Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  KONYA’NIN KÖKLÜ ÖNDE GELEN AİLELERİNDEN FAHRİYE CİVELEK’İ (1931-2020) KAYBETTİK
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Konya’nın önde gelen ailelerinden Sinangil’lerin kızı Civelek’lerin gelini Fahriye Civelek’i temmuz ayı içinde kaybettik.
  Fahriye Abla benim de akrabamdı. Onun ölümü ile Konya’da bir sayfa daha kapandı. Bu konuda kısa bir özet vereceğim.
  Osmanlı dönemi Konya’da Kadastro ve Tapu Memuru Ali Riza Efendi iki evlilik yapar ilki Konya eşrafından Şirvanlı Süleyman Efendinin kızı Sıdıka iledir. Bu evlilikten 5 kızı olur. Havva SİNANGİL, Fadimana EKMEKÇİGİL, Emine BİLDİRİCİ, Hatice ÖZKAL, Zeliha BÜYÜKDİNLER. Sıdaka 40 yaşında kanserden ölür. Ali Rıza Efendi ikinci bir evlilik yapar, iki kızı ve bir oğlu daha olur. Sıdıka Öğütçüler, Yusuf Kurdoğlu ve Aliye Mıhoğlu.
  Havva Sinangil sekiz kardeşin en büyüğüdür. 1946 yılında öldü, 3 oğlu ve iki kızı olmuştur. Kardeşlerine abla olmuştur. Oğulları Muzaffer- Recep ve Derviş Sinangil kızları Lütfiye Oturanç ve Cemile Doyurandır.
  Fahriye Civelek bu sekiz kardeşlerden oluşan akraba toplumuna gelen ilk torundur. Recep Sinangil’in kızıdır. Annesi Civelek’lerdendir. Annesini küçük yaşta kaybeden Fahriye büyüyünce gene annesinin ailesinden Kamil Civelek ile evlenmiştir. Kamil Civelek iş adamı ve Müteahhit olarak uzun yıllar çalışmış, birkaç yıl önce hayata veda etmiştir. Sevilen hoş sohbet bir kişiydi. Civelekler Konya’da tanınan ve önde gelen bir ailedir.
  Fahriye Civelek annesinin genç yaşta ölümü üzerine babası Recep Sinangil tekrar evlenmiş ve iki kızı ve 2 oğlu daha olmuştur. Melahat, Eczacı Havva Sinangil, Ahmet ve Şemsi Sinangil’dir. Şemsi Sinangil Diş Hekimi ve İşadamıdır. Kendisi ile irtibatımı korumakta ve görüşmelerimiz sürmektedir.
  Fahriye Ablanın babası ve iki amcası MUZAFFER- RECEP-DERVİŞ SİNANGİL uzun yıllar Konya Petrol Ofisi Bayii idiler. Büyük amca Muzaffer Sinangil 1941 yılında İstanbul’a taşınmış ticari yaşamımı orada sürdürmüştür. Zamanın önde gelen iş adamlarından biridir. Onun da eşi ölmüş, hiç evlenmemiştir. Oğulları Sinan Sinangil (1932-2017), Kompozitör Ali Doğan Sinangil’dir (1934) Özellikle Sinan Sinangil çok kültürlü ve karizmatik bir kişidir.
  Fadimana teyzenin Fatma isimli kızı ve iki oğlu vardı, Teyfik ve İsmail Ekmekçigil
  Anneannem EMİNE BİLDİRİCİ, Fahriye Abla’nın babası Recep Sinangil’in teyzesi idi. Anneannemin oğlu olmadığından Recep Sinangil oğlu gibi idi. Daima teyzesine destek vermiş, onu kollamış ona arka olmuştur. Özellikte dedemin 1948 ölümü üzerine miras konusunu çözen heyette anneannemim vekilleri idi. Bir diğeri Fadimana teyzenin oğlu bir başka yeğen Teyfik Ekmekçigil idi.
  Bu zamanlarda ben ilkokul öğrencisi çocuktum. Anneanneme nasıl sahip çıktığını sonra öğendim ve hiç unutmam mümkün değil.
  Ayrıca At pazarında benzin satılan depoda Recep Sinangil bulunuyordu. Ben Orta ikiye geçmiştim. Yaz tatilinde çalıştım, iyi ücret almıştım. Philips marka bisikletimi almıştım, Yeni ajanta, Derviş Sinangil gördü, bu bisiklet senin mi? diye sordu. Ulan oğlum bu Lord Velesbitidir demişti.
  Derviş Sinangil’ilin iki kızı 3 oğlu vardı. Suna, Sungu ve Selim Sinangil, anneleri Ayşe ayrıca anneannemin başka koldan akrabasıydı. Sungu çok yakın arkadaşımdı. Derviş Ağanın ikinci evliliğinden Sina ve Sema oldu. 5 kardeşten sadece kızlar hayatta.
  Havva teyzemizin kız torunları Ahmet Oturanç meslektaşımdı (1935-1975), Nuri Oturanç, diğer kızından Paydar Ulusoy ve Pertev Doyuran iyi görüştüğümüz kişilerdi. Nuri hariç rahmetli oldular.
  Bu sekiz kardeşten oluşan aile de Dr. Nevzat Özkal, iki kızı Canan ve Nurcan Özkal. Nevzer Alperten çocukları Reyhan Atmaca, Beyhan ve Mustafa Alperten’dir. Dördüncü teyzemiz Hatice Özkal’ın çocuklarıdır, Beşinci Zeliha teyzenin iki kızı Nimet Tanrıkulu, Lütfiye Mıhoğlu ve oğlu Mustafa Büyükdinler idi.
  Sıdıka teyzemizin hiç çocuğu yoktu, Nigar ve Münevver’i evlat edinmişti. Çok sevdiğimiz bir teyzemizdi, Herkes ile barışıktı.
  Yedi kız arasında tek oğlan Yusuf Dayı idi (Kurdoğlu) idi, çocuğu olmadı, son kız Şükriye teyzemiz Mevlevi İsmail Mıhoğlu ile evli, Diş Hekimi Mehmet, sanayici Metin ve kız kardeşleri Binnur idi.
  Bu saydıklarımın büyük kısmı bugün hayatta değil. Hepsini rahmetle anıyorum. Baba ve annelerini tanıdığım akrabalarımın büyük kısmını Face-book ta görüyor mutlu oluyorum.
  Fahriye Civelek’in biri önünde ölmüş Ali isimli oğlu ile Fuat Civelek ve kızı Kadriye bulunmaktadır. Bu gruptan bir teyzezade ile evlidir. Fahriye Ablaya Tanrıdan rahmet ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim.
  Son olarak bu geniş akrabalar grubundan kimler hayatta?
  Öncelikle Yusuf Dayının eşi Belkis Kurdoğlu (1926) 94 yaşında kendi başına yaşamayı başarıyor. Bayramlarda hep ararım..
  İkinci kuşak torunlar arasında Fahriye Civelek’in kaybının arkasından hayatta olan ve benden büyük olanlar
  ALİ DOĞAN SİNANGİL,(1934) Modern Besteleri olan Kompozitör
  SUNA DÜZGÖREN (1936) Tek oğlu Mustafa ile İzmit’te yaşıyor
  TÜRKAN SANDIKÇI Fadimana teyzenin kızı Fatma’nın kızı
  MEHMET BİLDİRİCİ (1939)
  Listenin başına yaklaştıkça ölüme de yaklaşıyoruz.
  Facebook ta tüm akrabalarımın gözlerinden öperim. Sizleri duydukça gurur duyuyorum.
  E mail: mehmetbildirici34@gmail.com
  Tel: 0 542 241 0302
  Web: www.mehmetbildirici.com

