Ziyaretçi Defteri


Mesaj Gönder

 1. MEHMET BİLDİRİCİ 31-03-2021

  ATATÜRK TÜRKİYESİNE TÜRKİYE’YE SIĞINAN VE ÜNİVERSİTEYİ TEMELDEN KURAN ALMAN VE ALMAN YAHUDİ ASILLI BİLİM ADAMLARI -I
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk “Hayatta En Hakiki Mürşit (yol gösteren) ilimdir (science) demiş ve bilimi en öne almıştır. Medreselerin bu işlevi yerine getiremeyeceğini anlamış, Üniversite kurulmasını önemsemiştir. 1933 yılında Türkiye’de sadece bir üniversite vardır. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ. Ancak yeterli bilim adamları yoktur.
  Bu tarihlerde Almanya’da insanlık düşmanı ırkçı Naziler iktidara gelmiş, Almanya’da Yahudi olanları bilim adamları da olsa yok etmeye başlamıştır. Türkiye o yıllarda Almanya’da bulunan bu bilim adamlarını Türkiye’ye davet etmiştir. Bu bilim adamlarını başka ülkeler Nazilerden çekinerek onları ülkelerine çağırmaya cesaret edememiştir. Bundan faydalanan ülkeler Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleridir. Almanya’yı terk eden Alman Yahudi Bilim Adamı Philipp Schwartz İsviçre’de bir dernek kurmuş bu dernekle zamanın Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip arasında 06.07.1933 tarihinde bir anlaşma imzalanmıştır. Bir anlaşma ile bu bilim adamları Türkiye’ye gelmiş her dal ve disiplinde bilimin temellerini artmıştır. Yapılan anlaşmaya göre bilim adamları tam gün çalışacak, farklı maaş alacaklar, üç yıl içinde Türkçe öğrenip derslerini Türkçe vereceklerdir.
  Atatürk’ün bu konuda kararlı kişiliği ve bilime katkısı unutulmazdır. Nitekim bilim adamları geldiğinde her branşın ve disiplinin tamamen yetersiz olduğu anlaşılmış ve onların temelleri atılmıştır.
  Bu olay dünya çapındadır Türk tarihinde bir benzeri yoktur. Osmanlıya dönüş heveslilerinin bunları iyi incelemesi yerinde olur tabii ki anlamak isterlerse veya anlayabilirlerse
  Bu en önde gelen bilim adamlarının sayısı 30 civarındadır. Seri yazılarım da bunların kısa Biyografileri ve hangi bilim dalında hizmet başlattıkları kısaca özetlenecektir.

  HANS REICHENBACH ( Hamburg 1891-Amerika 1953)
  Yahudi kökenli, Bilim felsefesi (Philosopy of Science) konusunda uluslararası üne sahip, İstanbul Üniversitesi’nde 1933-1938 yılları arası görev yapmış. Amerika’ya göç etmiş orada ölmüştür. Pek çok eseri vardır.

  WALTER KRANZ (1884-Almanya 1960)
  Alman asıllı eşi Yahudi idi. Klasik diller olan Yunanca ve Latince dilleri uzmanıydı. Bu dilleri Türkiye’ye taşıdı bu dillerdeki eserlerin çevirisinde yararlı oldu. 1943-1950 yılları arası hizmet etti ve emeklilikten sonra Almanya’ya döndü ve orada öldü.

  ERNST VON ASTER (1880- İsveç 1948)
  Türkiye’de Felsefe dersini başlattı. 1936-1948 yılları arasında görev yaptı, izinli olarak gittiği İsveç’te öldü. Felsefe konusun pek çok eseri vardır.

  ALBERT ECKSTEIN (1891-Almanya 1950)
  Çocuk Hastalıkları Uzmanı, 1935 yılında Türkiye’ye geldi. Bakanlık önce iki yıl tüm Anadolu Çocuk hastalıkları yönünden inceleme yaptırdı. Bu şimdiye kadar yapılan en önemli çalışma ve tespitti. Gerçekten dürüst ve çalışkanlığı ile tanınan bir kişi. 1935-1950 arasında çok hizmetleri oldu, 1950 yılında Almanya’ya döndü ve orada hayatını kaybetti.
  Bu arada Refik Saydam’ın (1881-1942) sağlık konularında olağan üstü çabaları vardır, nadir siyaset adamlarından biridir. Onun hizmetleri asla unutulmamalıdır.

