  Ben Mehmet Bildirici, aslen Konyalıyım. Rahmetli Sarkis Seropyan’ın yakın arkadaşıydım mail adresini Pakrat Estukyan’dan aldım. Bu konuda görüşmek isterim.
  Benim cep telefonum 0 542 241 0302 Nisan ayına kadar İstanbul Şişlideyim.
  İki de resim yayınlamışınız Konya 1910 bu kartpostal resmi bende var, resim şahane
  İkinci resim 1919 yıkılmış Ermeni Kilisesi kalıntıları… Bu resim doğru değil gibi geliyor.
  Eski Konya hakkında pek çok kartpostal var, Ermeni Kilisesi konusunda sadece Alaaddin tepesinde olduğu bilgisi var bu resim Konya’dan değil gibi geliyor.
  Sizden ricam bu Akşehir yazısına rastlamayabilirdim, lütfen Konya ve civarı konusunda başka yazılarınız varsa fotokopisini edinmek isterim.
  Selamlar saygılar ve çalışmalarınızda başarılar. Akşehir yazınız şahane
  Mühür basanların isimlerini ve varsa unvanlarını da yazsanız ne iyi olurdu.
  Mehmet Bildirici

  Merhaba Mehmet Bey,
  Yazıyı beğendiğinize çok sevindim.
  Ben Münih'te yaşıyorum ve şu ara İstanbul'a gelme planım yok. Akşehir ile ilgili, daha doğrusu Akşehir'den gönderilen dilekçelerle ilgili ikinci kitabım kapsamında çalışmaya devam edeceğim.
  Gazetede kullanılan fotoğrafları ben seçmedim, AGOS'un seçtiği ve kullandığı fotoğraflar.
  Websitenize kısaca bir göz attım, oldukça ilginç! Tebrik ederim!
  Bir gün tanışmak ümidiyle,
  Selamlar, Talin Suciyan

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 23-01-2018

  MATEMATİTE Pİ SAYISININ ÖNEMİ VE Pİ (π) BAYRAMI
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kendimi Matematikçiler sınıfında düşünürdüm, şimdiye kadar yaptığım hesaplarda pi sayısını defalarca kullanmışımdır ama nereden geldiğini bilmezdim. Yakın zamanda araştırdım ve öğrendim. Pi sayısı bilindiği gibi π= 3,1416 ile başlayan 1000 haneden daha fazla devam tam bir İRASYONEL sayı, tabi hesaplarda kullanılan 3,14 dür.
  Yeni bir şey daha öğrendim 1998 yılından beri okullarda ve üniversitelerde Pİ BAYRAMI 3.14 den esinlenerek Mart Ayının 14’de kutlanıyormuş. Bu yazıyı 14 Mart’tan önce yazıyorum, Muğla’da da kutlanır ümidiyle.
  Önce Pi (π) sayısı nedir onu hatırlayalım. Bir dairede çevrenin çapına bölünmesinden elde edilen sanal bir sayıdır. Eski Yunanca çevre anlamına gelen perimetron kelimesinin ilk harfi sembol olarak kabul edilmiştir.
  Eski Yunan’dan önceki uygarlıklarda bilinen ve kullanılan bir değerdir.
  Eski Mısır’da bu değer π= 3.16 olarak bilinirdi.
  Babil’de ise kaba hesaplarda π=3 diğerlerinde π=3,125 olarak görülmektedir.
  Eski Yunanistan’da bunu ilk kullanan kişi ARŞİMET (Archimedes) (M.Ö. 287-212)
  Kullandığı değer π=3+1/7 ile π=3+10/71 değerleri arasıdır ki bu ise 3.142 ile 3.1408 değerleridir.
  Mısır’da yaşamış olan Batlamyus (85-165) ise π=3.1416 değerini önermektedir.
  Bir önceki yazımda incelediğim Vitrivius bu değeri π=25/8 =3.125,
  Frontinus ise π=22/7=3,1429 olarak hesaplarında kullanmışlardır.
  Burada önemli olan Eski Yunanistan’da felsefe ve bilim alanında çok ilerlemesinde, Mısır ve Babil’den pek çok şey öğrendiği net olarak görülmektedir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki bunu bugüne taşıyan Eski Yunanlılardır.
  Dünyada bu değer sembol olarak Yunanca π harfi olarak kullanılmaktadır.
  Önceleri bu değerin bir sembolü yoktu. 1737 yılında İsviçreli Leonard EULER (1707-1783) π sayısı için Yunanca p harfini kullandığı için bu değerin sembolü bu olmuştur. Sembol aşağıda görülmektedir.
  (Muğla Devrim 24.01.2018 yayınlandı)

Toplam 339 yorum bulundu. 61-70 arası listeniyor.