  Fahriye Civelek
  Face-book konuldu 17.07.2020




  YORUMLAR
  • Mehmet Amca değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Hem keyifle hem hüzünle okudum. Saygı ve hürmetler
  • Yüksel Sinangil
  Semra Cebeci Bezirci
  Çok güzel değerli paylaşımınız ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Ailenin gençlerine gönderdim. Sağlık, huzurla kalın.
  Semsi Sinangil
  Mehmet Abim Yüksel’imizin dediği gibi duygulanarak okuduk. Gerçekten Fahriye Ablam iyi huylu, fedakâr, kibar, güler yüzlü, yardımsever, geçim ehli, uyumlu, sevgi dolu, görgülü insanî vasıfları çok güçlü bir hanımefendiydi. Onu çok özleyeceğiz.
  TC Reyhan Alperten Atmaca
  Sevgili Mehmet Abi, ben de sizi okurken çok duygulandım, biliyorsunuz sizi ailecek çok severdik, çok net bir özet vermişsiniz birçok soruma cevap buldum. Fahriye teyze annemin çok sevdiği bir kuzeniydi, nurlar içinde yatsın, aileye başsağlığı diliyorum…
  Ayrıca Reyhan telefon etti, uzun uzun konuştuk.
  Muzaffer Tanrıkul
  Enver Cebeci
  Ali Mennan Mennanoğlu
  Zeki Ünen
  Ufuk Güventürk
  Nuri Akyalçın
  Gülten Doğanyılmaz
  Cemil Tüysüz
  Asuman Dülek
  Galip Büyükyıldırım

  FUAT CİVELEK
  0 535 472 3363 Telefon etti, çok teşekkür etti, Çok duygulandığını belirtti. Bende çok mutlu oldum

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  KONYA VE ÇEVRESİ HAKKINDA TARİHİ BİLGİLER VEREN SİCİLYALI TARİHÇİ
  DIODORUS SICILUS (M.Ö 90-30)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İlk çağda Tarihin Babası kabul edilen HERODOT dışında da tarih yazarları vardır. Bunlar yaşadığı devirleri anlatan tarih yazıcılarıdır. Yaşadığı devirleri anlatan önemli eserlerdir.
  Bu yazımda Sicilya Adası doğumlu eski Yunanlı bir yazar DIODORUS konu edilecektir. Diodorus’un tek bir kitabı bilinmektedir. BIBLIOTHECA HISTORIA (Türkçe tarih Kitaplığı- Historical Library).
  Kitap üç bölümden oluşmaktadır. İlki mitolojik çağlarlardan Truva’nın yıkılışına kadar, diğeri ise Truva’dan Büyük İskender’in ölümüne kadar üçüncü kısım kendi zamanlarına aittir.
  Dıodoross’un kitabında Anadolu Karaman ve Bozkır’da bulunan antik kentlerine ışık tutan bilgiler yer almaktadır.
  Büyük İskender henüz sağ iken onun Anadolu’ya atadığı bir vali Isauralılar tarafından pusuya düşürülüp öldürülür. Isauralılar Bozkır, Hadim ve Ermenek civarında yaşayan savaşçı ve Anadolu’da yerli bir kavim idi. Bu seferde iki kent kuşatıldı.
  İskender’n komutanlarından PERDIKKAS tarafından Laranda (Bugün Karaman) ilk hücumda alındı. Halkın pek çoğu kılıçtan geçirildi ve çoğu da esir edilmişti. Laranda kenti yerle bir edilmişti. İsaurialıların kenti ISAURA güçlü Surlarla çevrilmiş ve yiğit savaşçılarla korunuyordu. Bu kent halen Konya Bozkır yolunda Bozkır’a varmadan ZENGİBAR kalesi olarak bilinir. Bir ören yeridir. Onlar iki gün boyunca mücadele ettiler ve adamların çoğunu kayıp ettiler. Büyük kayıplara rağmen cesaretle ölüme gidiyorlar ve dayanmaya çalışıyorlardı. Üçüncü gün birçoğu kılıçtan geçirilmişti. Perdikkas’ın askerleri de birçok kayıplar vermişti. Kalabalık bir ordu karşısında çok az kalan askerlerle şehirlerini koruyamayacaklarını anlayan İsaurianlar ŞEREFSİZ BİR ÖLÜM YERİNE ŞEREFLİ BİR ÖLÜMÜ TERCİH ETTİLER. Önce kadın ve çocuklarını evlerine kapattılar ve ateşe verdiler. Sonra hazinelerini ateşin ortasına attılar. Bu durumu gören Peridikkas’ın askerleri silahlarını alarak şehre hücum ettiler. Fakat surları koruyan askerler tarafından geri püskürtüldüler. Peridikkas’ın kaybı çok büyük oldu. Bu sırada İsaurianlar alevlere atlayarak kendilerini yaktılar ve kül oldular. Gün doğunca Peridikkas’ın askerleri şehri yağma ettiler. Ateş söndükten sonrada bol miktarda gümüş ve altın topladılar.”
  Bugün de iyi incelendiğinde Ermenek, Bozkırda Müslüman Türk olarak hayatını sürdüren pek çok yurttaşımız bu kavimdendir. Evet biz Türkler Orta Asya’dan geldik, ama hepimiz değil, Anadolu boş bir ülke değildi.