  EDUARD ZUCKMAYER (1890-Ankara 1972)
  Gazi Eğitim Enstitüsü’nde Müzik Bölümünün kurulmasını ve Klasik batı müziğinin gelişmesini sağladı. 1936-1972 arasında Ankara’da görev yaptı.
  Ankara’da 1972 yılında hayatını kaybetti, CEBECİ Mezarlığında toprağa verildi.

  CLEMENS HOLZMEISTER (Avusturya 1886-Avusturya 1983)
  Nazilerin Avusturya’yı işgali üzerine ülkesini terk etti. 1938-1954 yılları arası Türkiye’de kaldı. Tanınmış Mimar. Türkiye Büyük Millet Meclisi onun eseridir. Türkiye’de ayrıca pek yapının proje mimarıdır.
  1940’lı yıllarda İstanbul Yüksek Mühendislik Okulu (İTÜ) Mimarlık bölümünde ders vermiştir.

  CARL EBERT (Berlin 1887- Amerika 1980)
  Berlin’de doğdu, Dünya çapında Müzik adamı. Almanya’da Nazilerin iktidar olması ile 1933 yılında işine son verildi. Müzik adamı olarak Arjantin ve İngiltere’de bulundu. 1936 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kurmak için Türkiye’ye davet edildi. 1940-1949 yılları arasında Türkiye’de kaldı. Amerika’ya yerleşti, orada öldü.

  PAUL HINDEMITH (Almanya 1895- Almanya 1963)
  Dünya çapında tanınmış müzik adamı. Eşi Yahudi olduğundan 1938 yılında İsviçre’ye sığındı. 1935 yılında Ankara’ya davet edildi. Konservatuarın, Tiyatro ve Balenin gelişimi sağlandı. 1935-1938 yıllarında görev yaptı
  Daha geniş bilgiler Ahmet Özgür Türen’in Destek yayınlarında olan kitabı “Atatürk’ün Ülkesine Sığınanlar” da bulunmaktadır.
  (Devamı var)

  (Muğla Devrim 26.03.2021 yayınlandı)

 2. MEHMET BİLDİRİCİ 31-03-2021

  KONYA VALİSİ CEMAL BARDAKÇI (1897-1981)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Cumhuriyet dönemi valilerinden, çeşitli illerde Valilik yaptı, Denizli, Diyarbakır Çorum
  Son olarak 1933-1938 yılları arasında Konya Valisi
  Sille’de adına yaptırılmış Çeşme vardır.
  Çeşitli eserleri vardır
  Alevilik, Ahilik, Bektaşilik gibi, Yazar Murat Bardakçı torunu
  Kitabı okudum Akyaka AKS kitaplığına verdim
  ÖLÜM İLANI
  Burhaniyeli mücahitlerden Hakkı Bey ve Ayşe Hanımın oğulları, Kurtuluş Savaşının ilk Ankara Emniyet Müdürü, Konya Valiliğinden emekli, en yaşlı Mülkiyeli İstiklal Madalyası Sahibi, merhume Nuriye Bardakçı’nın aziz eşi, Suzan Süslüoğlu, Sayhan Maro, İlhan Bardakçı’nın babaları, merhum Vecihi Süslüoğlu, Hayati Maro, Tülay Bardakçı’nın kayınpederleri…. Murat Bardakçı’nın dedesi
  CEMAL BARDAKÇI
  6 Haziran 1981 günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Aziz naaşı Ankara’da öğle namazını müteakip Maltepe Camiinden kılınacak namazdan sonra Cebeci mezarlığında toprağa verilecektir.
  Ailesi adına İlhan Bardakçı