  (Muğla Devrim 14.07.2020 yayınlandı)

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  DEĞERLİ YAZAR FOLKLORCU CENAP KENDİ (1923-2020)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Cenap KENDİ 23 Nisan 1923 tarihinde Konya’da doğdu. Konya’nın önde gelen yazarlarından Konya İdadisi (Konya Lisesi) mezunu İBRAHİM ACZİ KENDİ'NİN oğludur. İbrahim Aczi Kendi’nin üç oğlu vardır. Tarık Kendi, Havfi Kendi, ve Cenap Kendi’dir. Bu ailede ağabeyi Havfi kendi bizim Coğrafya öğretmenimiz ve Konya Lisesi öğretmeni ve muzunu, oğlu Prof. Dr Sezer Kendi de tanınmış Üroloji Profesörü ve üç nesil Konya Liselidir. Cenap Kendi’nin de Konya Lisesi okuduğu ancak buradan mezun olmadığı kanısına vardım. Böylece Konya Lisesinde okuyan en yaşlı öğrencisi olmaktaydı.
  Kurtuluş Savaşında çıkan Babalık, Ekokon gazetelerinde uzun zaman yazı yazmıştır. Konya Türküleri, Konya Ağzı üzerine yoğun araştırmalar yaptı, şiirler söylemiş, ilahiler bestelemiştir.
  En yakın dostu, Selçuk Es’ti. Onunla ilgili pek çok anıları yayınlandı. Temmuz 2020 de Konya’da öldü. Konya asırlık bir çınarını kaybetti.
  Kendisi Konya Fikir Sanat ve Kültür Derneği üyesiydi.

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  SELEFKOS KRALLARI VE ONLAR TARAFINDAN ANADOLU’DA KURULAN KENTLER I
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Büyük İskender’in M.Ö 323 yılında Babil kentinde ölümü üzerine Makedonya’dan Mısır’a, İran ve Hindistan’a uzanan zamanın en büyük imparatorluğu generalleri arasında paylaşılmıştır, Anadolu’nun güneyini ve büyük bir coğrafyayı kaplayan başkenti ANTAKYA olan kısmı İskender’in komutanlarından Seleucos Nicator (M.Ö 358-281yetmiş yedi yaşında) tarafından SELEUCOS krallığı olarak kurulmuştur. Seleucos (Türkçe Selefkos) Makedonya doğumlu ve İskender’den iki yaş da büyüktür. İskender’in özellikle Hindistan seferinde başarıları ile öne çıkmıştır.
  Makedonya’daki babası Antiokhos annesinin adı Laodice’dir. Eşlerinin adı Pers kökenli APAMA bir diğeri daha sonra oğlu ile evlenen STARATONİCE’dir.
  Selefkos M.Ö 311-305 yılları arasında Satrap M.Ö 305 yılında Kral olmuştur
  Biz yazımızda siyasi çatışmaları ve savaşları bir tarafa bırakarak bu hanedan tarafından kurulan kentler incelenecektir.
  Kurulan kentler hanedanın erkek ve kadın üyeleri adına kurulmuştur. Krallar adına kurulanlar kentler ANTİOCHEİA VE SELEUCEIA kentleridir. Anne ve eşler adına kurulan kentler ise LAODİCEİA, APAMA VE STRATONİCEİA kentleridir.
  M.Ö 188 yılında Anadolu’nun Kral Barış anlaşması Anadolu’nun büyük çapta terk edildiği de göz önüne alınarak bu kralların ismi
  ANTIOKHUS: İlk Kral Selefkos’un Makedonya’daki babasının ismi
  Çok sevdiği ve birlikte krallık yaptığı oğlunun ismidir
  SELEUKOS ismi ise 1. Selefkos Nicator’un ismi aynı zamanda iki kralında ismidir
  APAMA ismi ilk Kral Selefkos Nikator’un Pers kökenli eşidir
  LAODİCE ismi Selefkos Nikator’un annesinin ismi
  II Antiokhüs (M.Ö 261-246) eşi
  II. Selefkos Kallinikos (M.Ö 246-225) eşi
  III Antiyokhus eşidir (M.Ö 222-187)
  STRATONİCE
  Önce I Selefkos Nikatorun ve daha sonra oğlu Antiochius eşidir.