 3. MEHMET BİLDİRİCİ 31-03-2021

  ATATÜRK’ÜN SELANİK’TEN ÇOCUKLUK ARKADAŞI KONYA MİLLETVEKİLİ
  HASAN TAHSİN UZER (Selanik 1878- 1939)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Selanik’te 1878 tarihinde doğmuş, Atatürk’ün çocukluk arkadaşıdır.1897 yılında Mülkiye Okulu’ndan mezun olmuş, çeşitli ilçelerde ve illerde Kaymakamlık ve Valilik görevlerinde bulunmuştur.
  1919 Osmanlı Döneminde Osmanlı Meclisine seçilmiş, arkasından Malta Adası’na sürgün edilmiştir.
  TBMM 4. Dönem Konya Milletvekili olarak seçilmiş, ya da atanmıştır. Soyadı Atatürk tarafından verilmiştir.
  Oğlu Celalettin Uzer Atatürk çevresinde büyümüş, ondan devamlı iltifat görmüş, daha sonraki yıllar İmar ve İskân Bakanı olarak görev yapmıştır.
  Çok başarılı bir Bürokrat olan Hasan Tahsin Uzer anılarını kaleme almış, bunlar daha sonra oğlu tarafından yayınlanmıştır.

 4. MEHMET BİLDİRİCİ 31-03-2021

  İLK ÇAĞLARDA AKDENİZ KENTLERİ VE GÖKBİLİMCİ ARATOS (M.Ö. 315-240)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  İlk çağda Akdeniz kıyısında önemli kentler bulunuyordu. Bunların başında Tarsus, doğu tarafında önceki ismi Soli olan Pompeipolis yer alıyordu. Bu defa iki kentin tarihinde çok önemli bir yeri olan Gökbilimci, Filozof matematikçi Aratos konu edilecektir.
  Aratos’un Mersin Soli (Mezitli) de doğduğu kabul edilir. Hayatı hakkında çok çeşitli ve çelişkili bilgiler aktarılmaktadır. Bunlar göz önüne alınmalıdır.
  Örnek olarak yakın coğrafyada olan Kıbrıs’ta da Soli antik kenti vardır. Bazı kaynaklar doğum yerinin orası olabileceğini ileri sürerler.
  Yirmi yaşında Tarsus’a gider, öğrenimini orada yapar buradan Atina’ya gider Filozof Kıbrıslı Zenon’un (M.Ö.334-262) öğrencisi olur. Bu Zenon Büyük Filozof Elealı Zenon (M.Ö 495-430) değildir.
  Gökbilimi konusunda Phainome (Gökyüzü Olayları) isminde Grekçe yazılmış eseri vardır. Ünlü Coğrafyacı Batlamyus- (Ptolemaios) (85-165) bu eserden yararlandığı kabul edilir.
  Daha sonra zamanın krallarına hizmet eder. Makedonya Pella’da hayatını kaybeder. İlginçtir Mezarı Mersin Mezitli antik Soli kentinde bulunduğu ileri sürülerek Mezar anıtının Mersin Belediyesi tarafından açığa çıkarılmakta olduğu bugünlerde haber konusudur. Bu iş nasıl olur, küllerinin doğum yerine taşındığı ileri sürülmektedir.
  Bu arada Tarsus’ta Aratos’a büyük önem verilmekte ve 2022 yılının Aratos yılı olması için çalışmalar yapılmaktadır.
  Ayrıca yüzyıllar sonrası Aratos’un “Gök Olayları isimli eseri (Phainome) Türkçeye çevrilmeye çalışılmaktadır. Ne kadar Güzel
  Ama kendisine esas Astronomi bilim adamları sahip çıkmış, Ay’da bir kratere onun ismi verilmiştir..
  Bildiğim kadarı ile Anadolu’dan ayda kratere ismi verilen diğer kişi İzmirli Theon’dur (70-135)
  Yazıya Aratos bir büstü ile ayda ismi verilen kraterin resmine yer verilmiştir. Apollo 15’in aya indiği yere sadece 60-70 km uzaklıkta

  (Muğla Devrim 22.03.2021 tarihinde yayınlandı)