  Anadolu kent kuruşlarında etkili ilk Selefkos Kralları şöyledir.
  • I. Seleukos Nikator (Satrap 311–305 MÖ, Krallık 305–281 MÖ)
  • I. Antiokus Soter (MÖ 291'den beri çift hükümdar, tek hükümdar 281–261 MÖ)
  • II. Antiokus Teos (261–246 MÖ)
  • II. Seleukos Kallinikus (246–225 MÖ)
  • III. Seleukos Keranus (veya Soter) (225–222 MÖ)
  • III. Büyük Antiohos (222–187 MÖ)
  Bunlar içinde devletin kurucusu Selefkos Nikator ve ııı. Antiokos önemli krallardır.
  Kral III. Antiokhos M.Ö 188 yılında yılında Roma ile bir barış Anlaşması yapılmış, Anadolu’daki topraklardan kısmen çekilmiş, bir kısmı Bergama Krallığı ve Rodos’a bırakılmıştır. Bu anlama Apama Kibotos olarak bilinen Afyon Dinar’da gerçekleşmiştir.
  Şimdi ANTIOCHEIA ismi ile kurulan yada sonradan bir ara bu ismi alan kentler
  ANTIOCHEIA KENTLERİ Anadolu coğrafyasında
  ANTIOCHEIA (ANTAKYA) En büyük kent ve Krallığın Başkenti
  ANTIOCHEIA MYGDONIA (Nisibis- NUSAYBİN)
  ANTIOCH PISIDA (Isparta Yalvaç yakını antik kent)
  ANTIOCHEIA CHRYSAORIANS (KARİA-AYDIN ALABANDA ARAPHİSAR)
  ANTIOCH ON MEANDER (PYTHOPOLIS) AYDIN KUYUCAK (Harabe)
  ANTIOCHIA SAMASOTA (Samsat-Adıyaman) Halen Atatürk Baraj Gölü altındadır.
  ANTIOCHEIA ON CALIRHOE, EDESA, ŞANLI URFA
  ANTIOCHEIA IN TROAD KEBRENE ÇANAKKALE
  ANTIOCHEIA IN ISAURA (LAMOTIS) ERDEMLİ MERSİN
  ANTIOCHEIA AD CRAGUM ANTALYA
  ANTIOCHEIA AD PYRANUM –ADANA KARATAŞ (Harabe)
  ANTIOCHEIA IN MESOPOTAMIA VİRANŞEHİR-ŞANLIURFA

  IRAN
  ANTIOCHEIA IN PERSİS NAHAVAND
  SURİYE
  ANTIOCHEIA IN PIERIA -ARWARD
  IRAK
  ANTIOCHEIA IN SUSIANA DİCLE KIYISINDA
  ANTIOCHEIA IN SITTACENE DİCLE KIYISINDA
  İSRAİL
  ANTIOCHEIA IN HIPPUM
  ANTIOCHEIA IN PTOLEMAIS ACRE-AKO
  ÜRDÜN
  ANTIOKHEIA SEMİRAMİS-GADARA- UMM QAIS
  TÜRKMENİSTAN- ÖZBEKİSTAN
  ANTIOCHEIA IN MARGIANA MERV
  ANTIOCHEIA IN SCYTHIA ÖZBEKİSTAN

  Selefkos Krallığının ne kadar Anadolu, da Karia’da krallığın diğer bölgelerinde ne kadar etkili olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar içinde en etkiki ve halen büyük bir kent olan ANTAKYA (Hatay) gelmektedir. Diğer kentler bundan sonraki yazıdadır.