 5. MEHMET BİLDİRİCİ 31-03-2021

  TOROSLARDA KÜÇÜK OLBA KRALLIĞI VE KRALİÇE ABA (Kraliçe M.Ö 43-39)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Roma kontrolü altında bulunan Olba Krallığı Mersin ili Silifke içesinin kuzeyinde M.Ö birinci yüzyılda kurulmuştur. Merkezi Diocaesera (Uzuncaburç) ve Ura (Olba) olup civarına hükmetmiştir. Olba Krallığının sınırları doğuda Lamas Çayı (Limonlu) ve batıda Göksu (Calycadnos) çayı arasıdır.
  Özellikle Lamas çayından su alan sistemin ilki Uzuncaburç’a su getirir. Çok dik dağ yamaçlarından su tünellerle iletilir. İkinci bir su alımı ile su Olba (Ura) ya iletilir. Olba girişinde anıtsal Septimus Severus Su Köprüsü (akedüğü) vardır. Lamas çayından üçüncü bir su alımı ile deniz seviyesindeki Kızkalesi’ne (Coricos) su taşır,
  Dünya ve Roma’nın mühendislik harikalarıdır. Bu konuda Web sitemde geniş açıklamalar yer almaktır.
  Olba Krallığı uzun süre rahip krallar tarafından yönetildi. Bu aileye gelin olarak giren Kraliçe Aba krallığın güçlü adamlarından Ksenophanes’in kızıdır. Aba M.Ö 43-39 arasında kraliçelik yapmıştır. Krallığın en tanınan kişisidir. O dönemden pek çok eser bugüne gelmektedir. Olba eski Yunanca’da şanslı, mutlu anlamına gelmektedir.
  Kraliçe Aba’ya nazik davranışlarından dolayı Roma’nın Anadolu Yöneticisi Mark Antonius ve sevgilisi Mısır Kraliçesi Kleopatra tarafından bu hak kendisine verilir.
  Aba, Kraliçe Kleopatra ile iyi ilişkiler kurar ve dar bir zamanında yardımcı olduğu anlatılır
  Bölgede Çanakçı da dağa kazınmış 1.90 m yükseklikteki bir röliyefi altında bir yazıtta şunlar yazılıdır.
  Bir zamanlar Toroslar’ın en güçlü kadınıydım.
  Kleopatra ve Antonius bile geldi yanıma ve onurlandırdılar beni.
  Tarihçiler yazdı matemimi.
  Kibeleyim, kraliçeyim, ama önce acılı bir anneyim.
  Bu anıtın altında mezarı bulunmaktadır.
  Gerçekten Kraliçe Aba veba salgınında kocası Alios Nikonoros ve oğullarını veba hastalığı yüzünden kaybetmiş, onlar için Kanlıdivane (Mersin Erdemli yakınında) bir anıt mezar yaptırmıştır. Kayadaki kazınmış portresi ve bu anıt mezarın resmi yazı sonuna eklenmiştir.
  Kraliçe Aba yüzyıllar sonra anılmıştır. Olba’da bir yerli filmde kendisine yer verilmiş, ayrıca Azerbaycanlı F. Hüseyinov (1949-2010) tarafından hakkında bir bale eseri hazırlanmıştır. Azerbaycan Devlet Sanatçısı Hüseyinov eşi ile 1992 yılında Adana’ya yerleşmiş ve 2005 yılında Karaliçe adlı bale eserini yazmıştır.
  KRALİÇE ABA. Bu eser Mersinde Devlet Balesi tarafından sahneye konulmuştur.
  Bu yazı dolayısıyla bu eserin farkına vardım. İleride TV den de izlemeyi umuyorum.

  (Muğla Devrim 20.03.2021 yayınlandı)

 6. MEHMET BİLDİRİCİ 16-03-2021

  SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİNDE ÖZBEKİSTAN DEVLET BAŞKANLIĞINA YÜKSELEN ÖKSÜZ BİR TÜRK KIZI YODGOR NASRİDDİNOVA (1920-2006)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Anam Nesibe Bildirici Anısına, onun gibi öksüzdü (1920-2003)
  Önce tekrar 08.Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Bu konu da emeği geçenleri saygı ile anıyorum. Bu yazımda Türkiye dışından çok başarılı bir Türk kızını konu yapacağım.
  Yodgor Nasriddinova 1920 yılında Türkistan Kokan kentinde doğdu. Babası Loder operatörüydü, kızının doğumundan üç ay önce hayatını kaybetti. 13 yaşındaki annesi ona Yetim anlamında Yodgor adını verdi. Bu isim Müslüman ülkelerde öksüzlere sık verilen bir isimmiş. Dedesinin evine taşındılar, annesi çok genç olduğu için yeniden evlendi. Üvey babası altı yaşında sokağa onu terk etti. On bir yaşına kadar çeşitli aileler arasında yaşadı 1931 yılında Özbekistan’da ilk Yetimhane açıldı ve oraya alındı. Burada bir Meslek Okuluna verildi ve 1941 yılında Taşkent Demiryolları Mühendisliği’nden mühendis olarak mezun oldu.
  1941 yılından itibaren Taşkent Demiryolu inşaatlarında mühendis olarak çalıştı. 1942 yılında Komunist Partiye üye oldu. Kısa sürede tüm Özbek okullarına bakan komitede yer aldı. Bu arada S. Nuriddinov ile evlendi ve onun ikinci eşi oldu. Nuriddinov politikada etkili bir kişi idi. Ancak yönetici Raşidov rakibiydi.
  Hızla Yükseldi, 1952 yılında Özbekistan Endüstri bakanı ve nihayet 1959 yılında Sovyet Özbekistan’da devlet başkanlığına kadar geldi Bu görevi 1970 yılına kadar sürdü. Mücadele ile geçen bir hayatı oldu. Daha sonra Moskova’da görev yaptı ve orada 2006 yılında öldü. Moskova’da Kuntseva Mezarlığına gömüldü.
  Yodgor Türk kızları içinde bu kadar önemli görevlere gelmiş ilk kişidir. Anısı önünde saygı ile eğiliyorum.
  Yazıya bir resmi eklenmiştir.
  Muğla Devrim 11.03.2021 yayınlandı

 7. MEHMET BİLDİRİCİ 16-03-2021

  OSMANLIDAN GELEN CUMHURİYETE AYDINLIK VEREN YAZAR KÜLTÜR KADINI ŞAZİYE BERRİN KURT (?1897-1998)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kızım Özlem Bildirici (1973-2011) Anısına
  Önce tekrar 08.Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Kadın hakları konusunda çaba sarf edenleri saygı ile anıyorum. Bu yazımda Türkiye dışında eğitim almış çok başarılı bir Türk kızını konu yapacağım.
  Osmanlıdan Cumhuriyete gelen nadir iyi eğitim almış bir yazar, bir öğretmen ve politikaya atılıp 1935 yılında bağımsız kadın aday olan olmasına karşı, hakkında bilinenler bölük börçük olmakta ve toplum tarafından fazla tanınmamaktadır. Ben de yakın zamanda onun farkında olmanın ezikliğini duyuyorum.
  1919 yılında Tıp Eğitimi için Almanya’ya gönderilir. Orada ki yaşamını ve Birinci Dünya Savaşı sonrası gözlemlerini bir günlükte toplar. Bu Türkiye’de çok az rastlanan bir durumdur. Türkiye’ye döndükten sonra bir üniversiteyi bitirir.
  1935 yılında kadınlara ATATÜRK tarafından seçme ve seçilme hakkı verilir. Dünyada ve Türkiye’de çok önemli bir olaydır.
  Dünya kadınlar Birliğinin ilk kongresi 1902 yılında Amerika’da yapılmıştır. 12. Kongresi 1935 yılında İstanbul’da yapılır. Bu kongrede ev sahipliğini Milletvekili Latife Çeyrekbaşı yapar
  1935 yılında kadınların da seçildiği ilk Milletvekili seçimleri yapılır. Türkiye’de Kadın Hakları konusunda büyük mücadele veren Nezihe Muhittin (1889-1958) kadın hakları konusunda uzun mücadele eder ancak çalışmaları fazla radikal bulunur ve derneği kapatılır.
  Bu defa Nezihe Muhittin ve Şaziye Berrin 1935 yılında bağımsız milletvekili adayı olurlar kazanamazlar ama bu kadın hakları mücadelesinde önemli bir kilometre taşıdır.
  Şaziye Berrin Kurt, çok iyi Almanca bildiği için pek çok kitabın çevirisini yapar, öğretmenlik yapar. Günlüğü “Bir Osmanlı Kızının Almanya Anıları” adıyla yayınlanır. Ayrıca Alman ve Norveç edebiyatından pek eseri Türkçeye çevirmiştir.
  Milletvekili Adaylığını gösteren bir gazete kupürü eklenmiştir.
  Muğla Devrim 15.03.2021 yayınlandı