  Devamı var (Muğla Devrim 07.07.2020 yayınlandı)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  SEVGİLİ ARKADAŞLARIM. 05.07.2020
  Bu yazımda da telefonla görüştüğüm diğer arkadaşlardan söz edeceğim.
  MEHMET İNDAP
  Özellikle DSİ de edindiği bilgi ve izlenimlerinden çok yararlanıyorum. Sık sık görüşürüz. Bu defa DSİ 4 Bölge Müdürü Feyyaz Akalın’ın (1931-2020) ölümünden söz ettik. İndap halen Çeşme’de olan yazlığında. Bana 1980’li yıllarda çok çalışmadan dolayı yorgunluk gelmişti Mehmet İndap o zaman DSİ Genel Müdür Yardımcısı idi, o vesile oldu DSİ’ye girmemde. Hakikaten ilk dört- beş yıl yorgundum, dinlendim, kendime geldim. Ama daha sonraki yıllar 1991 yılında itibaren tarihi Su Yapılarına yöneldim. Bu konuda çok yararlı olduğuma inanıyorum. Bu konulardan ve anılardan söz ettik.
  SAYHAN BAYOĞLU
  Sık sık telefonla söyleşiriz. Son telefonda da DSİ Konya 4 Bölge Müdürü Feyyaz Akalın onun iyi arkadaşıydı. Feyyaz Akalın’ı (1931-2020) Antalya’da kaybetmişiz. Feyyaz Bey bana Tarihi Su Yapıları konusunda destek veren insandı. Onu andık, o olmasa ben bu konuda çalışmalarım olamazdı.
  METİN ÜLGÜRAY:
  Çok değerli arkadaşımız uzun zamandan beri rahatsız. Eşi Dilek Hanımı aradım. Metin 58 yaşında hastalığa yakalanmış ve işlerini sonlandırmış, son beş yıldan bu tarafa yatağa bağımlı imiş, kendisinin ağrıyan sızlayan durumu yokmuş, bir bakıcı ile Dilek Hanım her türlü özeni gösteriyor. Sınıf arkadaşımız olarak Metin’in sağlığına kavuşmasını diliyor, eşi Dilek Hanım’a ona gözü gibi baktığı için teşekkür ediyor, kolay gelsin diliyorum.
  SEZAİ YILMAZ
  İçimden geldi uzun zamandır sesini duymadığım arkadaşımız Sezai Yılmaz’ı arıyorum. Ankara’da yaşıyor. Kısa süre önce bir ameliyat geçirmiş, ama durumu iyiymiş, onun sesini duymak mutluluk verdi.
  MEHMET ÖZLÜ
  Sevgili arkadaşım Mehmet Özlü ile görüştüm. Ankara’da misafirperver ve nazik bir arkadaşımız, beni oteline davet etti, eskiden de kalmıştım. Konuşmak ve sesini duymaktan çok keyif aldım.
  MEHMET SERTESER
  Epeydir, görmediğim, sesini duymadığım arkadaşımı arıyorum. 2010 yılında Afyon’da bir Taşkın Koruma Semineri vardı. O zaman görüşememiştir. Antalya’da yazlıktaymış, işlerini oğluna devretmiş, ara sıra sorarsa konuşuyoruz diyor.
  Oğlu Afyon Ticaret Odası Başkanlığını yürütüyor. Mutlu oldum.
  YALÇIN URUNLU
  Yalçın Urunlu 6-7 yıldır rahatsız. Eşi Canan Hanım ile konuştum. Kışları Hayati Erhan ile komşu, şimdi Marmaris Selimiye köyünde kalıyorlar, sanıyorum burada pansiyonları vardı. Sevgili Arkadaşımız Yalçın’a sağlıklı günler dilerim, Eşi Canan Hanıma teşekkür ediyor, hastaya bakmak zordur olaylıklar diliyorum.
  GÜNGÖR ŞEN
  Son olarak Antalya Finike ilçesinde yaşadığını biliyordum… Telefonu susmuş umarım sağlığı yerindedir.
  ŞABAN OKAY
  En son Üsküdar’da yaşadığını biliyordum. Telefonu kapanmış
  FATİN SALTIK
  Ümraniye’de bir arsada yaşıyordu. Arsasını devretmiş karşılığı Beşiktaş’ta daire almıştı. Son yıllarca önce kardeşi ile konuşmuştum. Telefonu kapanmış
  MUSTAFA KEMALOYMAN
  Önceki sınıflardan bizimle 1962 Tatbiki Mekanik Kolunda mezun, teorik fiziğe ilgisi vardı. Bu konuda bildiriler sunardı. Matematik Hocası Okyay Kabakçıoğlu en sevdiği hocaydı. Telefonu kapanmış, kendisine ulaşamadım
  TURGUT ÖZMEN
  Darüşşafaka Yakacık Huzur Evinde kaldığını biliyordum. Ulaşmaya bilgi almaya çalıştım… Ulaşamadım…
  İHSAN ÇALIŞ
  İzmir Seferhisar oturuyor. Bağ bahçe işlerini yürütüyor. Her gün bahçedeyim diyor. Koronodan haberi yok. Ofisini buraya taşımış, mühendisliğe de devam.. TEOS antik kenti buraya yakın, buyur gel onu gezdireyim dedi, kendini huzurlu ve hayata bağlı buldum.
  HİKMET ÇALLI
  Telefonda ulaşamadım, Ömer Eraslan ile selam yolladım
  ATTILA ÇAYDAMLI
  Kışları Moda’da yazları Bayramoğlu’nda imiş, içimizde en çok statik ile uğraşan arkadaşlarımızdan biri, Ticaret yapmadım, statik biliyorum onunla uğraştım diyor. Şirketi FONKSİYON Mühendisliği çalışanlara devrettim, bir küçük hissem de var, ara sıra uğrarım diyor. Gelen maillere bakamıyorum diyor.
  TANER ARDA
  Harika mühendis, ressam, heykel yontucu, Parkingson’la didişiyor. Ulaşamadım.
  Sevgili Arkadaşlar Corona Ev Hapsinde bu kadar arkadaşla en azından telefonla görüştüm. İsteyen okur, sevmeyen siliverir.
  Son olarak da hala mühendislik yapan iki arkadaşımızı kutlamak istiyorum.
  Amerika’da küresel düzeyde mühendislik yapan METE MUTLUOĞLU
  Hala teorik çalışmalarını sürdüren mühendislik konularında araştırma yapan Trabzon’dan CELALETTİN ÇİFTÇİ…
  İyi ki bunların hepsi benim arkadaşlarım diyor gurur duyuyorum.
  Bir başka yazıda başka arkadaşlarımla karşınıza geleceğim.-MEHMET BİLDİRİCİ
  İtu62insaat sitesinde yayınlandı 05.07.2020

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  SEVGİLİ SINIF ARKADAŞLARIM İstanbul 03.07.2020
  Siteye yazdığım son yazı 21.05.2020 tarihinde sevgili arkadaşımız Hıncal Ant’ın ani kaybı dolayısıyla olmuştu. Cevdet Kaleli rahatsız hastanede idi. Yaprak dökümü devam ediyor, biz seksenliklerde yaprak dökümü daha fazla oluyor. Ama bu da hayatın bir gerçeği kabullenmemiz ve birbirimize daha yakın (en azından dijital ortamda) olmalıyız diye düşünüyoruz.
  Sevgili arkadaşımız CEVDET KALELİ’Yİ (1939-2020) kaybetmiş bulunuyoruz. Ben her zaman olduğu gibi arşivimdeki bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