 8. MEHMET BİLDİRİCİ 16-03-2021

  LAMSAKOS’LU (ÇANAKKALE LÂPSEKİ) FİLOZOF METRODOROS (M.Ö 331-287) VE LAKSOKOS’DA İLGİNÇ BİR DİNİ KUTLAMA
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Çanakkale ilçesine bağlı Lâpseki Çanakkale Boğazı girişinde şirin bir ilçedir. Ama tarihte çok önemli bir antik kent olan Lamsakos’un ismini taşımaktadır. Büyük İskender Çanakkale Boğazını geçip M.Ö 334 yılında Anadolu’ya ilk ayak basınca büyük seferine başlamadan önce burayı ziyaret etmiştir. Lamsakos’dan bugüne gelen yok gibidir. Ancak kazılarda bol İskender paraları bulunmuştur.
  Filozof Metrodoros bu kentte doğmuştur. Epükür’ün (M.Ö 340-287) en önemli öğrencisi olmuştur. Bu konuda Devrim Gazetesinde bir yazım 01.02.2021 tarihinde yayınlanmıştır.
  Epikür ile Atina’ya gitmiş Atina’da kurduğu okulunda onunla bulunmuştur. Epikür ölümünden sonra Okulunun başına Metrodoros’un geçmesini istemiş ancak öğrenci Metrodoros hocasından 7 yıl önce ölmüştür. Bu gerçekleşememiştir.
  Metrodoros’tan kalan mektuplar daha sonra Diogenes Laertes tarafından toplanmıştır.
  Bunlardan bazıları şöyledir
  -Fizikçilere Karşı (üç kitap)
  -Epikür’ün Sağlık Durumu
  -Sofistlere Karşı (dokuz kitap)
  Metrodoros’un Berlin Pergamon (Bergama) Müzesinde ve Paris Louvre Müzesinde yer alan iki büstünün fotoğrafı eklenmiştir..
  Antik kent Lamsakos dünyada Fallus (erkeklik organı) şenlikleri ile ünlüdür. Erkeklik organına tapınma eski çağda Mısır, Hindistan, Roma ve Yunanistan’da görülür. Pallus’un bereket getirdiğine inanılır, organı nerede ise kendisi kadar olan bir tanrı heykelcik Efes Müzesinde görülebilir. Anadolu’da bu tapınmanın görüldüğü kent Lampakos antik kentidir. Bu şenliklere Phallapheria adı verilir
  Tarihçi Diodoros’a göre Bereket tanrısı olan Priapos Tanrı Dionisos ile güzeller güzeli Afrodit’in oğlu ve çirkin bir yaratıktır. Erkeklik organının büyüklüğü ile bilinir. Anlatılanlara göre Lamsakos’un baş tanrısıdır. Önce onun adına tapınmalar yapılmış, oradan kovulmuştur. Bunun üzerine kente bir sürü felaketler gelmiş ve geri çağrılmış baş tacı edilmiştir.
  Tarihte bugün bize çok garip gelen garip uygulamalar da vardır. Tarihten doğru ders çıkarabilmek için hepsi incelenmelidir diye düşünüyorum.