  6692- CEVDET KALELİ (Magosa Kıbrıs 1939-2020)
  1939 yılında Kıbrıs Mağosa’da doğmuştur. İTÜ İnşaat Fakültesine yabancılar (Kıbrıs) için açılan kontenjandan 1957 yılında girmiş, 1963 yılında mezun olmuştur
  İstanbul DSİ XIV. Bölge Müdürlüğünde çalışmış ve emekli olmuştur. İstanbul Beşiktaş’ta yaşamını sürdürmekteydi.. Gözen Kaleli ile evli olan Cevdet’in iki oğlu vardır. Ergi (1970), Erdem (1977)
  Erdem ile yaptığım telefon görüşmesinde Kıbrıs’ın sıkıntılı günlerinde Erenköy köyü savunmasında MÜCAHİT olduğunu öğrendim gurur duydum.
  Cevdet Kaleli sınıf toplantılarına hep katılan az konuşan daha çok dinleyen beyefendi bir kişiydi.
  Cevdet Kaleli’yi 30.Haziran 2020 günü kaybettik ve ertesi gün Maltepe-İstanbul’da toprağa verildi. Maalesef cenazesine katılamadım
  Sevgili arkadaşımıza Tanrı’dan rahmet, acılı ailesine baş sağlığı dilerim.

  Bu vesileyle kendimden ve telefonla görüşüp haber aldığım diğer arkadaşlarımdan kısaca haber vermek isterim.
  BEN MEHMET BİLDİRİCİ: İstanbul’dayım, corona sebebiyle sevdiğim Akyaka’ya gidemedim. İstanbul’da kızım yakın oturuyor. Sağlık ve ilaç durumlarımla ilgileniyor. Fazla yürüyemiyor ve seyahat edemiyorum. Ama çok şükür arkadaşlarımla telefonda da olsa görüşebiliyorum….
  ATAMAN HAKSEVER: Geçen yazımda hasta olan değerli Bilim Adamına telefon ve maille ulaşamadım. Sağlığına kavuştuğuna inanıyorum.
  İRFAN SAĞLAM: geçen yazımda rahatsız olan İrfan’ın eşi ile konuştum. Hastaneden çıkmış henüz eve dönmemiş bir sağlık kuruluşunda kalıyor. Geçmiş olsun diyorum.
  METE MUTLUOĞLU: Amerika’da olmasına rağmen sık telefonla görüşürüz. İçimizde en enerjik küresel ortamda faaliyet gösteren dünya ölçüsünde bir mühendis, enerjisi ve hizmetlerinin devamını dilerim.
  Ben Muğla Devrim Gazetesinde yazılarıma devam ediyorum. Şu sıralar işlediğim konular, ilk çağda Anadolu’dan çıkan ve dünyaya ışık saçan kişiler. Son olarak Heraclea Pontika (Karadeniz Ereğlisi) yönetici ve kraliçesi olan adına Amasra kenti kurulan Amastris( M.Ö 340-285) hakkında idi. Yöre insanı olduğu için Mete’ye gönderdim.
  Verdiği ilginç cevabı sizlerle paylaşacağım

  Selamlar Mehmet,
  Bartın doğumlu, Bartınlı bir arkadaşın olarak gönderdiğin yazıyı ilgiyle okudum ve sana çok teşekkür ederim. Bu bölgelerin M.Ö. dayanan tarihini bir nebze biliyordum ama senin bu yazınla daha da ek bilgilere sahip oldum ve hafızam daha berrak tazelendi..
  İlkokul çağım, hep Bartın, Amasra’da geçmiştir. İlkokul öncesi çocukluğum da rahmetli Babamın TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri)’ ndeki görevi vesilesiyle Zonguldak ve Karadeniz Ereğli’sinde geçti. Kız kardeşim de Ereğli doğumludur. Seneler sonra 1965’lerde de Erdemir limanını STFA inşa etmiştir. Hem Bartın ve Amasra da, hem de Ereğli’de 2.nci, 3.ncü nesil hısım ve akrabalarım oralarda...
  Bu tür çalışmalarını ve yazılarını göndermeye devam edersen çok sevinirim. Bu vesile ile sana başta sağlık ve iyilik dileklerimi gönderirim.
  Sevgi ve selamlarımla, METE MUTLUOĞLU
  Not: üç gün önce Cevdet Kaleli sınıf arkadaşımızı 30.6.2020 de kaybettiğimizi öğrendim. Onun hakkında sende kayıt varsa, yayınlarsan iyi olur...
  Bu bilgileri benimle paylaştığı için arkadaşım Mete Mutluoğlu’na sonsuz teşekkürler
  Sevgili Arkadaşlar telefonla pek çok arkadaşımla görüşüyorum. Yazı uzadı onları başka bir yazıda sunacağım.
  Son olarak bugüne kadar 59 sınıf arkadaşımızı kaybettik. Tabi ki irtibat kuramadıklarımız arasında da kayıplar olmuştur. Bunlar hariç
  Hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Liste ekli



  (itu62insaat sitesinde yayınlandı 03.07.2020)

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  KARADENİZ EREĞLİSİ’NDEN (HERACLEA PONTİKA) FİLOZOF ASTRONOM HERACLITUS PONTICUS ( M.Ö 390-310)
  Bir önceki yazımda Heraklea Pontika olarak bilinen Karadeniz Ereğlisi’ni yönetmiş olan Pers kökenli Kraliçe Amastris’i (M.Ö 340-285) yazmıştım.
  Bu yazımda da burada doğmuş iki kişiden söz edilecektir..
  HERACLIUS PONTICUS (M.Ö 390-310)
  Heraclea Pontika kentinde doğmuş, varlıklı bir ailenin oğludur. Babası oğlunu iyi öğrenim görmesi için Atina’ya göndermiş orada Ünlü Filozof Plato’nun (Eflatun) (M.Ö 428-348) Akademi isimli Okuluna kaydolmuştur. Orada eğitim görmüştür.
  Heraclitus dünyanın kendi ekseni etrafında 24 saatte bir batıdan doğuya doğru döndüğünü ve Merkür ve Venüs gezegenlerinin güneş etrafında döndüğünü söyleyen kişidir. Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. Bunların onun ifadesi olmadığını savunanlarda vardır. Atina'da ölmüştür.
  MEMNON (M.S 1 yüzyıl)
  Mennon’da Heraklea Pontika kentinden olup hayatı hakkında bilinenler yok denecek kadar azdır. Ancak Mennon’un M.Ö 347-47 yıllarındaki olayları anlatan “PERİ HERAKLEUS- HERAKLEA PONTIKE TARİHİ” isimli kitabı vardır. Bölge ve Anadolu tarihi hakkında bilgiler içermektedir.
  Kitabın 24 bölümden oluştuğu sanılmaktadır. İlk sekiz ve on altıncı bölümden sonrası kayıptır. Bugüne gelen bölümler İstanbul (Konstantinople) Patriği PHOTIOS (810-893) koruması ile bugüne gelebilmiştir.
  Kitap MURAT ASLAN tarafından Grekçe aslından direk çevrilmiştir. ODİN yayıncılık tarafından kitap olarak da yayınlanmıştır. Yayın bir sayfa da orijinal metin Grekçe ve bir tarafta Türkçesi yer almaktadır. İnternet ortamında kitabın tamamına ulaşmış ve okumuş bulunuyorum. Yayınlanan şüphesiz Patrik Photios tarafından bugüne aktarılabilen 9-16 bölümleridir.
  Hep yazılarımda uyuyor olmamızı pek çok şeyin farkında olmadığını yazarım. Ama Murat Aslan’ın bu çalışması beni şaşırttı ve duygulandırdı. Kendisini kutluyorum. Bu arada bölge ile ilgili başka araştırmaları olduğunu da öğrendim.
  Mennon’un tarihi başta bölge için çok önemli bilgileri içermektedir. M.Ö 347 yılında
  Tiran (Yönetici) olan Klearkhos’tan başlamakta, onların halka karşı yaptıkları zulümler anlatılmaktadır.
  Kitapta yazılanlar Heraclea Pontika (Karadeniz Ereğlisi) yöresi ile ilgilidir. Yöreye ait en değerli bilgileri sunar, bununla birlikte Anadolu’nun Helenizm ve Roma dönemine ait çok geniş bilgiler de yer almaktadır. Pontus Kralı VI. Mithridates’in Roma ile yaptığı kanlı savaşlar detaylı anlatılmıştır.
  Bir önceki yazıda incelediğim Kraliçe Amastris’in iki oğlu tarafından Amasra’da deniz atılıp boğdurulduğu ve eşi Lysmakhos tarafından da oğullarının intikamının alındığı ve onların öldürüldüğü yazılmaktadır. Özellikle yerel araştırma yapanların elden bırakamayacağı bir yayın, okumalarını öneririm
  (Muğla Devrim 06.07.2020 yayınlandı)

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  ANADOLU PERS KRALLIĞININ YIKILMASININ ARDINDAN BİR PERS PRENSESİ VE KRALİÇESİ AMASTRIS (M.Ö 340-285)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  M.Ö 546 tarihinden beri Anadolu’yu yöneten Pers Krallığı M.Ö 333 tarihinde Büyük İskender’in Pers Kralı III Darius ile üçüncü defa karşılaşması ve ona yenilmesi sonucu tarihi karışmış ancak bu aileden gelen AMASTRİS daha sonra Anadolu’da kraliçelik yapmıştır.
  Savaş sonu M.Ö 333 de, III Darius eşi, annesi ve yeğeni İskender’e Şam’da teslim olmuştur. İskender onları öldürtmeyip yaşama güvencesi vermiş onlara iyi davranmıştır. Generallerini Pers asıllı kızlarla evlenmesini desteklemiştir.
  Amastris de bunlar arasındadır. Amastris savaşta ölen Pers Kralı III Darius’ün yeğenidir. Babası Oxyathres Kral Darius’un erkek kardeşi idi.
  Amastris ana dili Persçe (eski Farsça) olan Pers dini inanışlarını taşımış ve bunlara göre yetiştirilmiş olması gerek, ama evlilikten sonra üç yıl Grekçe eğitimi görmüştür ne derece Helenistik inanç ve geleneklerini benimsemiş olduğu tam bilinememektedir.
  Yaklaşık M.Ö 333 yılında ailesi ile İskender’e teslim olmuş yaklaşık 10 yıl sonra İskender’in generallerinden onunla savaşlarda bulunmuş CRATERUS ile evlendirilmiştir.
  Zaman içinde ilk kocasının rızası ile Heraclea Pontika (Bugün Karadeniz Ereğli) Tiranı Dionşsos ile evlenmiş ondan çocukları olmuştur. Aşırı kilolu olan Dionisos’un M.Ö 305 yılında ölümü üzerine Amastris Hereclea Pontika’yı üç yıl naibe olarak yönetmiştir. Adına para bastırmıştır. Paraya dikkat edilirse AMASTRIA ismi görülmektedir.
  Daha sonra gene İskender’in askerlerinden biri Lysimachus ile evlilik yapmış sonuçta M.Ö 285 yılında oğulları tarafından denizde boğdurulmuştur. Lysimachus bunun intikamını almış oğullarını öldürmüştür.
  Zonguldak ili Bartın ilçesine bağlı AMASRA kentinin onun adına kurulduğu kabul edilmektedir. Amasra'nın eski ismi Sesamos olarak bilinir. Son zamanlarda Amasra’da kent kalıntıları bulunmuş, bunların Amastris dönemine ait olduğu sanılmaktadır.
  Yıllar önce Amasra ve Karadeniz Ereğlisi’ni görmüş bulunuyorum. Bugün Karadeniz Ereğlisi olarak bilinen HERACLEA PONTIKA Karadeniz’deki en büyük limandır. Tarihte çok önemli bir yeri olan Karadeniz Ereğlisi’nde eskiden gelen kalıntılar yok denecek kadar azdır. Bu konu da daha ciddi araştırmaların yapılması gerekmektedir.
  Ben bu araştırmalar arasında internetten yerel yayınları da inceledim. Yeterli olmadığı kanısındayım. Verilen tarihler bile tutarlı değildir.
  Karadeniz Ereğlisi’nden tarihte iki ünlünün çıktığını öğrendim.
  Filozof Heracleitos Ponticus M.Ö 390-310 ve tarih yazarı Mennon (1. Yüzyıl) bu kent doğumludur. Bir sonraki yazımda incelenecektir.
  Muğla Devrim 06.07.2020 yayınlandı)