  (Muğla Devrim 09.03.2021 tarihinde yayınlandı)

 9. MEHMET BİLDİRİCİ 16-03-2021

  YENİDEN PTOLEMAIOS (BATLAMYUS) ( 85-165 ?)
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Orijinal adıyla Ptolemaios ya da Batlamyus İskenderiye’de yaşamış Yunanlı Matematikçi, Coğrafyacı, Astronom olan bir ilk çağ bilim adamıdır. Bu konuda Devrim Gazetesinde 17.11.2020 tarihinde bir yazım yayınlanmıştı. Batlamyus konusunda yeni güncel bilgilere ulaştım, bunları da sizlerle paylaşacağım.
  Önce Celal Şengör’ün (1955) bir kitabından söz edeceğim. BİLİMİN BÜYÜSÜ, Kitap 2018 yılında yayınlanmış 159 sayfa. Yazar İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi, Jeoloji dalında yurt dışında eğitim almıştır. Aynı zamanda bilime ve bilimsel düşünceye çok önem veren bir kişidir. Kitabının 104-105 sayfalarında Batlamyus’tan söz etmektedir.
  Ptolemaios’un “Matematike Syntaxis” adlı eseri Arapça’ya “Al- Macisti” olarak çevrilmiştir. Mısır kökenli veya Yunanlı ifade edilmektedir. Bu eser daha sonra 12 yüzyılda Latinceye çevrilmiştir.
  İlk defa Lübnan Sur kentinde yaşamış MARINOS (ölümü 130 ?) isimli kişi kentlerin yerini bulabilmek için bir metot geliştirmiştir. Ancak bu çalışma bugüne gelememiş, bu Coğrafya Klavuzu (El Kitabı- GeografikeUfegesis) kent yerlerini yeni boylam ve enlemlere listeliyordu. Batlamyus bundan yararlanmıştır
  Bu ise İlk çağda Coğrafya konusunda Erastostenes (M.Ö 276-194) sonrası yapılan en büyük gelişme idi. Libya doğumlu İskenderiye’de yaşamış Erastostenes ilk defa Coğrafya ismini kullanan kişidir. Atina’da Platon Akademisinde öğrenim görmüş enlem boylamı bulmuş dünyanın çevresini bilimsel olarak hesaplamıştır. Bu konuda Devrim Gazetesindeki yazım 15.01.2019 tarihindedir.
  Batlamyus’un eseri İslam dünyasında 8. yüzyılda Arapçaya çevirmiş geliştirmiştir.
  Öte yandan Bizans döneminde İstanbul’da 13. yüzyılda Kariye (Khora) Manastırı keşişlerinden büyük Âlim Maksimos Planudes Batlamyus Atlasını buldurup kopyalamıştır. İstanbul’un fethinden önce Emmanual Krisoloras (1335-1415) İstanbul’dan Floransa’ya göç etmiştir. Bu eser Batıya geçen ilk Ptoleiamos kopyası olup halen Vatikan Kütüphanesindedir.
  Cumhuriyet döneminde 1926 yılında Topkapı Sarayı Milli Müze olunca ATATÜRK’ÜN emri buradaki eserlerin Envanteri çıkartılmaya başlanmıştır. Yunanca eserler çıkınca o zaman ki Müze Müdürü Halil Ethem Erdem Yunanca Uzmanı Alman Adolf Deismann’dan (1866-1937) yardım istemiştir.
  Deismann kitabı tanımış bunun Ptolemaios atlası olduğunu görmüş ve hayran kalmıştır. Ancak kitap Topkapı Sarayı bodrumunda su içinde kalmış tamamen harap durumda imiş. Atatürk tekrar devreye girmiş eski kitaplar resteratörü Hugo Ibscher’e eserin restorasyonu yaptırmıştır.
  2000 yılları başlangıcında İsviçre Bern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alfred Stückelberger (1935) Başkanlığında Ptolemaios Atlasının yeni eleştirel bir baskısının yapılmasına karar verilmiş, bunun üzerine Topkapı Sarayındaki restore edilmiş baskı gözden geçirilmiş zamanın Müze Müdiresi Filiz Çağman gayreti ile yeniden restorasyonu yapılmış, Bern Üniversitesi ile irtibat sağlanmış ve Tıpkı Basımı Türkiye’de yapılmış Üniversite ve Kütüphanelere sunulmuştur. Çok kaliteli değişik bir teknikle basılan kitap 3.000 TL dir. Kitabın yazarı İsviçreli Alfred Stückelberger (1935)
  Batlamyus Atlasının Topkapı Sarayına nereden geldiği bilinmemektedir.
  Yazar Celal Şengör Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra eski kitapları topladığını, Hatta onun tercümesini yaptırmak istediği bilinmektedir. Bu eserin oradan gelebileceğini düşünmektedir. Maalesef Fatih’in bu teşebbüsü daha sonra terkedilmiştir.
  Oğlum Prof. Dr. Öztuğ Bildirici Konya’da öğretim üyesi harita mühendisliği kökenlidir. Harita konusunda ondan da çok faydalandım. O da bana bir kitap hediye etti. HARİTA ÜZERİNE, yazarı Simon Garfield, 2012 yılı basımı 448 sayfa.
  Kitabın 6. Bölümünde Batlamyus hakkında da şu bilgiler yer almaktadır.
  Floransalı Jacobus Angelus ( 1360-1411) Ronesans hareketini ilk başlatanlardandır. Eski Yunanca el yazmalara ilgi duyar hatta bu arada İstanbul’un fethinden önce İstanbul’u ziyaret ede Ptolemaios-Batlamyus’un kitabını rastlar ve onu tercüme eder, bu eser haritalar olmaksızın 1475 yılında yayınlanır ve bir anda Batlamyus Avrupa’da yeniden doğar, Kristof Kolomb’un 1492 de Amerika kıtasına yolculuğuna kadar en etkili kişidir.
  Antik bir yazarın ölümünden yaklaşık 1800 yıl sonra gündeme gelmesi beni gerçekten heyecanlandırdığı söylemeliyim.
  Yazıma J. Angelos’un çevirisi ile 1507yılında Avrupa’da yayınlanmış Batlamyus Dünya Haritası ile birlikte Batlamyus resmine yer verilmiştir.
  Devrim Gazetesinde yayınlandı