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  ANADOLU PERS KRALLIĞININ YIKILMASININ ARDINDAN BİR PERS PRENSESİ VE KRALİÇESİ AMASTRIS (M.Ö 340-285)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  M.Ö 546 tarihinden beri Anadolu’yu yöneten Pers Krallığı M.Ö 333 tarihinde Büyük İskender’in Pers Kralı III Darius ile üçüncü defa karşılaşması ve ona yenilmesi sonucu tarihi karışmış ancak bu aileden gelen AMASTRİS daha sonra Anadolu’da kraliçelik yapmıştır.
  Savaş sonu M.Ö 333 de, III Darius eşi, annesi ve yeğeni İskender’e Şam’da teslim olmuştur. İskender onları öldürtmeyip yaşama güvencesi vermiş onlara iyi davranmıştır. Generallerini Pers asıllı kızlarla evlenmesini desteklemiştir.
  Amastris de bunlar arasındadır. Amastris savaşta ölen Pers Kralı III Darius’ün yeğenidir. Babası Oxyathres Kral Darius’un erkek kardeşi idi.
  Amastris ana dili Persçe (eski Farsça) olan Pers dini inanışlarını taşımış ve bunlara göre yetiştirilmiş olması gerek, ama evlilikten sonra üç yıl Grekçe eğitimi görmüştür ne derece Helenistik inanç ve geleneklerini benimsemiş olduğu tam bilinememektedir.
  Yaklaşık M.Ö 333 yılında ailesi ile İskender’e teslim olmuş yaklaşık 10 yıl sonra İskender’in generallerinden onunla savaşlarda bulunmuş CRATERUS ile evlendirilmiştir.
  Zaman içinde ilk kocasının rızası ile Heraclea Pontika (Bugün Karadeniz Ereğli) Tiranı Dionşsos ile evlenmiş ondan çocukları olmuştur. Aşırı kilolu olan Dionisos’un M.Ö 305 yılında ölümü üzerine Amastris Hereclea Pontika’yı üç yıl naibe olarak yönetmiştir. Adına para bastırmıştır. Paraya dikkat edilirse AMASTRIA ismi görülmektedir.
  Daha sonra gene İskender’in askerlerinden biri Lysimachus ile evlilik yapmış sonuçta M.Ö 285 yılında oğulları tarafından denizde boğdurulmuştur. Lysimachus bunun intikamını almış oğullarını öldürmüştür.
  Zonguldak ili Bartın ilçesine bağlı AMASRA kentinin onun adına kurulduğu kabul edilmektedir. Amasra'nın eski ismi Sesamos olarak bilinir. Son zamanlarda Amasra’da kent kalıntıları bulunmuş, bunların Amastris dönemine ait olduğu sanılmaktadır.
  Yıllar önce Amasra ve Karadeniz Ereğlisi’ni görmüş bulunuyorum. Bugün Karadeniz Ereğlisi olarak bilinen HERACLEA PONTIKA Karadeniz’deki en büyük limandır. Tarihte çok önemli bir yeri olan Karadeniz Ereğlisi’nde eskiden gelen kalıntılar yok denecek kadar azdır. Bu konu da daha ciddi araştırmaların yapılması gerekmektedir.
  Ben bu araştırmalar arasında internetten yerel yayınları da inceledim. Yeterli olmadığı kanısındayım. Verilen tarihler bile tutarlı değildir.
  Karadeniz Ereğlisi’nden tarihte iki ünlünün çıktığını öğrendim.
  Filozof Heracleitos Ponticus M.Ö 390-310 ve tarih yazarı Mennon (1. Yüzyıl) bu kent doğumludur. Bir sonraki yazımda incelenecektir.
  (Muğla Devrim 29.06.2020 yayınlandı)

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 05-08-2020

  EFES KENTİNTEN HIPONAX (M.Ö. 541-487) & MİLET KENTİNDEN ARCHEALOS (M.Ö. 5 YÜZYIL)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İyonya’dan pek çok filozof, sanat adamını hep inceledim ve Devrim Gazetesinde yayınladım. Bu defa da son kalanları inceleyeceğim.
  HIPPONAX
  Hipponax M.Ö 541 Efes’te doğmuştur. Hiciv yapan ilk çağ şairlerinden biridir. Çirkin kısa boylu bir adam olarak belirtilir. Toplumdaki uyumsuzlukları yazar. Efes’ten sürgün edilmiş diğer bir İyonya kenti olan Klazomenai’ye yerleşmiş ve orada ölmüştür.
  ARCHEKAUS (M.Ö 5 yüzyıl)
  İyonya Okulu filozoflarındadır. Milet’te doğduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklarda ise Atina doğumludur. Ünlü Filozof Klozemanai kentinden Anaksagoras’ın (M.Ö 510-428) öğrencisidir. Sokrates’e hocalık yaptığı sanılmaktadır. Atina’da ölmüştür.
  Yazıya Hiponax’ın bir portresi eklenmiştir.

Toplam 245 yorum bulundu. 61-70 arası listeniyor.