 10. MEHMET BİLDİRİCİ 16-03-2021

  SEVGİLİ ARKADAŞLARIM İstanbul Şişli: 01.03.2021
  MEHMET BİLDİRİCİ
  Kolit 19 salgınından dolayı, hayatımız hep içeride geçti. Bende bunu internetle, kitap okuyarak geçirmeye çalıştım.
  Şubat 2021 biraz daha iyiydi, üç olay beni çok mutlu etti. Bunları siz dost ve arkadaşlarımla paylaşmak istedim.
  İlki 24.Şubat 2021 günü 82 yaş günümü evimde kutladım. Kızım Eczacı Sibel Bildirici ve Türkmen Bakıcı kızım Ayna ile onun yaptığı yaş günü pastasını kestim. Kızım Sibel Yaş günü haberini Face-book sitesine koydu. Başta ailem torunlarım olmak üzere pek çok kutlama aldım, bir kısmı Sibel’in arkadaşlarıydı. Hatırlanmak çok güzel beni mutlu etti. Buradan hepsine sevgiler, sevgiler, sevgiler
  İkincisi bu ay Kolit 19 aşısını yaptılar, ben de hatırlandım, ilki 29.01.2021, ikincisi 26.02.2021, hiçbir problem olmadı, Tüm Türkiye’nin kısa sürede aşılanması en büyük arzum. Şişli La Paix hastanesine aşı için yürüyerek gidip geldim.
  Üçüncüsü DSİ Genel Müdürlüğü 3. Kitabımın yayınına karar verdi, ancak henüz yayınlanmadı, ama içeriği tamamen kesinleşti. 207 sayfalık çalışmada Silifke’de Akdeniz’e boşalan Göksu havzasından Konya Kapalı Havzasına Mavi Tünel’le su aktaran Proje incelenmiştir. Projede ileri bir teknoloji uygulanmıştır. Bunu anlamak ve mühendis olmayanlara anlatabilmek için çok zorlandım. Çok tecrübeli ve uzman mühendislerin önüne çevrenin bilinmeyen tarihi kültür ve çevre değerlerini koyduğuma inanıyorum.
  NASIL ULAŞILIR
  www.mehmetbildirici.com adresine ardında WEB 2020 den 74 madde
  Digital ortamda okunabilir, kısmi ve tamamında çıktı alınabilir
  Sevgi ve saygılarımla

  Üç fotoğrafla 60 civarında arkadaşa gönderilmiş ve onlardan olumlu mesajlar alınmıştır

Toplam 333 yorum bulundu. 61-70 arası listeniyor.